Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

zjazd Europejskiej Unii Sędziów w Krakowie - maj 2009r

iga
27.03.2009 23:04:54

wprawdzie mamy już temat dotyczący zagranicy, a nawety kilka - zakładam jednak nowy z tego powodu, że dobrze byłoby zebrać i uporządkować zagadnienia jakie chcielibyśmy poruszyć na tym konkretnym zjeździe. Jeśli udałoby się nam sprecyzować nasze oczekiwania, mielibyśmy szansę na podjęcie konkretnych uchwał (podobnie jak uchwała z Turku o naszych wynagrodzeniach). Wpisujcie więc o co chcielibyście zapytać gości tego zjazdu - a mam nadzieję, że przedstawiciele Iustitii przedstawią i omówią problemy, które będą najważniejsze.

Oczywiście mam nadzieję, że Iustitia poruszy kwestię mnożników i przeliczenia naszego wynagrodzenia, już po matysiaku, na euro.

Ale ze swej strony proponowałabym ponadto dyskusję na temat kompetencji i roli rad sądownictwa w poszczególnych państwach, a konkretnie:
1/ jaki mają skład
2/jakimi dysponują narzędziami dla ochrony niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

Taka dyskusja toczyła się już co prawda na zjeździe rad na Węgrzech w zeszłym roku - ale była to jak widać rozmowa we własnym gronie, bo do naszego środowiska nie dotarła żadna informacja na ten temat ani jej konkluzje. Tymczasem potrzebna nam taka wiedza, być może dowiemy się w końcu dlaczego nasza KRS jest w takiej niemocy.
Reasumując - w konsekwencji może zostałaby podjęta uchwała - apel do naszych władz o większy respekt dla opinii KRS - u , a może i rozważenie poszerzenia jej kompetencji o np. inicjatywę ustawodawczą (tu niestety potrzebna zmiana konstytucji).
Piszę to mając na uwadzę tę komisję z Wielkiej Brytanii, która pilnuje zarobków sędziowskich - to wprawdzie nie jest rada (choć pewna nie jestem, właśnie takiej wiedzy nam brakuje i tego trzeba się dowiedzieć) ale jest to organ, który opiniuje zarobki jak nasza rada.
Mogłaby też być podjęta uchwała skierowana do naszej Rady - apel o zintensyfikowanie działań mających na celu przywrócenie gwarancji niezawisłości.

beta
27.03.2009 23:33:35

Wydaje sie, że konieczne jest ustalenie, czy funkcjonują wydzielone budżety sądownictwa powszechnego i czy własnie odpowiedniki naszego KRS tym budżetem dysponują.
Kołacze mi się po głowie, że był w IS powołany zespół, który badał jak zachodnie sądownictwo funkcjonuje, to takie dane może mieć.

magda,n
28.03.2009 20:34:26

Może przyjrzenie się składowi rady i sposobowi wybierania jej członków, w szczególności sędziów okręgowych wyjaśni powód jej niemocy?

beta
29.03.2009 00:23:05

Zgadzam się z poglądem, że w skład KRS nie powinni wchodzić prezesi czy wizytatorzy.
W takim wypadku to jest pozorowanie pracy w sądzie, bo więcej czasu poświęca sie na pobyt w w-wie. A i strach przed utratą stołka jest jakby większy i nadzór ms bliższy.
Nie demonizowałabym natomiast sso, bo wy także postarzejecie się i awansujecie i co???
Czy stracicie zdolność myślenia itp,itd
Nic nie leczy lepiej z przekonania, że ssr są najlepsi, jak sądzenie chocby na zaproszenie w wydziale odwoławczym. Dopiero tam widać ile błędów jest popełnianych i nikt na forum nie mówi że z założenia są "be".

iga
29.03.2009 10:10:01

"beta" napisał:

Zgadzam się z poglądem, że w skład KRS nie powinni wchodzić prezesi czy wizytatorzy.
W takim wypadku to jest pozorowanie pracy w sądzie, bo więcej czasu poświęca sie na pobyt w w-wie. A i strach przed utratą stołka jest jakby większy i nadzór ms bliższy.


jestem tego samego zdania ale cóż, TK już rozstrzygnął ??: - wyrok z dnia 18.07.2007r sygn. K25/07

http://www.trybunal.gov.pl/OTK/teksty/otk/2007/K_25_07.doc


dlatego trzeba się raczej skupić na kompetencjach KRS

iga
07.04.2009 00:37:47

kolejna sprawa do obgadania - obciążenie sędziów:

"walenty" napisał:

Może nowe hasło nawiązujące do "Pisarzy do piór!"? .....


Jestem zdumiony danymi, że w ministerstwie pracuje aż 200 sędziów delegowanych. Dodajmy jeszcze do tej liczby : prezesów, wiceprezesów, wizytatorów, rzeczników prasowych, kierowników szkoleń, przewodniczących większych wydziałów, czyli wszystkich tych sędziów, którzy orzekają w niepełnym wymiarze. Przy obliczaniu zatem, ile spraw statystycznie przypada w ciągu roku na polskiego sędziego nie należy brać ogólnej liczby zatrudnionych sędziów i asesorów lecz ilu w rzeczywistości ( po zliczeniu oczywiście i tych cząstkowych do pełnych " etatów" ) te sprawy załatwia. Być może okazałoby się wtedy, że ci którzy faktycznie załatwiają wpływające do sądów sprawy są najbardziej obciążeni w skali Europy i nie będzie to ok. 1200 spraw lecz znacznie więcej.

My liniowi chyba rzeczywiście i to całkiem głośno powinniśmy wołać - Sędziowie do sądów, do orzekania , na sale rozpraw.

iga
07.04.2009 00:49:37

związki zawodowe - kto chroni prawa "racownicze" sędziów w poszczególnych krajach

Pudlonka
07.04.2009 23:57:07

może to już wiadomo ale jak nie to proponuję:
- jaka tam jest kognicja sądownictwa powszechnego czy zajmuje się też takimi sprawami jak zapłata 5 zł czy wykroczenia
- obciążenie - wpływ
- czy mają szkolenia i jak one są tam przeprowadzane ( u nas już przyszła info ze szkolenia w maju odwołane, szkoleń wyjazdowych wewnętrznych tez odgórnie zakazano)
- czy i jaki wpływ na tworzenie prawa (poza precedensami) mają sędziowie
- jaką formę kontaktu z mediami - rzecznicy czy jakoś inaczej

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.