Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Celowość egzekucji w przypadku uchylenia tytułu wykonawczego

Pawnik napisał w dniu 22.04.2009 o godzinie 14:22:36 :

Czy uznalibyście za celową w kontekście art. 49 ust 4 ukse egzekucję wszczętą na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z nadaną mu oczywiście klauzulą wykonalnosci, który to nakaz został następnie juz po wszczęciu egzekucji uchylony na skutek uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu?
Wobec zawarcia ugody w postępowaniu w którym uchylono nakaz wierzyciel wniósł o umorzenie egzekucji, komornik umorzył i obciążył wierzyciela kosztami wg komornika niecelowej egzekucji w oparciu o art. 49 ust. 2 i 4 ukse. Wierzyciel wniósł skargę i podnosi że w dacie wsczęcia egzekucja była celowa, bo tytuł istniał a on nie będzie odpowiadac za to że sąd wadliwie stwierdził prawomocnośc nakazu i nadał klauzulę. Skłaniam się ku przyznaniu wierzycielowi racji, albowiem formalnie egzekucja była wsczęta celowo ( był tytuł + klauzula). W takim jednak razie beknie Bogu Ducha winny dłużnik, więc chciałbym poznać poglady innych.....

Johnson napisał w dniu 22.04.2009 o godzinie 20:42:00 :

Może tu sobie poczytaj, coś podobnego chyba było.

Pawnik napisał w dniu 23.04.2009 o godzinie 09:35:39 :

"Johnson" napisał:

Może tu sobie poczytaj, coś podobnego chyba było.

Dziękuję Johnson za namiar na dyskusję. Dotyczyła ona co prawda szerszego problemu odpowiedzialności materialnoprawnej z tytułu prowadzenia egzekucji na podstawie uchylonego później tytułu. Wydaje się jednak, że pod względem ściśle procesowym egzekucja w takim przypadku jest celowa w rozumieniu art. 770 kpc i art 49 ust 4 ukse, a co za tym idzie wierzyciel nie może zostac obciążony przez komornika kosztami takiego postępowania.
Pozdrawiam

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.