Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Kurator dla nieznanego w postępowaniu pojednawczym

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 13.05.2009 o godzinie 16:47:58 :

Wyobraźnia pełnomocników nie zna granic... Trafił mi się wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, w którym wnioskodawca nie podał adresu uczestnika (przeciwnika) i wystąpił o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu
Czy kurator w takiej sytuacji może być ustanowiony, skoro - moim zdaniem - nie będzie mógł zawrzeć ugody, bo jest to (w części) czynność o charakterze materialnoprawnym? Jeśli nie może być ustanowiony, to wniosek należałoby chyba oddalić.

Johnson napisał w dniu 13.05.2009 o godzinie 20:49:08 :

Pewnie chodzi o przedawnienie ??
Zawsze wyznaczony kurator może znaleźć tę osobę

humbert napisał w dniu 17.05.2009 o godzinie 21:34:30 :

Ja bym umorzył takie postępowanie, z ostrożnym powołaniem się na 355 kpc, stosowane per analogiam.
Możliwość zawarcia ugody przez kuratora została wprost wykluczona w jednym z ostatnich orzeczeń SN. Jedynym sensem postępowania o zawezwanie jest umożliwienie stronom zawarcia ugody, skoro kurator nie może jej zawrzeć, to całe postępowanie jest zbędne. Umorzenie postępowania po pierwsze usunie skutek przerwania biegu zasiedzenia, po drugie umożliwi instancyjną kontrolę takiego stanowiska.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.