W KPC istnieje przepis umożliwiający uchylenie wydanego nakazu zapłaty.
Art. 5021. (461) § 1. (462) Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić z przyczyn wskazanych w art. 499 pkt 4, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności.
§ 2. Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że pozwany w chwili wniesienia pozwu nie miał zdolności sądowej, zdolności procesowej albo organu powołanego do jego reprezentowania, a braki te nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie zgodnie z przepisami kodeksu, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty i wydaje odpowiednie postanowienie.
Od strony merytorycznej nie ma problemu. Od strony biurowej mamy natomiast w instrukcji kancelaryjnej (zarządzenie MS) zapis by sprawy z Nc ZAKREŚLAĆ z datą wydania nakazu zapłaty. Jeśli wydano je pod koniec miesiąca albo roku to taką zakreśloną sprawę zlicza się w statystyce miesięcznej dla okręgu i rocznej/półrocznej/kwartalnej MS-S1 dla ministerstwa jako załatwioną i wykazuje się sposób załatwienia. Po uchyleniu i wydaniu postanowienia biurowo następuje zakleszczenie, bo sprawa została już wykazana jako zakończono. Nie można znowu jej wykazać jako ponownie zakończoną, wypada oszukać i nie wykazywać że zapadło inne orzeczenia.
Sytuacja z Nc i nakazami zapłaty nie jest jedyna. W niektórych przypadkach sędziowie uchylają swoje orzeczenia z powodów merytorycznych, przy czym nie wiem na ile przepisy na to pozwalają a na ile nie.
Ale to nie jest błąd w przepisach tylko w waszym programie. Nie umiecie tego zaprogramować
W tym przypadku problem polega na tym, że sprawa z chwilą zakreślenia została już wykazana w statystykach jako zakończona. Po uchyleniu nakazu zapłaty wypadałoby ją odkreślić - tyle, że statystyki za wcześniejszy okres nie da się zmienić....
Przykre jest to, że takie sprawy zaprzątają sporą część naszej uwagi w pracy...
"Floyd" napisał:
W tym przypadku problem polega na tym, że sprawa z chwilą zakreślenia została już wykazana w statystykach jako zakończona. Po uchyleniu nakazu zapłaty wypadałoby ją odkreślić - tyle, że statystyki za wcześniejszy okres nie da się zmienić....
"tomek_sr" napisał:
W KPC istnieje przepis umożliwiający uchylenie wydanego nakazu zapłaty.
Art. 5021. (461) § 1. (462)
marko, a co Ty myślałeś?!!!! Nie ma letko!
Chodzi oczywiście o 502 z przypisem 1, a że primów, bisów, przypisów i innych literek ci u nas dostatek to już nie moja wina tylko ustawodawców.
Piszę o problemie, który dotyka kierowników wydziałów przy ręcznym sporządzaniu statystyki i programowanie nie ma tu nic do rzeczy. Do rzeczy za to ma, że z powodu niejednoznaczności przepisów, jeden sąd liczy to tak, a drugi inaczej. System liczy to tak jak zażyczy sobie użytkownik, bo ma możliwość usunięcia orzeczenia lub zarejestrowania drugiego.
Może odświeżając trochę temat to nakaz wydany jest zakreślony i statystycznie tej sprawy nie ma, nawet przy uchyleniu nakazu to cały czas robię to pod zakreśloną sygnaturą i tylko ja wiem ile czynności należy zrobić w formalnie zakreślonej sprawie. Idąc ku zdrowemu rozsądkowi to po uchyleniu nakazu winno się albo sprawę odkreślić albo wpisać pod nowy numer, ale czy znowu do Nc?. Drzewiej bywało tak - wynikało to wprost z kpc - że sprawę wpisywało się po uchyleniu nakazu od razu do C i tu się np. zawieszało, a tak teraz trzeba zawieszać zakreśloną sprawę, bo system nie pozwala na "odkreślenie" sprawy. W ogóle problem u mnie był w przypadku uchylenia nakazu, który wcześniej wydał zlikwidowany już wydział grodzki. No bo pod jaką sygnaturą uchylić - grodzką? - przecież nie ma urządzeń biurowych, które już zostały zamknięte. Pod nową Nc w cywilnym? - a na jakiej podstawie wpiszę sprawę ponownie do Nc?. A co z podjęciem zawieszonych? I tak można mnożyć dalej .... A statystyka swoje