Sobota 28 stycznia 2023 Wydanie nr 5451

Prawo rodzinne

Sprawowanie opieki prawnej gdy opiekun często wyjeżdża

bb napisał w dniu 21.05.2009 o godzinie 23:18:47 :

Na etapie wykonawczego Op jeden z opiekunów prawnych , który sprawuje opiekę prawną nad swoim przyrodnim bratem (jest jedyną bliską osobą dla całk. ubezwł.) zwrócił się do mnie z takim problemem :
- wykonuje pracę zawodową , która wymaga częstch wyjazdów (całk. ubezwł. jest umieszczony w DPS-ie) i zachodzą takie sytuacje, że gdy przebywa np. w Anglii dostaje infomację telefoniczną, że musi w tej chwili przyjechać i wyrazić zgodę np. na zabieg medyczny dotyczący całk. ubezwł. czy też potrzebna jest jego zgoda w innej kwestii. Podał, że jest to dla niego bardzo kłopotliwe, gdyż nie zawsze może szybko przyjechać.

Zastanawiając się na tym stwierdziłam, że jeśli chodzi o zabiegi medyczne typu operacja opiekun prawny musi mieć zgodę sądu. Jednak na pewno tez jest tak, że gdy jest zagrożenie życia zabiegi wykonuje się bez jakiejkolwiek zgody. Myślałam, jak ten problem braku dyspozycyjności rozwiązać i nie wiem , czy mozna byłoby ustanowić jeszcze jednego opiekuna prawnego, a jeśli tak to, czy obaj opiekunowie musieliby łącznie wyrażać zgodę , czy też wystarczyłaby zgoda tylko jednego ? Co wy na to, może ktoś ma jakiś dobry pomysł ?

Żółwik napisał w dniu 22.05.2009 o godzinie 13:38:36 :

a może lepiej art. 157 kro - kurator ?
Moim zdaniem nie można ustanowić dla ubezwłasnowolnionego 2 opiekunów prawnych. Z art. 146 wynika, że wspólne sprawowanie opieki ma miejsce tylko w przypadku opieki nad dzieckiem i tylko dla małżonków a do opieki nad ubezwł. stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim. Tyle na gorąco

bb napisał w dniu 22.05.2009 o godzinie 14:51:12 :

Wielkie dzieki trafiony zatopiony - 157 kro to jest rozwiązanie. Pozdrawiam gorąco.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.