Forum sędziów
http://wiadomosci.onet.pl/1976560,11,item.html
Wszystko bardzo pięknie, jednakże mam wątpliwość graniczącą z pewnością co do tego, czy cokolwiek to zmieni w maniakalnym procesie zmian w przepisach, który nie wynika z potrzeb zmian a jedynie z potrzeb chwili, jednaj sprawy lub potrzeb jakiegoś lobby.
"Bogamaj" napisał:
Wszystko bardzo pięknie, jednakże mam wątpliwość graniczącą z pewnością co do tego, czy cokolwiek to zmieni w maniakalnym procesie zmian w przepisach, który nie wynika z potrzeb zmian a jedynie z potrzeb chwili, jednaj sprawy lub potrzeb jakiegoś lobby.
A no właśnie..... Czy biuro legislacji się przejmie, przelęknie i obieca poprawę?!
a skąd czy oni kiedykolwiek się przejmowali
Aby sie przejmowac to trzeba miec ... chociazby sumienie - def. deficytowe przezycie intelektualno emocjonalne z targow staroci
http://wiadomosci.onet.pl/1987595,11,item.html - jak widać władza się nie przejmuje wydaje na innych
Może by tak reaktywować sanatorium w Berezie Kartuskiej
Witam,chciałabym Was prosić o wyrażenie swojej opinii na następujący temat :
czy w sądzie do 15 sędziów wiceprezesem może być zastępca przewodniczącego wydziału ?
Zgodnie z Regulaminem , który ma rangę rozporządzenia
§ 19. ......
4. Prezesi sądów rejonowych mogą pełnić funkcję przewodniczącego wydziału, a w sądach o limicie etatów sędziowskich do 15 pełnią funkcję przewodniczącego wydziału.
5. Wiceprezesi sądów rejonowych mogą pełnić funkcję przewodniczącego wydziału, a w sądach o limicie etatów sędziowskich do 35 pełnią funkcję przewodniczącego wydziału.
ale zgodnie z art. 11. § 1 usp . Sądy dzielą się na wydziały.
§ 2. Wydziałem kieruje przewodniczący wydziału, którym jest prezes albo wiceprezes sądu lub inny sędzia.
§ 5. (5) Jeżeli przemawiają za tym szczególne względy, takie jak wielkość wydziału lub rozmiary jego zadań, właściwy prezes sądu może powierzyć sędziemu funkcję zastępcy przewodniczącego tego wydziału. Przepisy § 2-4 stosuje się odpowiednio.
co oznacza odpowiednio? czy że z-cą przewodniczącego może być prezes lub wiceprezes - a contrario więc ,że wiceprezes może być zastępcą?
lejdi, moim zdaniem, z cytowanych przepisów wynika, że w sądach do 15 sędziów wiceprezesem nie może być zastępca przewodniczącego wydziału (nawet jezeli z uwagi na szczególne względy, takie jak wielkość wydziału lub rozmiary jego zadań, właściwy prezes sądu powierzył sędziemu funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału - powołany przepis art. 11 usp ma sie chyba nijak do Regulaminowego wymogu)
niestety tak wynika, co jednak wiąże się z praktycznymi problemami .
To w sądach do 15 sędziów są zastępcyPW
"Jarosiński" napisał:
To w sądach do 15 sędziów są zastępcyPW
Nie wszędzie
A czemu nie,jeżeli Przewodniczący 6 osobowego Wydziału np Karnego( po likwidacji Grodzkiego) jest jednocześnie Prezesem ? Nie da się nad wszystkim sprawnie czuwać bez Z-cy
Da się. Zresztą to kwestia organizacji. Uważam, że lepszy podział czynność - tzn. mniejsza różnica w ilości numerków pomiędzy liniowymi a funkcyjnym i np. nie wyłączanie międzyinstancji z kompetencji sędziów liniowych powoduje, że z-ca jest niepotrzebny. W razie urlopu lub choroby przew. po prostu zastępowałby go najstarszy stażem sędzia liniowy.
czyli ja dziękuję bardzo
Dodam swój głos. W moim okręgu wszelkie zastępstwa pw nie wiązały się z funkcją zastępcy pw, a jedynie z zastępowaniem pw. Taką formę ok. 6 - 7 lat temu wprowadził Prezes SO i zyskał znaczącą oszczędność na dodatkach, bo zstępujący pw nie ma dodatku, a robił to samo co zastępca pw. Na inne formy zmian w organizacji sądów rejonowych nasze kolegium SO od wielu już lat (co najmniej 6 lat) nie wyrażało zgody..... Jak widać walka o o oszczędność w resorcie była już znacznie wcześniej.....
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.