Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Odsetki w BTE

tombialka napisał w dniu 01.06.2009 o godzinie 23:14:55 :

Zgodnie z uchwałą SN z dnia 12 lutego 2009 r. (sygn. akt III CZP 145/08) Oznaczenie w bankowym tytule egzekucyjnym stopy odsetek za opóźnienie poprzez posłużenie się formułą "czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego" nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 96 ust 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j.: Dz.U. z 2002 r., Nr 72 poz. 665 ze zm.).

Jaka jest praktyka w Waszych Sądach (w moim oddala się w części wnioski o nadanie klauzuli, a że orzekają też referendarze to sprawa przechodzi w zasadzie przez 3 instancje). Co w sytuacji, gdy BTE wspomina o odsetkach maksymalnych - czy to coś zmienia?

ropuch napisał w dniu 02.06.2009 o godzinie 08:50:06 :

u nas się to orzeczenie "nie przyjęło"

anya napisał w dniu 02.06.2009 o godzinie 09:27:47 :

"ropuch" napisał:

u nas się to orzeczenie "nie przyjęło"

U nas też!

SSR napisał w dniu 02.06.2009 o godzinie 10:07:08 :

Jaka jest praktyka w Waszych Sądach (w moim oddala się w części wnioski o nadanie klauzuli, a że orzekają też referendarze to sprawa przechodzi w zasadzie przez 3 instancje). Co w sytuacji, gdy BTE wspomina o odsetkach maksymalnych - czy to coś zmienia?


Zmienia lecz na gorsze. O ile nie widzę żadnych przeszkód, aby stosować formułę zakwestionowaną przez SN (uzasadnienie SN kompletnie nieprzekonujące), o tyle enigmatyczne "odsetki maksymalne" to już chyba przesada. Z tego sformułowania nie można - bez specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa cywilnego - odczytać o jaką stopę procentową chodzi, zresztą nie wiadomo, czy w BTE chodzi o odsetki maksymalne w rozumieniu kc, czy np. odsetki maksymalne w rozumieniu jakiegoś regulaminu bankowego (mogą być przecież niższe niż 4xlombard).

W przypadku zaś formuły kwestionowanej przez SN wystarczy sięgnąć do dziennika urzędowego NBP - dokładnie tak jak w przypadku "odsetek ustawowych" - gdzie wystarczy spojrzeć do dziennika ustaw.

tombialka napisał w dniu 02.06.2009 o godzinie 14:02:16 :

zgoda

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 03.06.2009 o godzinie 14:00:49 :

Ja oddalam wnioski, w których odsetki za opóźnienie sa określone formułami "odsetki maksymalne" lub "4-krotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP". Zaczynam jednak mieć wątpliwości... Banki coraz dokładniej opisują sposób naliczania tych odsetek na przyszłość. Przede wszystkim podają aktualną stopę odsetek za opóźnienie na dzień wystawienia bte, określają uchwałę Rady Polityki Pieniężnej (numer i data, miejsce publikacji, brakuje tylko wskazania adresu, gdzie ten dziennik urzędowy można kupić , ale to tylko kwestia czasu) oraz wysokość stopy kredytu lombardowego. Problem polega na tym, że jak się dokładnie wczytać w uzasadnienie uchwały SN, to wynika z niej że stopa odsetek za opóźnienie powinna być określona konkretną kwotą, chyba także w przypadku odsetek ustawowych. W przypadku odsetek zmiennych tak sie nie da. Nawet w przypadku odstek ustawowych nie wiadomo, ile będą wynosić w przyszłości. Może zatem czas wrócić do kwestii dopuszczalności umieszczania w bte odsetek zmiennych, lub pustulować zmianę art. 96 Pr. bankowego, w ten sposób, żeby nie była wątpliwości. Póki co zażaleń jest od groma...

SRS napisał w dniu 19.06.2009 o godzinie 23:57:00 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Ja oddalam wnioski, w których odsetki za opóźnienie sa określone formułami "odsetki maksymalne" lub "4-krotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP".



trudno sie zgodic iz strony nie wiedza ile to jest skoro o takie odsetki umowily sie w kredytowej umowie...

Hakoss napisał w dniu 20.06.2009 o godzinie 00:23:31 :

Też oddalam w tym zakresie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności BTE.
Zażaleń nie było za wiele, te co poszły jeszcze nie wróciły.
Jednak u nas banki szybko zmieniły BTE i zaczęły określać konkretną wysokość odsetek umownych. Dziwne, bo chyba są to te same banki co u Państwa (jedyny wyjątek to bank na którego nazwa zaczyna się na "C" )

Zauwazyłem jednak przy okazji kontrolowania komornika na coś niepokojącego,
nie wykształciła się praktyka aby dłużnikom doręczać wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji odpis postanowienia Sądu nadającego klauzulę. Moim zdaniem w takim przypadku termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie nie biegnie.

Joasia napisał w dniu 20.06.2009 o godzinie 01:22:47 :

Praktyka się nie wykształciła, bo sądy nie dodają do tytułu wysyłanego wierzycielowi drugiego odpisu - i komornik nie ma co wysyłać dłużnikowi, bo niby jak? sam sobie odpisu nie zrobi. Zresztą ustawa komornicza też takiego obowiązku (doręczania odpisu postanowienia sądu) na komorników nie nakłada.
Ale za to w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji komornik wskazuje dokładnie tytuł (także i to postanowienie sądu) oraz dni i godziny otwarcia kancelarii; i poucza, że dłużnik w każdej chwili może się zapoznać z tytułem.
Dlatego w praktyce uznajemy, że termin do zażalenia biegnie dłużnikowi od najbliższego dnia, gdy mógł się zapoznać z tytułem. I choć oczywiście takie podejście literalnie z przepisu nie wynika, to chyba jest zdroworozsądkowe.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 21.06.2009 o godzinie 09:59:34 :

Ja też miałem zastrzeżenia do nie doręczania dłużnikom odpisów postanowień o nadaniu klauzuli wykonalności, do czasu gdy zapoznałem się z poglądami doktryny w tym zakresie. Otóż wskazuje się na brak podstawy prawnej do doręczania dłużnikowi przez Komornika zarówno samego postanowienia jak i odpisu wniosku o nadanie klauzuli. Przepisy kpc mówią tylko o okazaniu tytułu wykonawczego dłużnikowi. Termin do wniesienia zażalenia biegnie od momentu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, a nie doręczenia odpisu postanowienia dłużnikowi. Z tego wynika, iż po pierwsze nie ma potrzeby, aby wierzyciel dołączał do wniosku jego odpis dla dłużnika, po drugie nie trzeba doręczać wierzycielowi dodatkowego odpisu postanowienia dla dłużnika. W razie potrzeby służę źródłami...

Joasia napisał w dniu 22.06.2009 o godzinie 20:42:00 :

Pełna zgoda.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 30.07.2009 o godzinie 21:12:48 :

SO we Wrocławiu wydał ostatnio postanowienie, w którym jednoznacznie podważył kontrowersyjną uchwałę SN opowiadajac się za dopuszczalnościa oznaczania w bte odsetek na przyszłość jako maksymalnych czy 4-krotności stopy lombardowej NBP. Muszę przyznać, że uzasadnienie postanowienia jest bardzo ciekawe i rozbudowane. Sporo w nim orzecznictwa i doktryny. Prawie jestem przekonany

yen napisał w dniu 31.07.2009 o godzinie 10:49:49 :

Jesli chodzi o odsetki po powstaniu tytułu to występuje dodatkowy problem czy stosowanie do nich art. 359§2² kc jest uprawnione? czy są to odsetki wynikające z czynności prawnej, czy też odsetki za opóźnienie o których mowa w art.481kc. Z komentarzy wynika, iż do odsetek za opóźnienie nie nalezy stosować art. 359§2² kc, bowiem odsetki te nie wynikają z czynności prawnej lecz podstawą ich powstania jest opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia, podobne zapatrywanie zaprezentowano w Systemie Prawa Cywilnego.

SSR napisał w dniu 31.07.2009 o godzinie 16:45:39 :

"yen" napisał:

Jesli chodzi o odsetki po powstaniu tytułu to występuje dodatkowy problem czy stosowanie do nich art. 359§2² kc jest uprawnione? czy są to odsetki wynikające z czynności prawnej, czy też odsetki za opóźnienie o których mowa w art.481kc.


a skąd tego rodzaju wątpliwości?

yen napisał w dniu 31.07.2009 o godzinie 17:27:53 :



Ja nie mam wątpliwości, tylko zwracam uwagę na problem. W gruncie rzeczy przy przyjęciu stanowiska, o którym wczęsniej pisałem nie ma przeszkód aby banki określały odsetki za okres po wystawieniu tytułu w wysokości wyższej niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego

[

Joasia napisał w dniu 31.07.2009 o godzinie 23:42:53 :

O, nie. Lichwa jest nadal zabroniona. 4 x lombard - to im wystarczy.

Czy można prosić o skan tego orzeczenia SO we Wrocławiu? Albo choć sygn. i kawałek uzasadnienia? Bardzo proszę.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 03.08.2009 o godzinie 14:06:50 :

Uzasadnienie postanowienia SO spróbuję zeskanować jutro lub pojutrze. Wtedy chętnie służę pomocą...
A dyskusja, czy odsetki za opóźnienie podlegają ograniczeniu, toczyła się już chyba kiedyś w innym watku, w dziale prawo cywilne materialne.

mamaciek napisał w dniu 29.09.2009 o godzinie 22:52:53 :

Czy coś się zmieniło w Waszej praktyce odnośnie odsetek w bte? U mnie generalnie dość długo banki "akceptowały" częściowe oddalenia wniosku o nadanie klauzuli. Aż tu nagle... przestały akceptować.
Główny argument sprowadza się stwierdzenia, że "czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP" to nie to samo co czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP, która na dzień złożenia wniosku wynosi np. 20%.

Mam jeszcze jeden problem. Czy dopuszczacie określenie w bte odsetek kwotowo i wskazanie, że są to odsetki np. karne za okres od ... do... ? Moim zdaniem nie jest to właściwe i w bte powinno się również wskazać podstawę obliczenia odsetek oraz stopę procentową.

Pawnik napisał w dniu 30.09.2009 o godzinie 12:39:42 :

"mamaciek" napisał:

"czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP" to nie to samo co czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP, która na dzień złożenia wniosku wynosi np. 20%.


Jak jest podana wysokość odsetek lombardowych procentowo to ok.

"mamaciek" napisał:

Mam jeszcze jeden problem. Czy dopuszczacie określenie w bte odsetek kwotowo i wskazanie, że są to odsetki np. karne za okres od ... do... ? Moim zdaniem nie jest to właściwe i w bte powinno się również wskazać podstawę obliczenia odsetek oraz stopę procentową.

Powinna byc podana stopa procentowa i podstawa. Samo określenie: "karne", "za opóźnienie", itd. nie wystarcza.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.