Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Cywilne materialne

Wierzyciel upada - co z hipoteką

Robek321 napisał w dniu 05.08.2009 o godzinie 10:07:19 :

prosze o pomoc w następującej sytuacji : czy przyjelibyscie jako podstawe do wykreslenia hipoteki postanowienie o ukończeniu postepowania upadłosciowego wobec wierzyciela. W takiej sytuacji nastepuje likwidacja całoksztaltu majatku upadłego - wierzyciela. Nie ma jednak gwarancji, ze ktoś nie przejął wierzytelnosci itd

nilwri napisał w dniu 05.08.2009 o godzinie 23:37:22 :

Absolutnie nie.
Ukończenie postępowania świadczy o tym, że całość majątku została zlikwidowana (oczywiście w praktyce różnie to bywa i później sądy, w tym SN muszą się "rodukować", czyli w przypadku wierzytelności albo została ściągnięta (dłużnik by tym przecież wiedział i miał dowody spłaty), albo została zbyta na rzecz innego podmiotu (tak jest bardzo często).
Wydaje mi się, że hipoteki nie można wykreślić bez wyraźnej podstawy prawnej (a takiej nie ma w przypadku ukończenia postępowania upadłościowego wierzyciela). Jest to zbyt ważne zabezpieczenie w polskim systemie prawnym, by w powyższej sytuacji wykreślać.

Robek321 napisał w dniu 06.08.2009 o godzinie 08:58:07 :

Dziękuję - własnie tez mam takie wątpliwosci.

sebus napisał w dniu 06.08.2009 o godzinie 11:55:38 :

Oj nie popieram przedmówców . Art. 313 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego - sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw (...) - art. 313 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego. Skoro tak to jeżeli nastąpiła likwidacja ( sprzedaż) majątku upadłego to postanowienie o ukończeniu postępowania upadłościowego jak najbardziej stanowi podstawę do wykreślenia hipotek, podobnie jak przysądzenie własności w licytacji z nieruchomości - art. 1000 kpc.

Robek321 napisał w dniu 06.08.2009 o godzinie 13:00:47 :

"sebus" napisał:

Oj nie popieram przedmówców . Art. 313 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego - sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw (...) - art. 313 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego. Skoro tak to jeżeli nastąpiła likwidacja ( sprzedaż) majątku upadłego to postanowienie o ukończeniu postępowania upadłościowego jak najbardziej stanowi podstawę do wykreślenia hipotek, podobnie jak przysądzenie własności w licytacji z nieruchomości - art. 1000 kpc.


Sebus tu nie chodzi o upadlość dłużnika hipotecznego i sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Tu chodzi o upadłośc wierzyciela hipotecznego. Dłużnik ma sie dobrze.

Johnson napisał w dniu 06.08.2009 o godzinie 13:11:38 :

Skoro wierzytelności wymagalne zasadniczo likwiduje się przez ich ściągnięcie (art. 331 ust. 1) to podstawą wykreślenie hipoteki winno być chyba jakieś oświadczenie syndyka.
Natomiast jeżeli wierzytelność jest niewymagalna następuje jej zbycie (art. 331 ust 2) a tym samym jest zbywana razem z hipoteka, która trwa.
Tak czy inaczej umorzenie postępowania upadłościowego nic do tego nie ma.

sebus napisał w dniu 06.08.2009 o godzinie 14:19:35 :

No i się nawymondrzałem I o to skutki szybkiego czytania w przerwach wokandy...

[ Dodano: Sob Sie 08, 2009 12:30 am ]
Nie daje mi ten temat spokoju. Wyobraźmy sobie sytuację gdzie hipoteka jest na X, który upadł, upadłość zakończyła się likwidacją majątku, a X-a już nie ma bo go zlikwidowano - formalnie i faktycznie. I co wtedy z hipoteką?Dalej w księdze dłużnika stoi na X-a? To jak ma ten dłużnik się od niej uwolnić skoro wierzyciel już nie istnieje? Czyżby proces z 10 ukwh? Nabycie przez kogoś innego wierzytelności mogłoby doprowadzić do zmiany we wpisie hipoteki - co do osoby uprawnionej. Ale to już jest inna historia. Moim zdaniem postanowienie o ukończeniu postępowania upadłościowego mogłoby być podstawą do wykreślenia hipoteki w przypadku wierzytelności wymagalnej zabezpieczonej hipotecznie.

ropuch napisał w dniu 08.08.2009 o godzinie 19:52:44 :

Hm... ja widzę to tak.
Przede wszystkim zależy z jakiego punktu widzenia na to patrzymy.

Jak z punktu widzenia Sądu wieczystoksięgowego to nie bardzo się na tym znam ale tak sam z siebie to chyba nic bym nie robił tylko czekał na wniosek uprawninej osoby żeby cos z tą hipoteką zrobić.

Po drugie to zależy kogo dotyczyła upadłość (uprzedzam nie wiem czy upadłośc osoby fizycznej może się zakończyć likwidacją majątku ? ) no bo jak osoby fizycznej to ona przeciez dalej istnieje po zakończeniu upadłości więc dalej sobie jest wierzycielem tak czy nie ?

A jak osoby prawnej to wtedy albo wierzytelnśc została sprzdana i wtedy wniosek o zmianę wpisu zloży syndyk lub nowy wierzyciel, a jak wygasła na skutek spłaty to dłużnik.
Tak czy siak śmierć, upadłość, likwidacja, wykreslenie z KRS i co tm jeszcze wierzyciela nie powoduje automatycznego wykreslenia hipoteki bo hipoteka związana jest z nieruchomością nie wierzycielem.

Tam mi sie przy najmniej wydaje

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.