Niedziela 27 września 2020 Wydanie nr 4598

Prawo rodzinne

małoletni umieszczony w szpitalu psych bez zgody

eee1977 napisał w dniu 12.08.2009 o godzinie 22:03:58 :

czy ktoś wie, ma doświadczenie w sprawach dot. umieszczenia małoletniego powyżej 16 roku zycia w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody w sytuacji, gdy zgadzaja sie na to rodzice;
szpital zawiadomił nas tak jakby w trybie art. 23 ust. 1 ustawy, ale jesli chodzi o zgode na umieszczenie przy rozbieznosci stanowisk stosuje się art. 22 ust. 5, z którego wynika, że zgode na umieszczenie wydaje sąd opiekuńczy miesjca zamieszkania dziecka (a nie ten na któego terenie lezy szpitał) i to nie po umieszczeniu w trybie natychmiastowym ale przed umieszczeniem przynajmniej ja to tak rozumiem;
jakieś pomysły?
na podstawie jakich przepisów ocenia się zasadność umieszczenia? art. 23 ust. 1, art. 22 ust. 5 czy jakis inny, w komentarzu o tym milczą

CR napisał w dniu 13.08.2009 o godzinie 12:59:22 :

Dyżurując w izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego z podobnymi sytuacjami stykam się często. Zgoda takiej osoby jest opisana w art. 22.4:

22.4. Jeżeli przyjęcie do szpitala dotyczy osoby małoletniej powyżej 16 roku życia lub osoby pełnoletniej całkowicie ubezwłasnowolnionej, zdolnej do wyrażenia zgody, jest wymagane również uzyskanie zgody tej osoby na przyjęcie. W przypadku sprzecznych oświadczeń w sprawie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego tej osoby i jej przedstawiciela ustawowego, zgodę na przyjęcie do szpitala wyraża sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

W opisanym przypadku przy istnieniu sprzecznych oświadczeń i spełnienia warunków z art. 23.1 przyjmujemy do szpitala bez zgody sądu opiekuńczego, ponieważ istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia i nie można czekać na decyzję sądu. Zresztą sam art. 23 stwierdza: "Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, jeżeli..." (więc w momencie przyjęcia chyba także bez zgody sądu opiekuńczego). Wówczas stosujemy tryb obowiązujący w przypadku art. 23.1.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.