Sobota, 23 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6116
Sobota, 23 listopada 2024

Forum sędziów

małoletni umieszczony w szpitalu psych bez zgody

eee1977
12.08.2009 22:03:58

czy ktoś wie, ma doświadczenie w sprawach dot. umieszczenia małoletniego powyżej 16 roku zycia w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody w sytuacji, gdy zgadzaja sie na to rodzice;
szpital zawiadomił nas tak jakby w trybie art. 23 ust. 1 ustawy, ale jesli chodzi o zgode na umieszczenie przy rozbieznosci stanowisk stosuje się art. 22 ust. 5, z którego wynika, że zgode na umieszczenie wydaje sąd opiekuńczy miesjca zamieszkania dziecka (a nie ten na któego terenie lezy szpitał) i to nie po umieszczeniu w trybie natychmiastowym ale przed umieszczeniem przynajmniej ja to tak rozumiem;
jakieś pomysły?
na podstawie jakich przepisów ocenia się zasadność umieszczenia? art. 23 ust. 1, art. 22 ust. 5 czy jakis inny, w komentarzu o tym milczą

CR
13.08.2009 12:59:22

Dyżurując w izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego z podobnymi sytuacjami stykam się często. Zgoda takiej osoby jest opisana w art. 22.4:

22.4. Jeżeli przyjęcie do szpitala dotyczy osoby małoletniej powyżej 16 roku życia lub osoby pełnoletniej całkowicie ubezwłasnowolnionej, zdolnej do wyrażenia zgody, jest wymagane również uzyskanie zgody tej osoby na przyjęcie. W przypadku sprzecznych oświadczeń w sprawie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego tej osoby i jej przedstawiciela ustawowego, zgodę na przyjęcie do szpitala wyraża sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

W opisanym przypadku przy istnieniu sprzecznych oświadczeń i spełnienia warunków z art. 23.1 przyjmujemy do szpitala bez zgody sądu opiekuńczego, ponieważ istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia i nie można czekać na decyzję sądu. Zresztą sam art. 23 stwierdza: "Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, jeżeli..." (więc w momencie przyjęcia chyba także bez zgody sądu opiekuńczego). Wówczas stosujemy tryb obowiązujący w przypadku art. 23.1.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.