Piątek 03 grudnia 2021 Wydanie nr 5030

Informacje o uchwałach, zgromadzeniach, wydarzeniach

Co nowego w naszych sprawach?

Dreed napisał w dniu 17.08.2009 o godzinie 19:08:57 :

Koleżanki i koledzy – drodzy forumowicze
Wprawdzie sezon wakacyjny jeszcze w pełni, jednakże zebrało się kilka ważnych informacji, stąd Wasz administrator zdecydował się na zapoznanie Was z nimi w drodze mailowej.
Mam nadzieję, że skorzystacie w wolnych chwilach z wskazanych linków, przeczytacie i zdecydujecie, co środowisko sędziowskie powinno zrobić w kierunku zapobieżenia niekorzystnym zmianom w naszym środowisku.
Proszę Was o doczytanie do końca. Zdaję sobie sprawę, że jest długi, ale uznałem, że lepiej wysłać jeden mail, niż „zablokować” Wam skrzynki pocztowe.
1. Na początek dobre informacje dla naszych koleżanek i kolegów, którzy mieli „szczęście” i otrzymali lub otrzymają awans poziomy na sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym oraz na sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym.
Szereg merytorycznych argumentów, które znalazły się na naszym forum oraz artykuły prasowe, jak również nieustępliwość części naszych kolegów zaowocowały oficjalną zmianą stanowiska MS.
Tym samym zachęcam do walki o swoje prawa, w części dotyczącej wynagrodzeń. Byłoby dla mnie kuriozalnym, gdyby z bliżej nieokreślonych motywów niektórzy z Was zrezygnowali z przysługującego im wyższego uposażenia. Ponieważ wątpię w to, żeby każdy nominowany „oziomo” z urzędu otrzymał dekretację lub informację z MS, zapoznajcie się proszę z poniższym:
„…w opinii prawnej Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 lipca 2009r. DL-P-IV-023-79/09, Minister Sprawiedliwości zmienił swoje ustalenia odnośnie prawa sędziów, którzy zostali powołani na stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i na stanowiska sędziego apelacyjnego w sądzie okręgowym po dniu 22 stycznia 2009r., co do nabycia prawa do wynagrodzenia zgodnego ze stanowiskiem sędziego sądu okręgowego bądź ze stanowiskiem sędziego sądu apelacyjnego, przedstawione we wcześniejszej opinii z dnia 18 maja 2009 r. numer DK-I-077-21/09.
W opinii z dnia 16 lipca 2009 r. Minister Sprawiedliwości na stronie trzeciej, drugi i trzeci wiersz od góry, wyraźnie stwierdza, że powołani na stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i na stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym sędziowie nabyli prawo do wynagrodzenia, zgodnego ze stanowiskiem sędziego sądu okręgowego bądź ze stanowiskiem sędziego sądu apelacyjnego…”
2. Kolejnym problemem, z jakim chcę Was zapoznać jest kwestia związana z nowym projektem MS o zmianie usp.
W chwili obecnej mają mieć miejsce konsultacje ze środowiskiem sędziowskim oraz wspólne wypracowanie takiej formy projektu, które będzie uwzględniał nasze postulaty.
Tymczasem z wielkim „rzerażeniem” przeczytałem wywiad w dzienniku rzeczpospolita z Panem ministrem Jackiem Czają.
Mam nadzieję, że tekst nie był autoryzowany przez Pana ministra, gdyż w innym wypadku należy uznać, że jakiekolwiek konsultacje prowadzone przez rządzących są jedynie ruchem pijarowskim, który ma na celu wprowadzanie w błąd opinii publicznej i w żaden sposób nie mają potwierdzenia w faktach.
Oto artykuł w całości:
http://www.rp.pl/artykul/4,349889_Nie_prowadzimy_wojny_z_sedziami.html
Osobiście najbardziej uderzył mnie ten fragment:
„…A oceny okresowe? …Są przesądzone.
O ile różne są opinie odnośnie ich wprowadzenia, o tyle czytając ten fragment poczułem się, jak całkowicie „odległy woli i życzeniom” pracownik.
Projekt Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia jest gotowy, w tym tygodniu będzie doręczony MS i mamy nadzieję na bardzo szybkie spotkanie. Pozostaję jeszcze w wierze, że gazeta „rzekręciła” wypowiedź Pana ministra i wszystko się wyjaśni.
Celowo nie zamieszczamy na forum ostatecznej wersji projektu IS, albowiem do dobrego tonu należy przedstawienie go w pierwszym rzędzie adresatowi i dopiero wówczas będziemy mogli o nim rozmawiać.
Założenia projektu są Wam znane. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, na co powinniśmy położyć szczególny nacisk zapraszam na forum: http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/dload.php?action=file&id=55
Uczestniczyliście aktywnie w tworzeniu założeń. Znalazły one zaszczytne miejsce w szerszym, wspólnym artykule, który jest obowiązkową lekturą każdego sędziego RP.
Zapraszam: http://www.monitorprawniczy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=21&id=2489

3. Moi drodzy przypominam wam, że nie jesteśmy urzędnikami. Jesteśmy III władzą i tak powinniśmy być traktowani. Nie możemy pozwolić na poniżanie się, chociażby w formie opiniowania pomysłów projektów z terminem 1-2 dniowym. Ostatnim takim przykładem jest opiniowanie projektu MS dotyczącym „nagrywania rozpraw” i rezygnowania z pisemnych protokołów.
O ile osobiście ja nie mam nic przeciwko tej formie, o tyle nie rozumiem, w jaki sposób można dać termin 2 dni (część sądów nie dostała projektu w ogóle) na opinię!!!
Projekt zawiera szereg mankamentów, które muszą być usunięte na wstępie. Pomijając sferę techniczną, z założenia zawierają błędną tezę, że sędziego należy kontrolować. Zadam pytanie, a dlaczego na etapie np. postępowania przygotowawczego prowadzonego przez policję tego nie będzie? Czy społeczeństwo ma to odebrać, jako dowód tego, że policjant wykonuje wszystko zgodnie z procedurą, a sędzia rozstrzygający sprawę już nie?
To jest niedopuszczalna, kolejna deprecjacja naszego zawodu i stanowi przejaw tzw. „czarnego pijaru”, dzięki czemu wcale nie poprawi się nasza opinia w oczach środowiska.
Temat do dyskusji, ale nie w tej formie i nie w ciągu 2 dni.
4. Ostatnia i równie ważna informacja dotyczy naszych uposażeń.
Przypominam wszystkim, że zgodnie z założeniami, mnożniki na 2009 rok miały być jedynie przejściowe, a docelowe wg MS wynagrodzenie sędziów ma nastąpić w 2010 roku. Podkreślam – nie jest to mój wymysł, a oficjalne stanowisko MS, potwierdzone przez posła sprawozdawcę p. Kozdronia.
Mam nadzieję, że nie zapomnieliśmy:
Oto tabelka:
http://g.infor.pl/p/_wspolne/pliki/38000/wynagrodzenia_sedziow_38297.pdf
Jednocześnie dla pobudzenia Waszej aktywności, podaję linka do oficjalnej informacji z firmy HAYS za pierwsze półrocze 2009r:
http://www.hays.pl/library/pdf/poland/AF_pl.pdf
Każdy może odszukać „swoje” miejsce w tej skali.
Podczas uchwalania ustawy z 20 marca 2009 r. posłowie przyznawali, że wynikające z niej podwyżki nie są odpowiednie. Przedstawiciele rządzącej koalicji jawnie stwierdzali, że ustawa jedynie zbliża wynagrodzenia sędziów do poziomu nakazanego Konstytucją RP. Tymczasem obowiązkiem władzy ustawodawczej i wykonawczej jest w pełni przestrzegać Konstytucji, a nie tylko zbliżać się do jej przestrzegania i uważać to za wystarczające.
W związku z tym oczekuję, że przedstawiciele władz politycznych przystąpią niezwłocznie do prac zapewniających pełną realizację konstytucyjnego nakazu. Wyrażam nadzieję, że prace te będą prowadzone sprawnie i w toku prac nad nowym usp.

Myślę, że ten komunikat, jako już zbyt przydługi należy zakończyć.
Niedługo poinformuję Was o ewentualnych, naszych kierunkach działania. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że nie zapomnieliście, iż kropla drąży skałę i tylko współdziałaniem będziemy w stanie osiągnąć pewne zmiany, które umiejscowią nas na pozycji, którą gwarantuje nam Konstytucja RP.
Pozdrawiam
Dreed – administrator forum dla Sędziów RP
Rafał Puchalski SSR w Jarosławiu

censor napisał w dniu 17.08.2009 o godzinie 20:56:02 :

"Dreed" napisał:

w toku prac nad nowym usp.

Nad Konstytucją sądów - trzymajny się Zegrza, ale nie tylko o to chodzi. Na wspólnej regulacji możemy tylko zyskać, bo administracyjni nie pozwolą na dołowanie siebie (czyli zrównanie z nami).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.