Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Opłata za udzielenie przybicia

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 18.08.2009 o godzinie 13:55:37 :

Ja mam dzisiaj jakiś problemowy dzień... Ale co zrobić , taka karma
Zgodnie z art. 72pkt 4 nowej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o udzielenie przybicia nieruchomości lub innej rzeczy albo prawa, z których egzekucję prowadzi się według przepisów o egzekucji z nieruchomości; opłatę tę uiszcza się przed przysądzeniem własności.

Ten przepis to jest jakieś kuriozum!!! Po pierwsze w porównaniu z § 53 pkt 5 starego rozporządzenia w sprawie wysokości wpisów różnica polega na tym, że poprzednio opłatę pobierano „za udzielenie przybicia”, a teraz „od wniosku o udzielenie przybicia”. Widział kto jednak taki wniosek?! Po drugie, ta opłata w ogóle nie pasuje do obowiązującego modelu opłat sądowych. Uiszcza się ją po udzieleniu przybicia, a przed przysądzeniem. Czy ma tu zastosowanie termin z art. 130 § 1 k.p.c., czy może jest to termin sądowy? Czy w tym ostatnim przypadku może być on dłuższy od terminu na uiszczenie ceny po prawomocności przybicia (art. 967 k.p.c.)? Ustawa nie przewidziała żadnego rygoru za nie uiszczenie opłaty w wyznaczonym terminie. Podobnie było w starym rozporządzeniu. W poprzednim stanie prawnym wzywałem o opłatę za przybicie pod rygorem odmowy przysądzenia…. Nie mam pewności, czy to była prawidłowa praktyka. Być może ustawodawca postanowił obecnie, że nie uiszczenie opłaty za przybicie nie powinno być przeszkodą do dalszego postępowania. Co w takim razie zrobić z tą opłatą? Uwzględnić w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji i rozliczyć jako koszt postępowania egzekucyjnego należny SP?

Dred napisał w dniu 18.08.2009 o godzinie 14:00:52 :

TeZecie, podaj proszę namiary na Twój sąd i wydział. Jak każdy cywilista z forum przekaże tam "według właściwości" po kilka spraw, to zapewniam, że skończą się wszystkie Twoje problemy!

Johnson napisał w dniu 18.08.2009 o godzinie 14:30:10 :

Było już

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 19.08.2009 o godzinie 16:14:45 :

Dzięki Johnsonie. Jestes niezastąpiony Po zapoznaniu się ze wskazanym wątkiem poważnie rozważam odstąpienie od pobierania opłaty. To rozważanie zajmie mi jakieś 2 miesiące
A tak na marginesie, to wielka szkoda , że Ubilexibi zniknał z forum...
Co do złośliwców z których postów wynika, iż w wątkach merytorycznych udzielają sie tylko Ci, którzy mają za mało pracy w pracy , to my sobie pogadamy przy najbliższym spotkaniu... I żeby nie było watpliwości: to jest groźba

Dred napisał w dniu 19.08.2009 o godzinie 18:13:26 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Co do złośliwców z których postów wynika, iż w wątkach merytorycznych udzielają sie tylko Ci, którzy mają za mało pracy w pracy , to my sobie pogadamy przy najbliższym spotkaniu... I żeby nie było watpliwości: to jest groźba


Kogo masz na myśli TeZecie?!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.