Czwartek 19 maja 2022 Wydanie nr 5197

Cywilne materialne

Dział spadku a nakłady.

sebus napisał w dniu 24.08.2009 o godzinie 13:40:44 :

Problem wygląda tak: 4 spadkobierców - ojciec i 3 córki, masa spadkowa ma przypaść dla dwóch córek, przy czym ojciec właśnie swój udział w masie spadkowej dla tych córek przekazuje ( daruje). Dla 3 ma przypaść spłata. Ojciec miał nakład na masę spadkową ( konkretnie na nieruchomości należące do masy). I teraz co z nakładem - czy ojciec darując swój udział spadkowy darował również swój nakład dwóm córkom i one mogą pomniejszyć o wartość nakładu spłatę dla 3 czy też ojciec ma już sam rościć do 3 pretensję o zwrot nakładu a spłata od pozostałych pozostaje na poziomie pierwotnie wyliczonym

Hakoss napisał w dniu 24.08.2009 o godzinie 21:18:16 :

Po pierwsze, wydaje się, że należy wypytać się co oni chcą,
Po drugie, nakład jednego ze współwłaścicieli nieruchomości nie ma charakteru "rzeczowego" - jak przesądził w niedawnych orzeczeniach SN, więc - wydaje się - nie idzie sam przez się za "darowizną" udziału. Ojciec może przenieść na córki wierzytelność do pozostałych współwłaścicieli z tytułu rozliczenia nakładów, ale musi być w tym względzie wyraźne oświadczenie woli, i to obu stron. W takim przypadku nie widziałbym - raczej - przeszkód aby nakład rozliczyć. Może żądać rozliczenia nakładu też i ojciec.
W tym przypadku każdy ze współwłaścicieli odpowiada za nakłady w takim stosunku, a jakim przysługuje mu udział, a ściślej, a jakim przysługiwał mu udział w chwili dokonywania nakładów. Tym samym w stosunku do 3 córki, ojciec może rozliczyć czwartą część nakładów. Tak samo siostry, nie mogą rozliczać tego, co same musiałyby zwrócić ojcu, oczywiste że na jego żądanie. Ojciec nie musi żądać od wszystkich.
Trzeba jeszcze być ostrożnym, czy nieruchomość nie wchodziła w skład majątku wspólnego, wówczas inne udziały.
Moja wypowiedź jest mało kategoryczna, taki mi się wydaje na pierwszy rzut oka.

SRS napisał w dniu 07.09.2009 o godzinie 22:09:41 :

"Hakoss" napisał:


Trzeba jeszcze być ostrożnym, czy nieruchomość nie wchodziła w skład majątku wspólnego, wówczas inne udziały.
Moja wypowiedź jest mało kategoryczna, taki mi się wydaje na pierwszy rzut oka.


... no własnie -a jak majątek wspólny to nie ma działu dopóki nie podzieli się dorobkowego!

Hakoss napisał w dniu 07.09.2009 o godzinie 23:35:19 :

Oj tam, i tak to trzeba zrobić w jednym postępowaniu...

SRS napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 23:57:39 :

"Hakoss" napisał:

Oj tam, i tak to trzeba zrobić w jednym postępowaniu...

ok. , ale musi byc o to wniosek (ewentualnie opłata od tego- kumulacja ządań) i należy w postanowieniu nadmienic iz jest to tez podział dorobku X i Y - inaczej można mieć niezły pasztet - także przy w[isywaniu w KW !!!!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.