Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

Wznowienie postępowania dotkniętego nieważnością

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 25.08.2009 o godzinie 13:45:48 :

Skarżący domaga się wznowienia postępowania "zakończonego prawomocnym wyrokiem SR w ..." jako podstawę wznowienia wskazując, iż w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona.
Z uzasadnienia wynika, że w sprawie orzekał też sąd II instancji - apelacja skarżącego (wówczas powoda) została oddalona. W sprawie orzekał sędzia tego sądu, ale zdaniem skarżacego było to niezgodne z podziałem czynności ustalanym przez Kolegium SO. Twierdzenia skarżącego w tym zakresie są trochę mętne, ale wynika z nich że chodzi mu o to że ten sedzia nie powinien dostać tej sprawy i jej prowadzić.

Dwa pytanka:
1. Czy to jest podstawa wznowienia, o której mowa w art. 401 pkt 1 kpc? Jeżeli nie, to czy należałoby odrzucić skargę na podstawie art. 410 par. 1 kpc w zw. z art. 409 kpc?

2. Jaki sąd jest właściwy w świetle art. 405 zd. 1 kpc? Czy w ogóle można wznowić postępowanie z powodu nieważności postępowania - tylko w I instancji, jeżeli sprawa toczyła się w II instancji? Przy przyjęciu takiej możliwości powstaje problem, co dzieje się z wyrokiem Sądu II instancji? W badanej sprawie wyrok ten oprócz formułki "oddala apelację" zawiera też rozstrzygnięcie o kosztach procesu ("zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej...".

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź - nawet bardzo krótką... A może taki watek już był?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.