Środa 22 maja 2019 Wydanie nr 4104

Prawo rodzinne

zezwolenie na odrzucenie spadku

viga29 napisał w dniu 09.09.2009 o godzinie 20:09:06 :

Zawsze mam wątpliwości w takich sprawach, czy ktoś je rozwieje? Ostatnio namnożyło się spraw o zezwolenie na dokonanie czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka polegających na zezwoleniu na odrzuceniu spadku. Najpierw odrzuca rodzic dziecka, czyli powiedzmy syn spadkodawcy, więc sąd cywilny wzywa osoby z kolejnej grupy spadkowej, czyli moje małoletnie dzieci. Zawsze mam dylemat: dziecko przecież i tak dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, nigdy nie odziedziczy długów, co najwyżej nie dojdzie do przysporzenia, ale nigdy nie spowoduje uszczuplenia. Czy zezwalać wyłącznie na tej podstawie, że zaistnieją koszty spisu inwentarza dokonanego przez komornika??? Jaka jest praktyka w Waszych sądach, właściwie cz jest tutaj jakakolwiek praktyka?

M.A.E. napisał w dniu 09.09.2009 o godzinie 20:31:55 :

"viga29" napisał:

Zawsze mam wątpliwości w takich sprawach, czy ktoś je rozwieje? Ostatnio namnożyło się spraw o zezwolenie na dokonanie czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka polegających na zezwoleniu na odrzuceniu spadku. Najpierw odrzuca rodzic dziecka, czyli powiedzmy syn spadkodawcy, więc sąd cywilny wzywa osoby z kolejnej grupy spadkowej, czyli moje małoletnie dzieci. Zawsze mam dylemat: dziecko przecież i tak dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, nigdy nie odziedziczy długów, co najwyżej nie dojdzie do przysporzenia, ale nigdy nie spowoduje uszczuplenia. Czy zezwalać wyłącznie na tej podstawie, że zaistnieją koszty spisu inwentarza dokonanego przez komornika??? Jaka jest praktyka w Waszych sądach, właściwie cz jest tutaj jakakolwiek praktyka?


jeżeli wnioskodawca/wnioskodawcy wykażą bezspornie, że w skład spadku wchodzą jedynie długi i brak jest jakiegokolwiek majątku - nieruchomości, ruchomości, oszczędności, rachunku bankowego z saldem na plusie - wyrażam zgodę na odrzucenie spadku przez przedstawiciela ustawowego w imieniu małoletniego dziecka

uważam, że w takiej sytuacji oszczędzi się rodzicom( opiekunom ) małoletniego wielu zbędnych, zajmujących dużo czasu formalności, w tym wezwań banku/banków od zadłużeń, Urzędu Skarbowego, ZUSu, komornika, wierzycieli spadkodawcy itp.

monikissima napisał w dniu 10.09.2009 o godzinie 11:26:41 :

Ja tak, jak MAE.

viga29 napisał w dniu 10.09.2009 o godzinie 20:09:07 :

a czy państwo sędziowie monikissima i mae ustanawiają kuratorów dla małoletnich, bo u mnie jest praktyka, że się ustanawia, ale jak się tak bliżej przyjrzeć art. 98 k.r.i.o. to właściwie po co?

Mikasaty napisał w dniu 11.09.2009 o godzinie 12:42:14 :

Działam jak Mae i Minikissima, ale kuratora nie ustanawiam, bo nie ma podstawy do wyznaczenia kuratora. ale w moim wydziale są też inne stanowiska odnośnie konieczności ustanowienia kuratora.

M.A.E. napisał w dniu 12.09.2009 o godzinie 17:17:10 :

"Mikasaty" napisał:

Działam jak Mae i Minikissima, ale kuratora nie ustanawiam, bo nie ma podstawy do wyznaczenia kuratora. ale w moim wydziale są też inne stanowiska odnośnie konieczności ustanowienia kuratora.


podobnie jak Mikasaty kuratora nie ustanawiam - nie ma podstawy z art. 98 k.r.o.

Haze napisał w dniu 13.09.2009 o godzinie 11:31:32 :

Potwierdzam praktykę prezentowaną przez pozostałe koleżeństwo. NIe powołujemy u nas kuratora gdyż w mojej ocenie brak jest ku temu podstaw.

K.Ierownik napisał w dniu 14.09.2009 o godzinie 23:18:34 :

Jak u M.A.E., no i Moni oczywiście.

mariusz78 napisał w dniu 15.09.2009 o godzinie 21:58:50 :

A u Nas z tego co zauważyłem powołuje się kuratora. Choć też zastanawiam się po co, ale tak wydziały rodzinne robią

K.Ierownik napisał w dniu 15.09.2009 o godzinie 23:11:28 :

Jak to po co? Dla numerka.

monikissima napisał w dniu 16.09.2009 o godzinie 09:22:19 :

Kiedyś u nas też rozszerzająco interpretowało się art. 98 kro, czyli w każdej sprawie, gdzie rodzic występował w imieniu dziecka np. o zezwolenie na sprzedaż nieruchomości dziecka ustanawiało się kuratora, powołując się na sprzeczność interesów rodzic-dziecko. Paradoksalnie - ustanawiało się go do reprezentowania dziecka w naszej sprawie NSm, a nie do samej czynności Ale potem po rozmowie z niejaką Doris na brzegu morza w Jastrzębiej Górze, doszłam do wniosku, że robimy źle, że jeżeli uważamy, że czynność pokrzywdzi dziecko - oddalamy wniosek. Pytanie o tegoż kuratora zadałam SSN Ciepłej - potwierdziła koncepcję ścisłego stosowania art. 98 poprzez ustanawianie kuratora do zawarcia umowy między rodzicem a dzieckiem lub między dziećmi (w punkcie II postanowienia, po wyrażeniu zgody na dokonanie tejże czynności). na kolejnym szkoleniu rozszerzyła jakoś działanie art. 98 do opcji zbliżonej do naszej pierwotnej, ale nie zgadzało się to z moim utartym już poglądem, więc nie słuchałam

M.A.E. napisał w dniu 16.09.2009 o godzinie 22:18:09 :

"monikissima" napisał:

więc nie słuchałam


Żółwik napisał w dniu 17.09.2009 o godzinie 08:40:26 :

U mnie w Wydziale także nie ustanawiamy kuratora dla małoletniego w tych sprawach stojac na stanowisku, że to sąd opiekuńczy ma zbadać czy dobro małoletniego nie zostanie naruszone.
PS
Praktyka we Wrocławiu jest jednak różna, jeden z Sądów ustanawia kuratora dla dziecka.... nawet nie wiecie ile załatwień można z tego wykręcić.....a i w związku z tym i "nadmiernym obciążeniem" może dodatkowy etat zdobyć ??:

hopeless napisał w dniu 18.12.2009 o godzinie 08:58:11 :

witam rodzinnych ! jestem pod wrażeniem dyskusyjni i informacji które na razie znalazłam..
chyba jednak nie będzie tak beznadziejnie...

kry_mi napisał w dniu 04.06.2010 o godzinie 02:22:09 :

"monikissima" napisał:

Kiedyś u nas też rozszerzająco interpretowało się art. 98 kro, czyli w każdej sprawie, gdzie rodzic występował w imieniu dziecka np. o zezwolenie na sprzedaż nieruchomości dziecka ustanawiało się kuratora, powołując się na sprzeczność interesów rodzic-dziecko. Paradoksalnie - ustanawiało się go do reprezentowania dziecka w naszej sprawie NSm, a nie do samej czynności Ale potem po rozmowie z niejaką Doris na brzegu morza w Jastrzębiej Górze, doszłam do wniosku, że robimy źle, że jeżeli uważamy, że czynność pokrzywdzi dziecko - oddalamy wniosek. Pytanie o tegoż kuratora zadałam SSN Ciepłej - potwierdziła koncepcję ścisłego stosowania art. 98 poprzez ustanawianie kuratora do zawarcia umowy między rodzicem a dzieckiem lub między dziećmi (w punkcie II postanowienia, po wyrażeniu zgody na dokonanie tejże czynności). na kolejnym szkoleniu rozszerzyła jakoś działanie art. 98 do opcji zbliżonej do naszej pierwotnej, ale nie zgadzało się to z moim utartym już poglądem, więc nie słuchałam



Temat bardzo mnie rajcujący. Dlatego też popełniłam artykuł opublikowany w Kwartalniku sędziów rodzinnych numer 12 za 2009 rok. Może jakoś pomoże ?

paprotkav napisał w dniu 14.11.2010 o godzinie 19:44:00 :

U mnie wydziale także ustanawia się kuratora.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.