Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Pozbawienie wykonalności kilku tytułów wykonawczych

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 18.10.2009 o godzinie 16:44:02 :

Wierzyciel dysponuje dwoma tytułami wykonawczymi przeciwko temu samemu dłuznikowi, tj. dwoma odpisami tego samego nakazu zaopatrzonymi w klauzulę wykonalności (drugi do egzekucji z nieruchomości). Na podstawie obu tytułów wystapił o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi. Czy dłużnik podnosząc zarzut wygaśniecia zobowiązania powinien żądać pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego bez precyzowania numeru, czy też wszystkich trzech tytułów. Przy okazji czy może żądać pozbawienia wykonalności tylko jednego, np. nr II? Ja skłaniam się do koncepcji drugiej, tj. trzeba wskazac konkretne tytuły, a sposobem konkretyzacji jest podanie daty zaopatrzenia w klauzule wykonalności. Nie potrafie jednak sobie poradzic z wartościa przedmiotu sporu...

Philomea napisał w dniu 18.10.2009 o godzinie 18:15:16 :

uważam że nie powinieneś wymagać precyzowania żądania pozwu, a w szczególności pod rygorem jakichkolwiek ujemnych skutków. Wydanie drugiego TW ma ułatwić dochodzenie należności wierzycielowi, a nie stanowi dodatkowego źródła zobowiązania dłużnika. To ciągle jedno zobowiązanie wynikające z TE.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.