"johan" napisał:
Na rzecz podmiotów (powódów) X i Y jako wspólników społki cywilnej AAA zasądzono kwotę xyz.
Uchwałą spółki w zwykłej formie pisemnej wyrażono zgodę na przystąpienie do spółki cywilnej podmiotu Z.
Podmiot Y (wspólnik s.c.) wystąpił ze spółki. Prawdopodobnie dokonano z nim stosownych rozliczeń finansowych.
AAA S.C. gdzie wspólnikami zostały tylko podmioty X i Z przekształciła się w spółkę jawną, by w konsekwencji przekształcić się w spółkę z o.o.
Pierwotna spółka cywilna AAA już nie istnieje, w obrocie jest tylko sp. z o.o.
1. W takim układzie nie może chyba wspólnik AAA s.c. -X wystapić do sądu o wydanie dalszego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności (wynik to z faktu prawidłowości oznaczania strony - tu: X jako wspólnik AAA s.c.- lini orzecznicza SN)? Zastanawiam się nad ta opcją, ponieważ wyrok został jak najbardziej prawidłowo wydany na wspólnika s.c., nie na spólkę.
2. W przypadku żądania określonego w treści art. 788 kpc (przy założeniu, że przejście uprawnień od AAA s.c. gdzie wspólnikami byli X i Z wykazana została dokumentami urzędowymi) nie można mówić o przejściu uprawnień w stosunku do podmotu X, który funkcjonował w późniejszym czasie w ramach AAA s.c. ze wspólnikiem Z. Uwzględniajac charakter zobowiązania solidarnego (solidarność wierzycieli X i Y), jest mozliwe tu przejście uprawnień z AAA s.c ze wspónikami X i Z (obejmujące wierzytelność zasądzoną pierwotnie na rzecz X i Y jako wspolników AAA s.c.) na rzecz powstałej spólki jawnej? Co w stosunku do podmiotu Y?
Kwestia wystapienia wspolnika Y nie może rzutować na możliwość pozniejszego dochodzenia swych roszcen przez spolke, tym bardziej, ze owo roszczenia powstalo w zwiazku z funkcjonowaniem takiej spolki.
Rzeczywiście ciekawy kazusik
Ad.1 Nie bardzo wiem, w jaki sposób sąd w postepowaniu klauzulowym, rozpoznając wniosek pana X miałby badać te wszystkie "następstwa" i zmiany. Widze to tak: wpływa wniosek pana X o wydanie dalszego tytułu na jego rzecz i nic poza tym. Co robię? Wydaję dalszy tytuł... Twoje watpliwości moga dotyczyć tego, że: a) z urzędu wiesz lub przypuszczasz, że wierzytelnośc ta panu X już nie przysługuje; b) z uwagi na charakter wierzytelności objętej tytułem uważasz iż z wnioskiem powinni wystąpić łącznie obaj wspólnicy - byłby to przypadek współuczestnictwa koniecznego w postępowaniu klauzulowym... Po pierwsze wydaje mi sie, iż to dłużnik powinien zwalczać ten tytul w powództwie przeciwegzekucyjnym, tj. wykazywać, że wierzytelność panu X już nie przysługuje. Po drugie, nie może tu być mowy o współuczestnictwie koniecznym czynnym. Moim zdaniem każdy ze wspólników może wystąpić samodzielnie o dalszy tytuł. Może działać dopóki drugi ze wspólników się nie sprzeciwi - pytanie w jakim trybie....
Ad. 2 Przede wszystkim nie rozumiem fragmentu "(przy założeniu, że przejście uprawnień od AAA s.c. gdzie wspólnikami byli X i Z wykazana została dokumentami urzędowymi)". Miało byc może X i Y? Jeżeli tak, to o ile możnaby mówić o przejściu wierzytelności ze spółki AAA w osobach wspólników XY na spółkę AAA w osobach wspólników XZ, to nie można mówić o przejściu uprawnienia objętego tytułem
z pana X jako wspólnika spółki w pierwotnym składzie i jednocześnie wierzyciela, na tego samego pana X, tyle że już wspólnika spółki AAA w innym składzie. A zatem nie ma tu następstwa prawnego w rozumieniu art. 788 kpc. Troche inaczej by to wyglądało przy panu Z... Przy przekształceniu s.c. w s.j. do takiego następstwa już chyba dochodzi. Nie jest to tylko zmiana organizacyjna (zob. przekształcenie s.j. w sp. z o.o. czy też sp. z o.o. w s.a. - w doktrynie przzjmuje się, iz art. 788 kpc nie ma tu zastosowania). Powstaje podmiot posiadający osobowość prawną, który przejmuje wierzytelność od wspólników. To będzie nowy wierzyciel.
Ufff...