Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

Gorąca prośba o info o oddalonych bte

Joasia
28.10.2009 16:16:24

Mam gorącą prośbę: jeśli komuś odwoławczy utrzymał choć jedno oddalenie z powodu braku wskazania w bte maksymalnej kwoty egzekucji - bardzo proszę o informację na priva. To baaaardzo potrzebne. Mamy czas na działanie do połowy listopada.


Oddalamy jak dotąd z trzech powodów:
1) brak wskazania w bte maksymalnej kwoty, do jakiej można egzekwować - oddalanie z tego powodu jest powszechne
2) kwota wskazana w oświadczeniu jest kompletnie z księżyca, nie jest związana z czynnością bankową (np. kredyt 600,- zł, a kwota max egzekucji 200 tys.) - z tego powodu oddalają niektórzy
3) po zmianie przepisów bte mogą obejmować max kwotę zadłużenia z chwili oświadczenia, a dalszych % bank może sobie dochodzić w nakazie (uchwała SN z 1999 jako oparta na starym przepisie jest nieaktualna) - z tego powodu oddalają nieliczni.


Chodzi mi głównie o tę pierwszą przyczynę oddalenia: czy są w Polsce, szczególnie poza Warszawą, sądy, które odmawiają klauzul z tego powodu? I co na to ich sądy odwoławcze?

Tomasz Zawiślak
31.10.2009 08:40:24

Z tego co wiem, to w moim okregu dotychczas nie oddalano wniosków z powodu nie wskazania w bte kwoty z oświadczenia o poddaniu sie egzekucji, lecz nadawano klauzulę z ograniczeniem odpowiedzialności dłużnika do tej kwoty. Praktyka ta jest powszechna w dalszym ciągu. W doktrynie znalazłem pogląd, iż po nowelizacji prawa bankowego, bodajże z 2004 r., nie ma juz podstaw do takiej praktyki (tak: M. Walasik, Poddanie się egzekucji aktem notarialnym, Warszawa 2008, s...? - w rozdziale o oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wydaje mi się że w jakimś przypisie... - jakby była potrzeba to podam konkretny namiar). Na tej podstawie po ponownym przemysleniu sprawy uznałem, iż górna granica odpowiedzialności musi być wskazana w bte, a jej brak skutkuje oddalenie wniosku. I oddalam. Jak pisałem wczesniej podobnie robi mój kolega, któremu niestety zmieniono jedno postanowienie...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.