Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Gorąca prośba o info o oddalonych bte

Joasia napisał w dniu 28.10.2009 o godzinie 16:16:24 :

Mam gorącą prośbę: jeśli komuś odwoławczy utrzymał choć jedno oddalenie z powodu braku wskazania w bte maksymalnej kwoty egzekucji - bardzo proszę o informację na priva. To baaaardzo potrzebne. Mamy czas na działanie do połowy listopada.


Oddalamy jak dotąd z trzech powodów:
1) brak wskazania w bte maksymalnej kwoty, do jakiej można egzekwować - oddalanie z tego powodu jest powszechne
2) kwota wskazana w oświadczeniu jest kompletnie z księżyca, nie jest związana z czynnością bankową (np. kredyt 600,- zł, a kwota max egzekucji 200 tys.) - z tego powodu oddalają niektórzy
3) po zmianie przepisów bte mogą obejmować max kwotę zadłużenia z chwili oświadczenia, a dalszych % bank może sobie dochodzić w nakazie (uchwała SN z 1999 jako oparta na starym przepisie jest nieaktualna) - z tego powodu oddalają nieliczni.


Chodzi mi głównie o tę pierwszą przyczynę oddalenia: czy są w Polsce, szczególnie poza Warszawą, sądy, które odmawiają klauzul z tego powodu? I co na to ich sądy odwoławcze?

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 31.10.2009 o godzinie 08:40:24 :

Z tego co wiem, to w moim okregu dotychczas nie oddalano wniosków z powodu nie wskazania w bte kwoty z oświadczenia o poddaniu sie egzekucji, lecz nadawano klauzulę z ograniczeniem odpowiedzialności dłużnika do tej kwoty. Praktyka ta jest powszechna w dalszym ciągu. W doktrynie znalazłem pogląd, iż po nowelizacji prawa bankowego, bodajże z 2004 r., nie ma juz podstaw do takiej praktyki (tak: M. Walasik, Poddanie się egzekucji aktem notarialnym, Warszawa 2008, s...? - w rozdziale o oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wydaje mi się że w jakimś przypisie... - jakby była potrzeba to podam konkretny namiar). Na tej podstawie po ponownym przemysleniu sprawy uznałem, iż górna granica odpowiedzialności musi być wskazana w bte, a jej brak skutkuje oddalenie wniosku. I oddalam. Jak pisałem wczesniej podobnie robi mój kolega, któremu niestety zmieniono jedno postanowienie...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.