Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

prawa autorskie w ekspertyzach urzędowych

procontra
29.10.2009 09:05:11

Mam wielką prosbę o namiary na publikacje ew. orzeczenia dotyczące praw autorskich w ekspertyzach urzędowych. Poza orzeczeniami NSA i SA, że nie stanowią przedmiotu praw autorskich opinie biegłych rewidentów i zestawy pytań na prawo jazdy wiele nie znalazłam.
Generalnie materiały urzędowe nie są przedmiotem praw autorskich, prawa te, przysługujące twórcy, jak rozumiem wygasają. Ale czy chodzi o zindywidualizowaną, daną ekspertyzę, czy w ogóle o dany tekst, który wszedł do materiału urzędowego? Czy układ tekstu, metodologia to przejaw sposobu wyrażenia, czy metod, idei i procedur, o których mowa w art. 1 ust. 2(1) Pr aut? Idąc dalej, czy np urząd może zasugerować wykonawcy - ekspertowi aby sporządził ekspertyzę wg jakiegoś, uznanego za dobry "szymelu". Ów drugi ekspert bierze zwykle pieniądze. Innymi słowy, czy można powielać czyjeś opracowanie (część ogólno - metodologiczną) i wstawiać tam własne dane, dostosowane do przedmiotu oceny? Czy tu mamy do czynienia z jakimś naruszeniem praw autorskich. Majątkowych, osobistych? Mam wątpliwości, bo sami pierwotni autorzy takich koncepcji często sporządzają wiele ekspertyz niemal bliźniaczo podobnych, ale różniących się właśnie wynikami z powodu odmiennych danych wyjściowych.
Jest jednak stare orzeczenie SKO we Wrocławiu 45420/05, cytowane w kilku publikacjach, zgodnie z którym złożenie prze autorów dokumentów stanowi zgodę na dalesze udostępneinia społeczeństwu, przy czym można te infrmacje wykorzystywać jedynie w celach własnego użytku osobistego. Może coś czytaliście na ten temat

[ Dodano: Czw Paź 29, 2009 9:06 am ]
Przepraszam za literówki.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.