Piątek 03 grudnia 2021 Wydanie nr 5030

Cywilne materialne

prawa autorskie w ekspertyzach urzędowych

procontra napisał w dniu 29.10.2009 o godzinie 09:05:11 :

Mam wielką prosbę o namiary na publikacje ew. orzeczenia dotyczące praw autorskich w ekspertyzach urzędowych. Poza orzeczeniami NSA i SA, że nie stanowią przedmiotu praw autorskich opinie biegłych rewidentów i zestawy pytań na prawo jazdy wiele nie znalazłam.
Generalnie materiały urzędowe nie są przedmiotem praw autorskich, prawa te, przysługujące twórcy, jak rozumiem wygasają. Ale czy chodzi o zindywidualizowaną, daną ekspertyzę, czy w ogóle o dany tekst, który wszedł do materiału urzędowego? Czy układ tekstu, metodologia to przejaw sposobu wyrażenia, czy metod, idei i procedur, o których mowa w art. 1 ust. 2(1) Pr aut? Idąc dalej, czy np urząd może zasugerować wykonawcy - ekspertowi aby sporządził ekspertyzę wg jakiegoś, uznanego za dobry "szymelu". Ów drugi ekspert bierze zwykle pieniądze. Innymi słowy, czy można powielać czyjeś opracowanie (część ogólno - metodologiczną) i wstawiać tam własne dane, dostosowane do przedmiotu oceny? Czy tu mamy do czynienia z jakimś naruszeniem praw autorskich. Majątkowych, osobistych? Mam wątpliwości, bo sami pierwotni autorzy takich koncepcji często sporządzają wiele ekspertyz niemal bliźniaczo podobnych, ale różniących się właśnie wynikami z powodu odmiennych danych wyjściowych.
Jest jednak stare orzeczenie SKO we Wrocławiu 45420/05, cytowane w kilku publikacjach, zgodnie z którym złożenie prze autorów dokumentów stanowi zgodę na dalesze udostępneinia społeczeństwu, przy czym można te infrmacje wykorzystywać jedynie w celach własnego użytku osobistego. Może coś czytaliście na ten temat

[ Dodano: Czw Paź 29, 2009 9:06 am ]
Przepraszam za literówki.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.