Mam krótkie pytanie: czy ktoś miał dziedziczenie obywatela Królestwa Hiszpanii -jeżeli tak to jak wygląda tam dziedziczenie ustawowe (czy tylko zstępni, czy również małżonek, w jakich udziałach).
pzdr
Jak poprosisz ambasadę, to ci przyślą przepisy
Hiszpański kodeks cywilny
http://www.060.es/te_ayudamos_a/legislacion/disposiciones/25299-ides-idweb.html
http://civil.udg.es/normacivil/estatal/CC/indexcc.htm
http://noticias.juridicas.com/base_datos/Privado/cc.html
niestety tylko po hiszpańsku, po angielsku nigdy nie widziałem, ale może znajdziesz w sieci.
dzięki ;-)
tak co do zasady chciałem się upewnić co do tego, czy w przypadku gdy są zstępni, to wyłączają dziedziczenie wstępnych, rodzeństwa i małżonka.
(no i oczywiście zawsze można spróbować google translate)
Niestety nie pomogę. Z hiszpańskim prawem spółek i zobowiazań się kiedyś mierzyłem, ale spadkowe jest mi obce. Z tym google translate to niestety trzeba uważać, ale dla złapania orientacji jak to jest może się udać (przynajmniej z hiszpańskiego na angielski bo bezpośrednio z hiszpańskiego na polski to trochę bardziej ryzykowne).
Hiszpańskie prawo spadkowe skodyfikowane jest w Codigo Civil ale istnieją oprócz tego regulacje regionalne (derecho foral), które wypierają prawo ogólnokrajowe w Aragonii, Balearach, Kraju Basków, w Galicji, Katalonii i Nawarze.
Zgodnie z prawem międzydzielnicowym prywatnym (kwestia uregulowana jest bardzo ogólnie w art. 16 CC) prawo właściwe wyznaczane jest przez przynależność regionalną (vecindad civil) nabywaną z urodzenia i zmienianą w skutek zmiany miejsca zamieszkania dopiero po 10 latach, chyba, że wyłączony jest element animus w kierunku zmiany tej przynależności. Zmiana vecindad civil nastąpić może jednak już po dwóch latach na wyraźne życzenie zainteresowanego (art. 14.5 CC).
Statut spadkowy wyznaczany jest przez obywatelstwo spadkodawcy w momencie śmierci (art. 9.8 CC). Ustawowy porządek dziedziczenia regulują art. 930-958 CC. Dziedziczenie zstępnych regulują art. 930-934 CC, a wstępnych 935-942 CC. Przy tym samym stopniu pokrewieństwa spadkodawcy tej samej grupy dziedziczą w częściach równych (art. 921 CC). W zbiegu ze zstępnymi spadkodawcy małżonek ma dość słabą pozycję w zakresie dziedziczenia ustawowego. Przysługuje mu jedynie ustawowe prawo użytkowania. Obejmuje ono 1/3 spadku w zbiegu ze zstępnymi a 1/2 w zbiegu ze wstępnymi (art. 834, 827 CC). Zarówno spadkobiercom jak i małżonkowi spadkodawcy przysługuje przy tym roszczenie o zamianę prawa użytkowania na świadczenie pieniężne (art. 839, 840 CC). Małżonek jest wyłącznym spadkobiercą dopiero w wypadku braku zstępnych oraz wstępnych spadkodawcy (art. 944 CC).
Źródło: Burckhardt Löber, Erhard Hunzel, Erbrecht in Spanien (rozdział poświęcony prawu spadkowemu ogólnohiszpańskiemu), w: Rembert Süss (red.), Erbrecht in Europa, 2. wydanie, Angelbachtal, 2009, str. 1409 i nast.
Książka zawiera także rozdział dot. katalońskiego prawa spadkowego.
[ Dodano: Czw Lis 05, 2009 12:11 pm ]
Wedle prawa dzielnicowego pozycja małżonka spadkodawcy jest zróżnicowana. W Galicji i na Balearach miejscowe regulacje odpowiadają treścią ogólnohiszpańskiemu CC. W Aragonii, Katalonii, Nawarze i w Kraju Basków różni się o tyle, że istnieją różne formy użytkowania, które przysługuje małżonkowi na odpowiednim udziale w spadku.
Źródło: Otto M. Hierneis, rozdział dot. hiszpańskiego prawa spadkowego, wstęp, nb. 47 w: M. Ferid, H. Dörner (red.), Internationales Erbrecht. Quellensammlung mit systematischen Darstellungen des materiellen Erbrechts sowie des Kollisionsrechts der wichtigsten Staaten, Monachium (zbiór stale aktualizowany)
O rety... Ci Niemcy - oni tak mają o każdym systemie prawnym, czy tylko o niektórych? I ja się dziwiłam, że nasze minisprawi przysłało nam prawo mongolskie po niemiecku...
No, porządek musi być Niemiecki sędzia spadkowy ma w pierwszej lepszej bibliotece źródła do każdego istotniejszego systemu prawnego. A w pozostałych sprawach może powołać biegłych, którzy mu historyczny albo egzotyczny stan prawny wyjaśnią. To samo jest zreszta w prawie rodzinnym (ustroje majatkowe!). Opisałem to w PS 2009, nr 6.
Polskie MS także korzysta z opracowania Ferida i innych do międzynarodowego prawa spadkowego, bo to jest klasyka gatunku opracowywana na naprawde wysokim poziomie.
"Joasia" napisał:
O rety... Ci Niemcy - oni tak mają o każdym systemie prawnym, czy tylko o niektórych? I ja się dziwiłam, że nasze minisprawi przysłało nam prawo mongolskie po niemiecku...