Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Prawo rodzinne

Konwencja w sprawie kontaktów z dziećmi

Mikasaty napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 12:37:04 :

czy ktoś wie, czy prezydent dokonał ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r.? ustawę zezwalającą na podpis znalazłam: z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dz.U. Nr 68, poz. 576); ale gdzie dalej jej szukać? w legalisie tej konwencji nie ma, a może jest w lexie - do którego w chwili obecnej dostępu nie mam.

kazanna napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 13:54:55 :

w lexie jej nie ma , więc pewnie jej jeszcze nie ratyfikował. W końcu Kancelaria Prezydenta nie piekarnia...

Mikasaty napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 14:24:30 :

o dziwności! podpisał jednak 28 kwietnia 2009 r., a dwa razy ją wetował...
i teraz co? czemu jej nigdzie nie ma? ktoś wetuje dalej?...

Johnson napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 14:28:58 :

"Mikasaty" napisał:


i teraz co? czemu jej nigdzie nie ma?


Na pewno jest, u "najważniejszego człowieka w państwie"

A przypadkiem nie jest to tak, że ratyfikacje są ogłaszane w Monitorze Polskim?
-----
Znalazłem
Art. 18 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz.U.00.39.443)
"Art. 18. 1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa wraz z dotyczącymi jej oświadczeniami rządowymi oraz umowa międzynarodowa, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 i 3, o ile stanowi umowę wykonawczą w stosunku do ratyfikowanej umowy międzynarodowej lub zmienia ratyfikowaną umowę międzynarodową, jest ogłaszana niezwłocznie, wraz z dotyczącymi jej oświadczeniami rządowymi, w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Dziennikiem Ustaw".
2. Ogłoszenie innej niż ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych.
3. Umowa międzynarodowa, inna niż wymieniona w ust. 1, jest ogłaszana wraz z dotyczącymi jej oświadczeniami rządowymi niezwłocznie w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", zwanym dalej "Monitorem Polskim". Ogłoszenie zarządza Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra kierującego działem administracji rządowej właściwego do spraw, których dotyczy ta umowa.
4. Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra kierującego działem administracji rządowej właściwego do spraw, których dotyczy umowa międzynarodowa, może w wyjątkowych przypadkach, ze względu na istotny interes państwa, w szczególności interes obronności, bezpieczeństwa państwa i obywateli, odstąpić od obowiązku ogłoszenia tej umowy w Monitorze Polskim.
5. W uzasadnionych przypadkach, odpowiednio, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej lub Prezes Rady Ministrów mogą odstąpić od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw lub Monitorze Polskim dołączonego do umowy międzynarodowej aneksu lub załącznika, jeżeli zawierają one szczegółowe przepisy o charakterze specjalistycznym, niezastrzeżone do regulacji ustawowej, dotyczące niewielkiej liczby podmiotów i nieodnoszące się do praw obywateli. W takim przypadku oświadczenie rządowe, ogłoszone wraz z umową międzynarodową w Dzienniku Ustaw lub Monitorze Polskim, zawiera informację o miejscu udostępniania lub publikacji tekstu aneksu lub załącznika"

Mikasaty napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 14:45:38 :

nie ma tego ani w DZ. U. ani w M.P.
a może nie umiem szukać

Johnson napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 14:49:42 :

"Mikasaty" napisał:

nie ma tego ani w DZ. U. ani w M.P.


Tzn.
1) albo Prezydent jednak nie ratyfikował

2) albo Prezydent ignoruje obowiązującą ustawę o umowach międzynarodowych

Właściwe skreślić

szyfrant napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 20:10:28 :

"Mikasaty" napisał:

o dziwności! podpisał jednak 28 kwietnia 2009 r., a dwa razy ją wetował...
i teraz co? czemu jej nigdzie nie ma? ktoś wetuje dalej?...

nie ma, bo nie podpisał jeszcze aktu ratyfikcyjnego, z ratyfikacją traktatu lizbońskiego zwlekał 557 dni, a jak długo będzie zwlekał z ratyfikacją niniejszej konwencji trudno powiedzieć... tego nawet chyba on sam nie wie...

Mikasaty napisał w dniu 03.11.2009 o godzinie 21:47:14 :

http://prawoity.pl/wiadomosci/w-kwietniu-2009-roku-prezydent-rp-podpisal

to jest link do strony, gdzie widnieje informacja z powołaniem się na stronę www.prezydent.pl, że jednak ją podpisał.
choć faktycznie na stronie prezydenta nie znalazłam takiej informacji.

szyfrant napisał w dniu 04.11.2009 o godzinie 16:28:38 :

"Mikasaty" napisał:

http://prawoity.pl/wiadomosci/w-kwietniu-2009-roku-prezydent-rp-podpisal

to jest link do strony, gdzie widnieje informacja z powołaniem się na stronę www.prezydent.pl, że jednak ją podpisał.
choć faktycznie na stronie prezydenta nie znalazłam takiej informacji.

ja znalazłem, wynika z niej, że jednak o dziwota podpisał
http://www.prezydent.pl/aktywnosc/ustawy/podpisane/art,4,kwiecien-2009-r-.html

a, jak wynika z informacji zawartej na portalu infor - konwencja obowiązuje od 21 maja 2009 r.
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2009,nr,68/poz,576,ustawa-o-ratyfikacji-konwencji-w-sprawie-kontaktow-z-dziecmi--sporzadzonej-w.html

Mikasaty napisał w dniu 04.11.2009 o godzinie 19:23:51 :

a jeżeli sama konwencja nie została nigdzie opublikowana to ona obowiązuje ? ??:

szyfrant napisał w dniu 05.11.2009 o godzinie 09:29:53 :

"Mikasaty" napisał:

a jeżeli sama konwencja nie została nigdzie opublikowana to ona obowiązuje ? ??:

znalazlem coś takiego
Konwencja dotyczy praw obywateli oraz materii regulowanej ustawowo, zatem związanie się nią przez Rzeczpospolitą Polską wymaga ratyfikacji, za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie (art. 89 ust. 1 pkt 2 i 5 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.). Z uwagi na to, że przedmiot uregulowania Konwencji należy do dziedziny objętej kompetencjami państw członkowskich UE oraz, w pewnym zakresie, kompetencjami Wspólnoty Europejskiej (kompetencja mieszana), złożenie dokumentu ratyfikacyjnego będzie wymagało uprzedniego podjęcia przez Wspólnotę decyzji upoważniającej państwa członkowskie do związania się Konwencją.

może WE jeszcze na ten temat się nie wypowiedziała (nie podjęła decyzji) najlepiej zwrócić się w tej sprawie albo do MSZ albo do MS, na pewno udzielą informacji czy konwencja już obowiązuje czy też nie

[ Dodano: Czw Lis 05, 2009 9:50 pm ]
z informacji znajdującej się na stronie MSZ wynika, iż konwencja w naszym kraju nie obowiązuje, na ile jest to informacja prawdziwa trudno mi powiedzieć, ale skoro w Dz. U. nie został opublikowany tekst dokumentu ratyfikacyjnego to prawdopodobnie tak jest.
wszelkich informacji na ten temat udziela Departament Prawno-Traktatowy MSZ adres [email protected]

Żółwik napisał w dniu 06.11.2009 o godzinie 21:45:56 :

"Mikasaty" napisał:

a jeżeli sama konwencja nie została nigdzie opublikowana to ona obowiązuje ? ??:


Myślę, że jednoznaczną odpowiedź daje art. 91 ust. 1 Konstytucji - Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.

kazanna napisał w dniu 18.01.2010 o godzinie 17:20:59 :

na razie ani widu, ani słychu ... ??:

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.