Czwartek, 23 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5932
Czwartek, 23 maja 2024

Forum sędziów

brak opłaty w spp a zapłata przelewem ,,kary"

wiktoria
09.11.2009 18:02:11

Mam wielka prośbę o podpowiedż. Stan faktyczny: w maju w strefie płatnego parkowania nie wniosłem odpowiedniej opłaty (moja wina). Za wycieraczkę otrzymałem informację, że w związku z powyższym muszę uiścić opłatę dodatkową (karę umowna?). Na zawiadomieniu była podana kwota 20 zł a forma płatności gotówka oraz przelew. Dodatkowo napisano, iż jeśli nie będzie opłaty w terminie 7 dni, zostanie naliczona opłata jeszcze jedna w wysokości 30 zł.
"Mandat" opłaciłem przelewem, następnego dnia.
Po kilku miesiącach, a dokładnie dzisiaj dotarło do mnie upomnienie z naliczoną opłatą po 30 zł. Zadzwoniłem do Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku, gdzie powiadomiono mnie, że skoro dokonałem płatności przelewem i nieważne że w terminie, to mam naliczoną dodatkową karę bo powinienem zapłacić gotówką. Pan powołał się na uchwałę. Na upomnieniach również jest podana uchwała Nr 33/XVI/2008 Rady Miasta Włocławka z dnia 31 marca 2008.
Z niej wynika (punkt 7 pod punkt A załącznika nr 2 rozdz. III ), że opłata wynosi 20 zł płatne gotówką (ale nie jest podane TYLKO GOTÓWKĄ!!), że po upływie 7 dni ta opłata już wynosi 50 zł- podpunkt B. Natomiast w punkcie 10 załącznika nr 2 rozdziału III podane jest że opłata dodatkowa może być opłacona gotówką i przelewem: "Opłatę dodatkową uiszcza się wpłacając kwotę opłaty do kasy biura SPP, kasy MZD lub na konto wskazane w zawiadomieniu (na "mandacie"." -nie jest sprecyzowane czy dotyczy 20 zł w terminie (punkt a), czy 50 zł poza terminem (punkt b ), więc dotyczy obydwu płatności.
Pytanie:
1. W przypadku, w którym mam opłaconą opłatę dodatkową w terminie (3 dni), wydaje mi się, że podlegam tak punktowi 7 podpunkt a) jak i punktowi 10 w załączniku nr 2 w rozdziale III i nie powinno mi się naliczać dodatkowych 30 zł.

[ Dodano: Pon Lis 09, 2009 6:17 pm ]
Dodam jeszcze, że na powiadomieniu ,,za wycieraczką" nie określono koniecznośći zapłaty w biurze lecz, określono termin w jakim powinienem zapłacić owe 20 zł. z podaniem numeru konta. Nie było tam wzmianki świadczącej o tym, że należnośc muszę zapłacić w biurze MZDróg a jeśli nie to...itd.

Adek
09.11.2009 18:18:13

Uchwała cię nie obchodzi bo nie musisz jej znać; ważne jest pouczenie na blankiecie mandatu; jeśli stały tam dwie formy płatności i wybrałaś jedną z nich to walcz

wiktoria
09.11.2009 18:26:34

wybaczcie, że forma mojego pytania jest mało hm...cywilistyczna ale to nie moja działka a najgorzej to udawać , że się człek zna i na tym. Choć wg. tzw ogółu jak prawnik to się zna na wszystkim. Powracając do tematu; czekać na nakaz czy wyjaśniać pisemnie z podaniem argumentacji?

Philomea
09.11.2009 20:49:32

moje doświadczenie życiowe wskazuje, że nie będzie nakazu (w rozumieniu prawa cywilnego procesowego) lecz zwykła egzekucja administracyjna. Jak uczy życie w moim mieście trzeba czekać na adm. tytuł wykonawczy i wnieść zarzuty przeciwegzekucyjne (ust o egzekucji w administracji).

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.