Czwartek 15 kwietnia 2021 Wydanie nr 4798

Cywilne materialne

brak opłaty w spp a zapłata przelewem ,,kary"

wiktoria napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 18:02:11 :

Mam wielka prośbę o podpowiedż. Stan faktyczny: w maju w strefie płatnego parkowania nie wniosłem odpowiedniej opłaty (moja wina). Za wycieraczkę otrzymałem informację, że w związku z powyższym muszę uiścić opłatę dodatkową (karę umowna?). Na zawiadomieniu była podana kwota 20 zł a forma płatności gotówka oraz przelew. Dodatkowo napisano, iż jeśli nie będzie opłaty w terminie 7 dni, zostanie naliczona opłata jeszcze jedna w wysokości 30 zł.
"Mandat" opłaciłem przelewem, następnego dnia.
Po kilku miesiącach, a dokładnie dzisiaj dotarło do mnie upomnienie z naliczoną opłatą po 30 zł. Zadzwoniłem do Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku, gdzie powiadomiono mnie, że skoro dokonałem płatności przelewem i nieważne że w terminie, to mam naliczoną dodatkową karę bo powinienem zapłacić gotówką. Pan powołał się na uchwałę. Na upomnieniach również jest podana uchwała Nr 33/XVI/2008 Rady Miasta Włocławka z dnia 31 marca 2008.
Z niej wynika (punkt 7 pod punkt A załącznika nr 2 rozdz. III ), że opłata wynosi 20 zł płatne gotówką (ale nie jest podane TYLKO GOTÓWKĄ!!), że po upływie 7 dni ta opłata już wynosi 50 zł- podpunkt B. Natomiast w punkcie 10 załącznika nr 2 rozdziału III podane jest że opłata dodatkowa może być opłacona gotówką i przelewem: "Opłatę dodatkową uiszcza się wpłacając kwotę opłaty do kasy biura SPP, kasy MZD lub na konto wskazane w zawiadomieniu (na "mandacie"." -nie jest sprecyzowane czy dotyczy 20 zł w terminie (punkt a), czy 50 zł poza terminem (punkt b ), więc dotyczy obydwu płatności.
Pytanie:
1. W przypadku, w którym mam opłaconą opłatę dodatkową w terminie (3 dni), wydaje mi się, że podlegam tak punktowi 7 podpunkt a) jak i punktowi 10 w załączniku nr 2 w rozdziale III i nie powinno mi się naliczać dodatkowych 30 zł.

[ Dodano: Pon Lis 09, 2009 6:17 pm ]
Dodam jeszcze, że na powiadomieniu ,,za wycieraczką" nie określono koniecznośći zapłaty w biurze lecz, określono termin w jakim powinienem zapłacić owe 20 zł. z podaniem numeru konta. Nie było tam wzmianki świadczącej o tym, że należnośc muszę zapłacić w biurze MZDróg a jeśli nie to...itd.

Adek napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 18:18:13 :

Uchwała cię nie obchodzi bo nie musisz jej znać; ważne jest pouczenie na blankiecie mandatu; jeśli stały tam dwie formy płatności i wybrałaś jedną z nich to walcz

wiktoria napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 18:26:34 :

wybaczcie, że forma mojego pytania jest mało hm...cywilistyczna ale to nie moja działka a najgorzej to udawać , że się człek zna i na tym. Choć wg. tzw ogółu jak prawnik to się zna na wszystkim. Powracając do tematu; czekać na nakaz czy wyjaśniać pisemnie z podaniem argumentacji?

Philomea napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 20:49:32 :

moje doświadczenie życiowe wskazuje, że nie będzie nakazu (w rozumieniu prawa cywilnego procesowego) lecz zwykła egzekucja administracyjna. Jak uczy życie w moim mieście trzeba czekać na adm. tytuł wykonawczy i wnieść zarzuty przeciwegzekucyjne (ust o egzekucji w administracji).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.