Wtorek 16 sierpnia 2022 Wydanie nr 5286

Cywilne materialne

PODZIAŁ MAJĄTKU Z NIERUCHOMOŚCIĄ ZAB. HIPOTEKĄ

bladyswit napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 23:07:43 :Proszę o pomoc w następującej sytuacji:

Czy przyznając nieruchomość w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków jednemu z nich, w sytuacji gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką na zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe wspólnie przez małżonków, Sąd może uwzględnić fakt obciążenia nieruchomości hipoteką.
Jeśli tak, to w jaki sposób, tj. czy powinien, ustalając wartość nieruchomości obniżyć ją o wysokość hipoteki wynikającą z księgi wieczystej, a może o wysokość kredytu pozostałego na spłaty lub nie obniżać tej wartości, a obniżyć spłatę należną małżonkowi, który w wyniku podziału nie otrzymuje nieruchomości.
Moje wątpliwości wynikają z faktu, że w podziale majątku sąd nie zajmuje się pasywami, natomiast SN w orzeczeniu chyba z 2000 r. stwierdził, że sąd powinien uwzględnić obciążenie nieruchomości hipoteką przy ustaleniu wartości tego składnika. Szkoda tylko, że nie napisał jak to należy zrobić.
A ponadto orzeczenie nie odpowiada na pytanie co w sytuacji gdy bank będzie żądał zaspokojenia należności z tytułu kredytu od małżonka, który nie otrzymał tej nieruchomości w wyniku podziału, jako od dłużnika osobistego.
W mojej sprawie nieruchomość wg wyceny biegłego warta jest 250 tys., nieruchomość jest obciążona hipoteką zwykłą w wysokości 110 tys. i hipoteka kaucyjna w wysokości 55 tys. Do spłaty z tytułu kredytu małżonkom pozostaje ok. 106 tys. należności głównej i ok. 90 tys. z tytułu odsetek kapitałowych. Żona wnosi o przyznanie jej nieruchomości i uwzględnienie przy rozliczeniu obciążenia hipotecznego. Jednocześnie deklaruje, że będzie spłacać kredyt samodzielnie. Nie wnosi o rozliczenie nakładów z tytułu spłaty kredytu po ustaniu wspólności małżeńskiej. Jak w tej sytuacji ustalić wartość nieruchomości i wielkość spłaty należnej mężowi?

Johnson napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 23:09:32 :

"bladyswit" napisał:


Proszę o pomoc w następującej sytuacji:


Tu poczytaj.

bladyswit napisał w dniu 09.11.2009 o godzinie 23:14:47 :

"Johnson" napisał:


Proszę o pomoc w następującej sytuacji:


Tu poczytaj.

dziękuje bardzo. niestety większość tematów cywilnych dodaje do ignorowanych, a tu nagle pojawił się taki problem: w referacie mojej żony

jeszcze raz dziękuje ...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.