Wtorek 16 sierpnia 2022 Wydanie nr 5286

Cywilne materialne

Urlop wychowawczy nie zapewnia dłuższego macierzyńskiego

Sebol napisał w dniu 07.12.2006 o godzinie 09:20:07 :

Nie każda matka będąca 19 grudnia na urlopie wychowawczym dostanie korzystniejszy urlop macierzyński


Tego właśnie dnia wzrosną wymiary urlopów macierzyńskich z 16 do 18 tygodni na pierwsze dziecko, z 18 do 20 - na drugie i każde następne oraz z 26 do 28 na bliźniaki, trojaczki itd. Przewiduje to nowela kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 16 listopada ( DzU nr 221, poz. 1615).

Wątpliwości budzą przepisy przejściowe, zwłaszcza art. 2 noweli. Zgodnie z nim dodane dwa tygodnie przysługują m.in. kobietom, które urodziły w tym roku, a do 19 grudnia nie wyczerpały całego urlopu macierzyńskiego, bo przebywały na wychowawczym na poprzednie dziecko. Wbrew temu, co podawały niektóre media, dłuższe urlopy nie należą się zatem wszystkim pracownicom, które urodziły począwszy od 1 stycznia bieżącego roku.


Poród na wychowawczym

Czytelnicy pytają zwłaszcza o kobiety, które urodziły w tym roku kolejną pociechę podczas urlopu wychowawczego wziętego na poprzednią. W takiej sytuacji nie odbierają urlopu macierzyńskiego, ale dostają zasiłek macierzyński na drugie dziecko.

Zdarza się, że cały ich urlop macierzyński przypada na czas wychowawczego. Pobierają wtedy zasiłek macierzyński tylko przez 16 tygodni na drugiego czy kolejnego potomka albo 24 - na bliźniaki, trojaczki itd. W pełnym wymiarze (odpowiednio 18 bądź 26 tygodni) otrzymują go natomiast, gdy urlop macierzyński wykroczy poza wychowawczy. Mamom będącym w chwili wejścia zmian w życie na takim właśnie urlopie wychowawczym, macierzyński wydłuży się automatycznie do 20 tygodni na drugie i każde następne dziecko albo nawet 28 - w razie porodu mnogiego.

Jeśli skończy się jeszcze przed wychowawczym, dostaną krótszy zasiłek macierzyński, a więc przez 18 lub 26 tygodni. Jeśli wykroczy poza wychowawczy, końcówkę w nowym wymiarze odbiorą po upływie tego ostatniego. Całość ma trwać przynajmniej 20 lub 28 tygodni, licząc od dnia porodu. Dostaną w tym czasie również świadczenie z ubezpieczenia.


Gdy macierzyński już minął

Co innego, gdy zatrudniona będzie 19 grudnia przebywać na urlopie wychowawczym udzielonym na malca, na którego wykorzystała już urlop macierzyński. Wtedy nie dla niej dobrodziejstwa zmienionych przepisów. Skoro zakończyła już urlop macierzyński, nie skorzysta z wydłużenia. Dotyczy to również matek, które w chwili wchodzenia zmian w życie będą na urlopie wypoczynkowym odbieranym bezpośrednio po upływie macierzyńskiego.

Renata Majewska


Źródło - Gazeta Rzeczpospolita

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.