Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

U nas ludzie żyją 140 lat

tombialka napisał w dniu 29.11.2009 o godzinie 21:59:18 :

W księdze wieczystej istnieje wpis dożywocia lub służebności osobistej na rzecz osoby, która według świadectwa chrztu urodziła się w 1867r. Wpis tego prawa nastąpił ponad 100 lat temu. Poza tym świadectwem nie ma innych dokumentów.

Księgi odmawiają wykreślenia wpisu, bo (art. 6268 § 2 kpc) rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej, a zatem konieczny jest akt zgonu (art. 4 p.a.s.c.), którego nie ma. Poza tym sąd wieczystoksięgowy nie stosuje domniemań faktycznych (np. III CSK 126/07) i nie może przyjąć, że jak ktoś się urodził 142 lata temu, to automatycznie po tych 142 latach już nie żyje.

Odmawiają i każą robić uznanie za zmarłego. Kłopot jest tylko taki, że po 142-latku nie ma nigdzie śladu i nie wiadomo kiedy zmarł, gdzie itd. Toczy się szeroko zakrojone postępowanie dowodowe w sprawie o uznanie za zmarłego. Może nawet będą ogłoszenia …

W końcu jak nie ma papieru to może żyć. Normalne?

Nie można wykreślić? Nawet z urzędu na podstawie art. 122 ukwih? Czy wszędzie tak jest?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.