Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Obciążenie pozw. w upom. opł. sąd. od której pow. był zwol.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 12:42:45 :

Czy w sytuacji gdy powód jest zwolniony od kosztów sądowych, wydajac nakaz zapłaty w upominawczym zasądzać od pozwanego na rzecz SP 1/4 opłaty sądowej od pozwu (wniosek z art. 79 ust. 1 pkt 2 lit. c uksc) czy całą opłatę sądową? W tym drugim przypadku jeśli pozwany nie wniesie sprzeciwu, ani zażalenia w zakresie kosztów, to będzie obciążony w większym zakresie niżby był, gdyby powód nie był zwolniony... Przy przyjęciu pierwszej koncepcji, jeśli pozwany wniesie sprzeciw, to Sąd będzie prowadził sprawę za 1/4 opłaty sądowej...
Co Wy na to?

Johnson napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 12:51:55 :

W nakazie zasądzam 1/4.
Tylko nie zgadzam się z poglądem że po sprzeciwie będzie się sprawa toczyła za 1/4 bo niby czemu?
W razie sprzeciwu w wyroku zasądzam całość.

emef napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 18:08:12 :

A ja całą, bo art. 79 ust. 1 pkt 2 lit c dotyczy zwrotu części uiszczonej opłaty od pozwu. Jeżeli powód nie uiścił, bo był zwolniony, to niczego nie zwracam, a skoro nie muszę zwracać, to nie dzielę przy nakazie na 1/4, tylko zasądzam/ściągam całość. Fakt, są przykre skutki dla pozwanego - ma zapłacić całą opłatę niezaleznie od ew. sprzeciwu, ale wydaje mi się, że przy takiej konstrukcji przepisu nie bardzo mam podstawę do tej 1/4.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 20:45:53 :

Właśnie o to mi chodziło! W uksc brak przepisu, że w nakazie upominawczym od pozwanego zasadza się na rzecz powoda 1/4 opłaty sądowej. Jest luka jak nic! Taki wniosek wyprowadza się z przepisu o zwrocie opłaty w razie uprawomocnienia się nakazu. Mam bardzo poważne wątpliwości, czy tak samo powinno być w sytuacji, gdy opłata od pozwu nie została przez powoda w ogóle uiszczona.

wb02 napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 21:28:45 :

A ja się zgadzam z Johnsonem. Co do luki się nie zgadzam. Co najwyżej z tym, że nie ma takiego przepisu wprost, ale to jeszcze nie luka. Przy braku zwolnienia luki jakoś Tomku nie wskazujesz.
Art. 79 pkt 2 lit. c nie jest tu najistotniejszy. Punktem wyjścia będzie raczej art. 113 uksc i zasada obciążenia przeciwnika kosztami których powód nie miał obowiązku uiścić oraz art. 98 par. 1 kpc z zasadą obowiązku zwrotu kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia swoich praw. Tak więc obciążyć więcej niż niezbędne nie można.

SSR napisał w dniu 01.12.2009 o godzinie 21:42:38 :

Też zgadzam się z Johnsonem. Niedopuszczalne jest różnicowanie sytuacji pozwanego w zależności od tego, czy powód zapłacił opłatę, czy był od niej zwolniony. Czy jest luka? Można powiedzieć, że jest i ją wypełnić rozsądną analogią. Można też powiedzieć, że jej nie ma - jak przedmówca. To kwestia techniczna. Ważne, aby była w tym wszystkim logika, a tej brak gdy zasądzimy całość od pozwanego w nakazie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.