Sobota 06 czerwca 2020 Wydanie nr 4485

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

koszty w P

Rose napisał w dniu 19.12.2009 o godzinie 01:25:10 :

Liczę na Waszą radę, bo już się zaplątałam do reszty:

Powód wniósł o (sprawa A)
1. przywrócenie do pracy (52)
2. wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (przedemeryt)
3. odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu
4. odprawa emerytalna (1 pensja)
5. świadczenie socjalne "wczasy pod gruszą"

Roszczenia 4 i 5 zostały wyłączone do odrębnego postępowania (sprawa B) ze względu na skład.

W sprawie A powód sprecyzował wps na kwotę niższą niż suma wynagrodzenia za 12 mcy i odszkodowania. Przewodnicząca Wydziału automatycznie wezwała do uiszczenia opłaty w wysokości 5 % tej sumy (bo było więcej niż 50.000 zł) i powód zapłacił.

W sprawie B roszczenie 5 zostało cofnięte i umorzone, a co do odprawy (4) zawieszone. Powód zapłacił 30 zł opłaty od zażalenia i SO uchylił to zawieszenie.
Sprawa B została połączona do sprawy A (po zmianie interpretacji przepisów).

Pozwany miał profesjonalnego pełnomocnika , a powód nie.

Jestem przed przesłuchaniem stron i merytorycznie prawdopodobnie oddalę przywrócenie i odszkodowanie, a zasądzę tylko odprawę emerytalną, ale w minimalnie niższej wysokości niż powód chciał.

I tu mam problemy:

- w jaki sposób liczyć stosunek w jakim powód wygrał ?
czy wziąć wps wskazaną przez powoda ? starą wps + odprawę ?
czy może na terminie wydać postanowienie o ustaleniu nowej wysokości wps ?

- co z opłatą od pozwu ? czy przyjąć do rozliczeń wyższą opłatę pierwotnie naliczona ?

- co z kosztami pełnomocnika ? wziąć te od sumy roszczeń majątkowych ? doliczyć 60 zł za przywrócenie ?

- czy może pozostanie mi tylko zniesienie kosztów postępowania między stronami ?

Jakoś nigdy nie miałam takiego supełka, a mój komentarz do KPC nie przewiduje takich sytuacji. Więc tylko Wy mi zostajecie.

Johnson napisał w dniu 19.12.2009 o godzinie 07:13:59 :

"Rose" napisał:


- w jaki sposób liczyć stosunek w jakim powód wygrał ?


Normalnie ?

"Rose" napisał:


czy wziąć wps wskazaną przez powoda ? starą wps + odprawę ?


Zsumować wszystkie roszczenia, a więc z odprawą.

"Rose" napisał:


czy może na terminie wydać postanowienie o ustaleniu nowej wysokości wps ?


Nie. Art. 25 §2 kpc.

"Rose" napisał:


- co z opłatą od pozwu ? czy przyjąć do rozliczeń wyższą opłatę pierwotnie naliczona ?


Ja bym tak przyjął.

"Rose" napisał:


- co z kosztami pełnomocnika ? wziąć te od sumy roszczeń majątkowych ? doliczyć 60 zł za przywrócenie ?


Tak jest.

"Rose" napisał:


- czy może pozostanie mi tylko zniesienie kosztów postępowania między stronami ?


Zniesione byłoby możliwe tylko przy stosunku wygranej do przegranej bliskim 50%. A tutaj z tego co piszesz to się to nie zapowiada.

"Rose" napisał:


Jakoś nigdy nie miałam takiego supełka, a mój komentarz do KPC nie przewiduje takich sytuacji.


Przesadzasz z tym supełkiem

Rose napisał w dniu 19.12.2009 o godzinie 12:55:26 :

"Johnson" napisał:

Przesadzasz z tym supełkiem
Rano problem wyglądał trochę lepiej niż o wpół do drugiej w nocy. ;-) Ale dziękuję za pomoc.
"Johnson" napisał:


czy wziąć wps wskazaną przez powoda ? starą wps + odprawę ?

Zsumować wszystkie roszczenia, a więc z odprawą.
"Rose" napisał:

czy może na terminie wydać postanowienie o ustaleniu nowej wysokości wps ?

Nie. Art. 25 §2 kpc.
No właśnie znam te przepisy i co jakiś czas stwarzają mi one problemy.
Bo u mnie właśnie powód pierwotnie określił wps za nisko, ale nikt tego nie zakwestionował. I mam wątpliwości, czy gdybym na etapie wydawania wyroku przyjęła wyższą wps (wynikającą z faktycznego zsumowania roszczeń) to nie byłoby naruszenie tego przepisu ?

Z drugiej strony, zawsze stałam na stanowisku, że art. 25 § 2 kpc nie dotyczy zmiany powództwa (i tak piszą w komentarzu Erecińskiego) i w związku z tym mogę doliczyć do ustalonej wps wartość odprawy.

I jak już się z Tobą konsultuję, to zapytam - jaką wps przyjmujesz jeśli powód żąda przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas (3 mce) pozostawania bez pracy ?
12 wynagrodzeń ? 12 + 3 ?
A przy oddaleniu takiego powództwa - jakie koszty zastępstwa zasądzisz od powoda na rzecz pozwanego za profesjonalnego pełnomocnika ?
Chętnie porównam swoją praktykę z kimś innym.

Johnson napisał w dniu 20.12.2009 o godzinie 18:38:31 :

"Rose" napisał:


I mam wątpliwości, czy gdybym na etapie wydawania wyroku przyjęła wyższą wps (wynikającą z faktycznego zsumowania roszczeń) to nie byłoby naruszenie tego przepisu ?


Myślę że przy połączeniu spraw - ale w przypadku prawa pracy tylko w przypadku wcześniejszego rozłączenia - trzeba zastosować art. 130 [2] §2 kpc

"Rose" napisał:


Z drugiej strony, zawsze stałam na stanowisku, że art. 25 § 2 kpc nie dotyczy zmiany powództwa (i tak piszą w komentarzu Erecińskiego) i w
związku z tym mogę doliczyć do ustalonej wps wartość odprawy.


Tutaj to nie potrzeba żadnego komentarza (jak zwykle piszą tam tylko oczywistości ). Sytuacja rozszerzenia powództwa jest uregulowana art. 130 [3] §2 kpc

"Rose" napisał:


I jak już się z Tobą konsultuję, to zapytam - jaką wps przyjmujesz jeśli powód żąda przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas (3 mce) pozostawania bez pracy ?
12 wynagrodzeń ? 12 + 3 ?


Moim zdaniem 12+3. To po prostu są odrębne roszczenia, które tylko powód skumulował w jednym procesie.

"Rose" napisał:


A przy oddaleniu takiego powództwa - jakie koszty zastępstwa zasądzisz od powoda na rzecz pozwanego za profesjonalnego pełnomocnika ?


60 zł + wynagrodzenie pełnomocnika do równowartości 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.