Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285
bull78 napisał w dniu 29.12.2009 o godzinie 16:19:01 :

Stan faktyczny: trzech gości w tym oskarżony wchodzi na podwórko pokrzywdzonego przez otwartą bramę . Dwóch się nie odzywa tylko stoi. Oskarżony twierdzi, że wiedzą co pokrzywdzony robi (handluje na bazarze) i że za to musi im zapłacić x złotych. Pokrzywdzony mówi, że nie zapłaci. Oskarżony twierdzi, że za dwa dni będą u niego po haracz. Nic więcej oskarżony nie mówi. Niczego nie okazuje, żadnych gestów, naruszenia nietykalności. Pokrzywdzony alarmuje policje i zatrzymują oskarżonego (odmawia i nie przyznaje się). Czy waszym zdaniem było usiłowanie wymuszenia, chodzi konkretnie o to, czy była groźba zamachu na życie etc.

censor napisał w dniu 29.12.2009 o godzinie 16:43:59 :

Jest bogate orzecznictwo i piśmiennictwo na temat groźby, trzeba by poczytać i zreasumować ten stan faktyczny.
Tak "na czuja" to mi pachnie jakimś 191 par.1 kk. 282 kk wydaje mi się naciągane, bo tu nie było jeszcze usiłowania nawet.

Modern_judge napisał w dniu 29.12.2009 o godzinie 18:02:00 :

Zbyt mało dla mnie szczegółów.
Czy ci pozostali są oskarżonymi?
W jakich okolicznościach weszli wszyscy, czym podjechali, jak wyglądali, jak byli ubrani, jak pokrzywdzony opisał tych pozostałych dwóch, jakie było jego pierwsze odczucie (wrażenie) na temat sytuacji i ludzi, czy tylko stali, czy mieli "łapy na wierzchu", czy może pod kurtką (skórą). Jakim tonem to powiedział pokrzywdzonemu, w jakim kontekście, w jakiej liczbie użył, czy "nam", czy "im", czy pokrzywdzony odczuł się wszyscy się znają, a jeśli tak, to po czym, czy odchodząc ze sobą rozmawiali, jak się wówczas zachowywali, po jakim czasie zawiadomił policję (ściągnąć dane ze stanowiska kierowania, godzina zgłoszenia, czy było jedno itd.), kto przyjmował zgłoszenie (przesłuchać) pod kątem ustalenia, czy się pokrzywdzony obawiał; czy sprawcy kontaktowali się później (rozumiem, że nie, ale należy to wykluczyć), czy mówili w jakich okolicznościach odbiorą okup, czy rzeczywiście użyli expressis verbis tego słowa.
Wydaje mi się, że najistotniejsze będą zeznania pokrzywdzonego z post. przyg., niezbędne będą zeznania funkcjonariuszy, którzy pewnie rozmawiali telefonicznie z pokrzywdzonym, funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie(a) oraz policjantów, którzy dokonali zatrzymania domniemanych sprawców... Aha, należy dokonać analizy billingów telefonów zatrzymanych (o ile je mieli i zostały zabezpieczone).
Więcej ewentualnie na pw.
MJ
P.S. Nadaje się na "zwrota"

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.