Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

śmierć dłużnika a postępowanie klauzulowe

benykuba napisał w dniu 17.01.2010 o godzinie 16:34:00 :

w jednej ze spraw wystąpił następujący problem: w akcie notarialnym sprzedający małżonkowie zobowiązali się do wydania nieruchomości w określonym terminie i poddali się w tym zakresie egzekucji, kupujący wnieśli o nadanie klauzuli wykonalności temu tytułowi. niemniej jeden z małżonków zmarł jeszcze przed złożeniem wniosku, może ktoś z kolegów i koleżanek spotkał się z podobnym przypadkiem. rozważam trzy możliwe warianty:
- nadanie klauzuli (chociaż z największymi wątpliwościami)
- zawieszenie w całości
- nadanie w zakresie dotyczącym żyjącego dłużnika

Johnson napisał w dniu 17.01.2010 o godzinie 17:47:40 :

Według mnie wariant #3 z tym dodatkiem iż co do zmarłego wniosek bym odrzucił - art. 199 §1 pkt 3 kpc w związku z art. 13 §2 kpc.

[edit]
Odrzucenie wróć - jest art. 824 §1 pkt 2 kpc.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 18.01.2010 o godzinie 19:37:58 :

Skłaniałbym się do odrzucenia wniosku w stosunku do zmarłego małżonka. Tak na czuja - bez dostępu do literatury i orzecznictwa - powiedziałbym, iż art. 824 §1 pkt 2 kpc ma zastosowanie do ścisłego postępowania egzekucyjnego. Postępowanie klauzulowe to postępowanie egzekucyjne tylko w szerokim tego słowa znaczeniu. Intuicja podpowiada mi, że odrzucenie wniosku z powodu braku zdolności sądowej powinno tu mieć pierwszeństwo...

SRS napisał w dniu 19.01.2010 o godzinie 21:09:39 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Skłaniałbym się do odrzucenia wniosku w stosunku do zmarłego małżonka. Tak na czuja - bez dostępu do literatury i orzecznictwa - powiedziałbym, iż art. 824 §1 pkt 2 kpc ma zastosowanie do ścisłego postępowania egzekucyjnego. Postępowanie klauzulowe to postępowanie egzekucyjne tylko w szerokim tego słowa znaczeniu. Intuicja podpowiada mi, że odrzucenie wniosku z powodu braku zdolności sądowej powinno tu mieć pierwszeństwo...odrzucenie tylko jeśli we wniosku wskazano jako dłużnika - tego zmarłego ; jeśli wskazano własciewych żyjących ( spadkobierców) to odrzucenie raczej nie a oddalenie lub umorzenie jakby chciał klauzulę przeciwko zmarłemu ...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.