Sobota 04 lipca 2020 Wydanie nr 4513

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

niezapoznano pracownika z protokołem powypadkowym

sławo napisał w dniu 26.01.2010 o godzinie 10:28:24 :

pracownik uległ wypadkowi przy pracy, komisja BHP sporządziła protokól, pracodawca go zatwierdził i przesłał do ZUS. Pracownik nie został z nim zapoznany, nie mógł wnieść zastrzeżeń ani uwag. Dziś pracownik wnosi o sprostowanie protokołu powypadkowego. I zastanawiam się czy ma o co wnosić, bo może skoro nie zapoznał się z protokołem - niewyczerpano procredury z rozporządzenia, to nie ma protokołu??? Ja z prawa pracy laik jestem, wpadkowo dostałem bo nie ma komu orzekać
Pomóżcie, w piątek mam termin..aaaa....

Johnson napisał w dniu 27.01.2010 o godzinie 17:31:47 :

Skoro już nikt nie chce nic napisać to ja napiszę
Moim zdaniem nie ma czegoś takiego (roszczenia) jak "sprostowanie protokołu powypadkowego". To jest po prostu art. 189 kpc.

sławo napisał w dniu 29.01.2010 o godzinie 13:14:29 :

ofkors, że 189 kpc tylko czy na tym etapie ma interes prawny w ustaleniu że było inaczej niż w protokole wobec faktu, że nie wyczerpano trybu z rozprządzenia? czy powództwo takie nie jest przedwczesne?

Johnson napisał w dniu 29.01.2010 o godzinie 13:44:53 :

Do powództwa o ustalenie czy zdarzenie miało charakter wypadku w pracy czy nie protokół jest do niczego nie potrzebny.
A coś jest wypadkiem w pracy niezależnie od tego czy sporządzono protokół czy nie.
Inna sprawa natomiast do czego mu to (tj. wyrok ustalający) potrzebne.
ZUS i tak takim wyrokiem w sumie nie jest związany. Jak nie będzie protokołu, to choćby powód miał taki wyrok to i tak mu odpowiedniego świadczenia nie przyznają i tak.

benykuba napisał w dniu 31.01.2010 o godzinie 23:14:52 :

"Johnson" napisał:

Do powództwa o ustalenie czy zdarzenie miało charakter wypadku w pracy czy nie protokół jest do niczego nie potrzebny.
A coś jest wypadkiem w pracy niezależnie od tego czy sporządzono protokół czy nie.
Inna sprawa natomiast do czego mu to (tj. wyrok ustalający) potrzebne.
ZUS i tak takim wyrokiem w sumie nie jest związany. Jak nie będzie protokołu, to choćby powód miał taki wyrok to i tak mu odpowiedniego świadczenia nie przyznają i tak.


dokładnie i z tego punktu widzenia choćby powództwo o ustalenie wypadku przy pracy nie ma właściwie racji bytu, nawet z punktu widzenia roszczeń uzupełniających kierowanych przeciwko pracodawcy najlepiej wystąpić z wnioskiem do zus o jednorazowe odszkodowanie a następnie walczyć przed sądem ubezpieczeń, droga skuteczniejsza, szybsza a jeszcze sąd podziała z urzędu

Johnson napisał w dniu 01.02.2010 o godzinie 00:38:43 :

"benykuba" napisał:


z tego punktu widzenia choćby powództwo o ustalenie wypadku przy pracy nie ma właściwie racji bytu,


To powództwo to ma tylko jeden byt, a w zasadzie powód - jakiś ćwok wpisał takie pouczenie na wzorcu protokołu powypadkowego. Piękne źródło prawa - załącznik do czegoś tam.

benykuba napisał w dniu 01.02.2010 o godzinie 10:52:03 :

"Johnson" napisał:


z tego punktu widzenia choćby powództwo o ustalenie wypadku przy pracy nie ma właściwie racji bytu,


To powództwo to ma tylko jeden byt, a w zasadzie powód - jakiś ćwok wpisał takie pouczenie na wzorcu protokołu powypadkowego. Piękne źródło prawa - załącznik do czegoś tam.

a SN zrobił z tego w uchwale niemal podstawe materialnoprawną tego roszczenia, zresztą uważam że pracownik nie ma żadnego interesu prawnego w takim ustaleniu, ponieważ de facto nie wyobrażam sobie ustalenia dla samego ustalenia tego typu roszczenie i tak zmierza w przyszłości do dochodzenia roszczeń z ubepzieczeń społecznych bądź roszczeń uzupełniających

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.