Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Zajęcie uprawnienia dłużnika do żądania zawarcia umowy

johan napisał w dniu 04.02.2010 o godzinie 22:19:35 :

Witam!

Czy żądanie zawarte w treści wniosku egzekucyjnego o treści wskazanej poniżej winno zasługiwać na uwzględnienie?
Żądania:
1.w oparciu o normę art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w zw. z art. 910 kpc i 9102 §1 kpc zajęcie prawa przysługującego dłużnikowi, a polegającego na uprawnieniu do żądania od Spółdzielni Mieszkaniowej „XYZ" w ..... zawarcia umowy przeniesienia własności zajmowanego przez dłużnika lokalu spółdzielczego,
2.natychmiastowe wystąpienie przez organ egzekucyjny do właściwych organów Spółdzielni Mieszkaniowej „XYZ” w ...... celem wskazania wysokości opłat niezbędnych do uiszczenia przez wierzyciela celem zawarcia umowy, o której mowa w pkt. 3 niniejszego wniosku (art. 761 §1 kpc w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i art. 9102 §1 kpc),

Johnson napisał w dniu 04.02.2010 o godzinie 23:41:55 :

Teraz to chyba to pytanie nie ma znaczenia, skoro art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych praktycznie już nie ma. Skoro przepis art. 12 obowiązuje to nie ma już czego zajmować.

johan napisał w dniu 24.02.2010 o godzinie 20:34:24 :

Jasne jest, że w konsekwencji wyroku TK z dniem 30.12.2009r. art.12 w/w ustawy utracił moc, ale jak to się ma w kontekście nowego, de facto kosmetycznie zmienionego art. 12?

Joasia napisał w dniu 24.02.2010 o godzinie 20:40:07 :

Jest roszczenie. To i zająć je można.

johan napisał w dniu 24.02.2010 o godzinie 21:27:39 :

Ja także stoję na takim stanowisku.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.