Wtorek 27 października 2020 Wydanie nr 4628

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Trzynastka a urlop macierzyński

tombialka napisał w dniu 08.02.2010 o godzinie 23:24:00 :

Czy w Waszych Sądach są uwzględniane powództwa o zapłatę trzynastki przy zaliczeniu okresu pozostawania przez pracownicę na urlopie macierzyńskim?
Nie przewiduje tego art. 2 ustawy z dnia 12 XII 1997r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160 poz. 1080 ze zm.), ale dopuszczalna jest chyba argumentacja, że pracownik jest do tego uprawniony w oparciu o art. 157 traktatu z dnia 25 III 1957r. (Dz.U. z 2004r. Nr 90 poz. 864/2 ze zm.) – (dawniej art. 141 TWE), bądź może domagać się odszkodowania z art. 183a i nast. kp. Jaka jest praktyka?

Johnson napisał w dniu 08.02.2010 o godzinie 23:29:09 :

Ja bym nie dał.

Gotka napisał w dniu 09.02.2010 o godzinie 08:10:58 :

Praktyka jest taka, że trzynastka po urlopie macierzyńskim to katastrofa finansowa. Nie wydaje mi się, by to się jednak dało prawnie uargumentować.

tombialka napisał w dniu 09.02.2010 o godzinie 09:07:15 :

Sprawa nie jest chyba taka oczywista. Wiem że zapadły wyroki zasądzające. Interesuje mnie argumentacja i losy sprawy w II instancjach.

totepka napisał w dniu 09.02.2010 o godzinie 12:34:07 :

u nas nie dawano, ale też i nikt nie zgłębiał traktatu

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.