Sobota 15 sierpnia 2020 Wydanie nr 4555

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

śmierć byłego pracownika

Ananiasz napisał w dniu 14.02.2010 o godzinie 14:19:51 :

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, z uwagi na ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Po kilku dniach (były już) pracownik zmarł. Pracodawca nie zdążył wypłacić pracownikowi wynagrodzenia za miesiąc w którym nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę. Pracownik pozostawił jednego członka rodziny spełniającego warunki do uzyskania renty rodzinnej.

Pytanie: czy w tej sytuacji ma zastosowanie art 63[1] par. 2 k.p.? Czy niewypłacone wynagrodzenie należne jest członkowi rodziny spełniającemu warunki do uzyskania renty, czy na zasadach ogólnych wchodzi do spadku?

Moje wątpliwości wynikają stąd, że cały art. 63[1] k.p. odnosi się do sytuacji, w której stosunek pracy wygasa na skutek śmierci pracownika, natomiast w moim kazusie stosunek pracy jest już rozwiązany. Z drugiej strony, nadal chodzi o prawo majątkowe ze stosunku pracy, które należne byłoby zmarłemu pracownikowi.

Johnson napisał w dniu 14.02.2010 o godzinie 21:10:17 :

Spadek - zasady ogólne.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.