Niedziela 19 września 2021 Wydanie nr 4955

Cywilne materialne

zrzeczenie się użytkowania wieczystego

arczi napisał w dniu 15.02.2010 o godzinie 15:56:46 :

Temat dla sędziów, zwłaszcza wieczystoksięgowych!!

czy obecnie dopuszczalne jest zrzeczenie się użytkowania wieczystego przez osobę fizyczną po wykresleniu art. 179 k.c.?
Chętnie poznam Waszą opinię na ten temat.
Wiem, że temat wzbudza kontrowesje w piśmiennictwie ale pojawiły się 2 orzeczenia SN: z 19 maja 2006 III CZP 26/2006 i 23.08.2006, III CZP 60/2006

Beatka napisał w dniu 16.02.2010 o godzinie 00:15:17 :

Prawo użytkowania wieczystego wieczystego nie jest własnością, odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących własności wobec tego prawa występuje wyłącznie w przypadku wskazanym w kc, zatem z mocy art. 237 kc do jego przeniesienia. Ustanowienie użytkowania wieczystego to już grunt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i tu przewidziane jest zrzeczenie użytkowania wieczystego przez państwową lub samorządową osobę prawną, pomijając osoby fizyczne.
Stosując wobec użytkowania wieczystego analogię do własności, na gruncie art. 179 kc zrzeczenie jest niedopuszczalne, ponieważ przepisu już nie ma.
Z drugiej strony użytkowanie wieczyste jest prawem pośrednim pomiędzy własnością a prawami rzeczowymi ograniczonymi, których z pewnością uprawniony może się zrzec (art. 246 kc).
W uzasadnieniach obu przytoczonych przez Ciebie uchwał SN zwraca uwagę na możliwość analogicznego stosowania art, 246 kc, omawia tez skutki z art, 179 kc. Obie uchwały pochodzą z okresu po wyrku TK, na podstawie którego przepis utracił moc. To odpowiedź powinna być pozytywna.

cyryl_mi napisał w dniu 22.02.2010 o godzinie 17:03:37 :

W numerze 1 (styczeń) z 2010 roku miesięcznika "Rejent" jest obszerny artykuł Łukasza Sanakiewicza pt "Przeniesienie użytkowania wieczystego w drodze umowy przekazania". Teza końcowa autora jest następująca: poza sytuacjami przewidzianymi w przepisach szczególnych (np. art. 17b ust. 3 u.g.nier.rol. SP) w obecnym stanie prawnym zrzeczenie się u.w. jest niedopuszczalne. Użytkownik wieczysty w celu wyzbycia się uprawnień może skorzystać z instytucji przekazania nieruchomości lub dążyć do umownego rozwiązania stosunku prawnego z właścicielem nieruchomości. Należy jednak uwzględnić uprawnienia przysługujące osobom trzecim.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.