Temat dla sędziów, zwłaszcza wieczystoksięgowych!!
czy obecnie dopuszczalne jest zrzeczenie się użytkowania wieczystego przez osobę fizyczną po wykresleniu art. 179 k.c.?
Chętnie poznam Waszą opinię na ten temat.
Wiem, że temat wzbudza kontrowesje w piśmiennictwie ale pojawiły się 2 orzeczenia SN: z 19 maja 2006 III CZP 26/2006 i 23.08.2006, III CZP 60/2006
Prawo użytkowania wieczystego wieczystego nie jest własnością, odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących własności wobec tego prawa występuje wyłącznie w przypadku wskazanym w kc, zatem z mocy art. 237 kc do jego przeniesienia. Ustanowienie użytkowania wieczystego to już grunt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i tu przewidziane jest zrzeczenie użytkowania wieczystego przez państwową lub samorządową osobę prawną, pomijając osoby fizyczne.
Stosując wobec użytkowania wieczystego analogię do własności, na gruncie art. 179 kc zrzeczenie jest niedopuszczalne, ponieważ przepisu już nie ma.
Z drugiej strony użytkowanie wieczyste jest prawem pośrednim pomiędzy własnością a prawami rzeczowymi ograniczonymi, których z pewnością uprawniony może się zrzec (art. 246 kc).
W uzasadnieniach obu przytoczonych przez Ciebie uchwał SN zwraca uwagę na możliwość analogicznego stosowania art, 246 kc, omawia tez skutki z art, 179 kc. Obie uchwały pochodzą z okresu po wyrku TK, na podstawie którego przepis utracił moc. To odpowiedź powinna być pozytywna.
W numerze 1 (styczeń) z 2010 roku miesięcznika "Rejent" jest obszerny artykuł Łukasza Sanakiewicza pt "Przeniesienie użytkowania wieczystego w drodze umowy przekazania". Teza końcowa autora jest następująca: poza sytuacjami przewidzianymi w przepisach szczególnych (np. art. 17b ust. 3 u.g.nier.rol. SP) w obecnym stanie prawnym zrzeczenie się u.w. jest niedopuszczalne. Użytkownik wieczysty w celu wyzbycia się uprawnień może skorzystać z instytucji przekazania nieruchomości lub dążyć do umownego rozwiązania stosunku prawnego z właścicielem nieruchomości. Należy jednak uwzględnić uprawnienia przysługujące osobom trzecim.