Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285

Prawo rodzinne

ustalenie istnienia przysposobienia

kazanna napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 12:27:22 :

Wpłynął pozew o ustalenie istnienia przysposobienia, w którym jako podstawę prawna wskazano ogólny art. 189 kpc. Pozwany- przysposabiający- już nie żyje. Na podstawie którego przepisu ustanowilibyście kuratora do reprezentowania w tej sprawie ( o ile w ogóle...). Dodam , że w sprawie - na moje oko - nie ma co ustalać bo istnienie przysposobienia wynika wprost z aktów stanu cywilnego.
I zastanawia mnie dlaczego w ogóle ktoś takie powództwo napisał- z uzasadnienia wynika ,że jest to potrzebne w postępowaniu spadkowym. Jak któryś cywilista wie na czym polega haczyk w tej sprawie - proszę o podpowiedź... czy są sytuacje kiedy akt urodzenia jest niewystarczającym dokumentem ???

Johnson napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 12:43:01 :

"kazanna" napisał:

Wpłynął pozew o ustalenie istnienia przysposobienia, w którym jako podstawę prawna wskazano ogólny art. 189 kpc. Pozwany- przysposabiający- już nie żyje.


Nie można toczyć postępowania o ustalenie p-ko podmiotowi bez zdolności sądowej. No chyba że ja o czymś nie wiem ... Odrzucić.

A prawidłową dla niego droga będzie pewnie prostowanie odpowiedniego aktu stanu cywilnego, bo chyba przysposobienie się tam "wpisuje", albo "odtworzenie" akt jeśli orzeczenie zaginęło.

Gotka napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 15:03:00 :

na pewno takie postępowanie nie powinno się toczyć - bo fakt przysposobienia powinien wynikać z asc, no i można dotrzeć do orzeczenia sądowego oraz akt w tym przedmiocie. Brak interesu z 189 kpc to oddalenie, ale tu skoro pozwany zmarł - to może odrzucić.
A co oni podają w pozwie jako przyczynę że nie mogą inaczej ustalić faktu przysposobienia?
W odpisie zupełnym aktu ur powinna być wzmianka, a z niej by wynikały dane orzeczenia sądowego - to wszystko można ściągnąć do postęp spadkowego. MOże jakiś problem wyniknął na tle tego, że przy przyposobieniu jest możliwość sporządzenia nowego aktu urodzenia dziecka, ale wtedy w zupełnym odpisie i tak to powinno być. Ja miałam w tej sytuacji problem z ustaleniem tożsamości dzieci przed przysposobieniem (chodziło o ich dziedziczenie po kimś z rodziny pochodzenia gdy spadek otworzył sie grubo przed przysposobieniem - choć były tu kontrowersje czy dziedziczą) - gdy dotarłam do akt przysposobienia, to poznałam dane USC gdzie były pierwotne akty ur. i też je ściągnęłam.

Żółwik napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 20:01:54 :

Przyznam, że haczyka żadnego nie dostrzegam. Skoro istnieje acs, z którego wynika fakt przysposobienia, to zdecydowanie brak interesu prawnego dla ustalenia.
Ale i tak nie będzie nam dane merytorycznie się na temat zasadności powództwa wypowiedzieć. Bo, jak napisałaś, pozwany nie żyje. Zatem powtórzę za Johnsonem - odrzucenie. Kuratora dla nieżyjącej strony możemy ustanawiać wyłącznie wówczas, gdy przepisy wprost pozwalają na pozywanie umarlaków i reprezentowanie ich przez kuratora. Nie mam przed sobą kro po zmianach, ale nie przypominam sobie, aby coś się w tym zakresie w sposób radykalny zmieniło. Więc owszem, kurator dla nieżyjącego pozwanego np. w sprawie o ustalenie ojcostwa, ale w takiej sprawie, jakią opisujesz, nie ma podstaw. Tak więc na niejawne i odrzucić.

Mikasaty napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 20:08:58 :

też przychylam się do odrzucenia. a haczyk może dotyczyć rodzaju przysposobienia? rodzaj ma przecież wpływ na dziedziczenie. choć powinien być w asc wskazany.

kazanna napisał w dniu 19.02.2010 o godzinie 20:35:28 :

Dziękuję wam bardzo, utwierdziliście mnie w przekonaniu...
Forum rules !!!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.