Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

przedawnienia roszczenia o zwrot bonifikaty

cyryl_mi napisał w dniu 21.02.2010 o godzinie 22:18:51 :

Gmina po 6 latach od zbycia przez pozwanego lokalu mieszkalnego dochodzi zwrotu bonifikaty. Pozwany podniósł zarzut przedawnienia twiedząc, że:
- roszczenie o zwrot bonifikaty jest roszczeniem o zapłatę ceny,
- ceny sprzedaży była ceną wynikową w rozumieniu art. 540 par.1 kc, gdyż gmina nie mogła jej dowolnie ustalić (to ustawa określa w jaki sposób sprzedawca ma obliczyć cenę); przytoczył przy tym orz. SN wydane w sprawie sprzedaży mieszkania "wojskowego".
Ponadto pozwany twierdzi, że jest to roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przytacza inne stanowisko SN w sprawie o zapłatę opłaty rocznej z tytułu uż.w. w którym uznano iż przeniesienie przez gminę uż. w. na rzecz spółdzielni wynikające z obowiązku ustawowego nie jest zorganizowaną i aktywną działalnością. "A contrario" wynika wniosek, że nieobowiązkowa i aktywna sprzedaż lokali jest.
Do tej pory byłem święcie przekonany, że w takiej sprawie termin przedawnienia jest ogólny, ale w argumentach pozwanego coś jest...

Hakoss napisał w dniu 21.02.2010 o godzinie 23:47:14 :

Na jakiej podstawie bonifikata? chodzi zapewne o u.g.n. i art. 68 ust. 2. Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Roszczenie o zwrot bonifikaty powstaje dopiero w przypadku wystąpienia okoliczności o której mowa w tym przepisie, m.zd. pogląd o przedawnieniu roszczenia o zapłatę ceny (reszty ceny) nie ma w tym przypadku uzasadnienia, gdyż wymieniony przepis stanowi lex specialis, a gdyby nie sprzedał lokalu to roszczenie gminy w ogóle by nie powstało, nie mogłoby zatem uledz przedawnieniu.
Tak samo uważam, że nie da się obronić poglądu o działalności gospodarczej gminy w tym przypadku.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.