Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

zwrot opłaty wg uksc (było: uproszczenie procedury!!!)

Dorota Korman-W
10.01.2008 20:24:35

Mam pytanie-czy zwracając nienależną oplatę sądową wydajecie postanowienie w tym przedmiocie-art. 79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych?[/center]

cin
10.01.2008 21:26:57

najczęściej w orzeczeniu kończącym postępowanie, a jeśli zapomnę, albo trzeba wcześniej zwrócić - to zarządzeniem na podstawie art. 82 uksc

jarocin
10.01.2008 22:02:43

"Dorota Korman-W" napisał:

Mam pytanie-czy zwracając nienależną oplatę sądową wydajecie postanowienie w tym przedmiocie-art. 79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych?[/center]


Ja zawsze tylko zarządzeniem, które idzie do księgowości.

Beleg
10.01.2008 22:58:57

"jarocin" napisał:

Mam pytanie-czy zwracając nienależną oplatę sądową wydajecie postanowienie w tym przedmiocie-art. 79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych?[/center]


Ja zawsze tylko zarządzeniem, które idzie do księgowości.


Ja też...

P
11.01.2008 01:41:01

Zarządzonko. Art. 79 uksc się nie przyjął.

Dorota Korman-W
11.01.2008 09:06:16

Wszystko się zgadza tylko jest mały problem, nie dość że art. 79 ukscu mówi wyraźnie "sąd"-czyli postanowienie, to jeszcze na dodatek art. 394 § 1 pkt. 9 wprowadza na to zażalenie, co daje nam nie tylko dodatkowa robotę, ale i koszty, bo to przecież też trzeba doręczyć i właśnie tak wygląda radosna twórczość naszego ustawodawcy

jarocin
11.01.2008 09:22:13

"Dorota Korman-W" napisał:

Wszystko się zgadza tylko jest mały problem, nie dość że art. 79 ukscu mówi wyraźnie "sąd"-czyli postanowienie, to jeszcze na dodatek art. 394 § 1 pkt. 9 wprowadza na to zażalenie, co daje nam nie tylko dodatkowa robotę, ale i koszty, bo to przecież też trzeba doręczyć i właśnie tak wygląda radosna twórczość naszego ustawodawcy


Jednakże art. 82 uksc przewiduje, że zwrot może nastąpić też na podstawie zarządzenia przewodniczącego. Wg komentarza Gonery (w Lex Polonice) kontrowersyjne jest czy przysługuje na to zażalenie. Ja przyjmuję zatem następującą praktykę:
- jeśli zwracam z urzędu to zarządzeniem, na które nie ma zażalenia (i nawet go nie doręczam stronom)
- jeśli strona uważa, że powinna dostać większy zwrot to po jej wniosku wydam postanowienie z uzasadnieniem, na które może się zażalić.

grubson
11.01.2008 23:38:36

"jarocin" napisał:

Wszystko się zgadza tylko jest mały problem, nie dość że art. 79 ukscu mówi wyraźnie "sąd"-czyli postanowienie, to jeszcze na dodatek art. 394 § 1 pkt. 9 wprowadza na to zażalenie, co daje nam nie tylko dodatkowa robotę, ale i koszty, bo to przecież też trzeba doręczyć i właśnie tak wygląda radosna twórczość naszego ustawodawcy


Jednakże art. 82 uksc przewiduje, że zwrot może nastąpić też na podstawie zarządzenia przewodniczącego. Wg komentarza Gonery (w Lex Polonice) kontrowersyjne jest czy przysługuje na to zażalenie. Ja przyjmuję zatem następującą praktykę:
- jeśli zwracam z urzędu to zarządzeniem, na które nie ma zażalenia (i nawet go nie doręczam stronom)
- jeśli strona uważa, że powinna dostać większy zwrot to po jej wniosku wydam postanowienie z uzasadnieniem, na które może się zażalić.
U mnie też się tak przyjęło

praefectus
11.01.2008 23:58:14

Zgadzam się z Jarocinem. U nas też tak jest - zwykłym zarządzeniem. Po co na siłę komplikować sobie życie.

ubilexibi
12.01.2008 11:44:53

Żeby było więcej pracy?

Philomea
05.02.2008 18:26:11

a powiedzcie, czy jak w upominawczym trzeba zwrócić 3/4 uiszczonego wpisu to przyjmujecie limit dolny należnej opłaty 30 złotych? Bo tak by z "ducha" ustawy wynikało, ale przepis mówi sąd zwraca "3/4 uiszczonej opłaty" i już, więc z 30 złotych też trzebaby też zwrócić 3/4. Jak myślicie?

Johnson
05.02.2008 18:27:08

Ja zwracam 22,50 zł.

jarocin
05.02.2008 18:40:21

Była o tym dyskusja tutaj http://maxima.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=101
więc zamykam ten wątek

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.