Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

zagraniczny akt urodzenia

marks123 napisał w dniu 10.03.2010 o godzinie 17:43:14 :

Mam taki problem. Facet zlozył wniosek o uznanie dziecka. Jednoczesnie przedlozyl odpis aktu urodzenia dziecka z USC gdzie widnieje jako ojciec dziecka. Ten akt wydano w oparciu o wloski akt urodzenia gdzie widnieje rowniez jako ojciec dziecka. Przedlożyl rowniez pismo z polskiego USC ze powinien wystapic do sadu z wniioskiem o uznanie albowiem matka dziecka jest maloletnia 17 lat i uznanie moglo byc dokonane tylko przed sadem opiekunczym, a nie przed wloskim USC. Zgodnie bowiem z ppm uznanie dkonuje sie wedkug prawa ojczystego.

monikissima napisał w dniu 11.03.2010 o godzinie 19:28:00 :

Nie mam Lexa, nie mam mojego segregatora, nie potrafię pomóc :neutral: . W takich sytuacjach pierwszeństwo ma zawsze umowa. Musisz zajrzeć do umowy polsko-włoskiej. Jednak coś mi się kojarzy, że ta umowa jest bardzo uboga - reguluje raczej kwestie doręczeń, legalizacji, uznawania. Nie ma chyba umowy regulującej, jakie prawo materialne stosujemy przy określonych sprawach. Umowy wielostronnej i aktu UE na ten temat też chyba nie ma. Wtedy stosujemy ppm, w celu ustalenia jurysdykcji i właściwego prawa materialnego. Akurat co do uznania, to w umowach dwustronnych często jest tak, że co do zasady stosuje się prawo ojczyste matki, ale czasami wystarcza prawo miejsca dokonania uznania. Tak mi się kołacze, ale nie mam pod ręką przepisów, a ostatnio miałam z tym do czynienia w lipcu (a z uznaniem we Włoszech chyba nigdy). Na pewno zawsze najpierw sprawdzasz, jak jest w umowie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.