Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285
gzrech napisał w dniu 17.03.2010 o godzinie 13:21:21 :

Stan faktyczny jest nastepujący:

Patrol zatrzymuje pojazd do kontroli. Podczas kontroli funkcjanariusz słyszy jak jego kolega zanjdujący się w radiowozie za zatrzyamnym samochodem rozmawia przez radiostację na częstotliwości zastrzezonej dla policji z dyżurnym i potwierdza dane kierującego pojazdem. Okazuje się, że w zatrzyamnym pojeździe znajduje sięurządzenie podsłuchowe - skaner. Co do ktorego pasażetr oświadcza, że otrzymał je jako zastaw za dług.

Panowie mają zarzut z art. 267 § 2 kk. sprowadzający siędo tego, że działając wspólnie i w porozumieniu prowadząc nasłuch częstotliwości zasrzezonej dla policji uzyskali informację do któtrych nie byli uprawnieni.

Po pierwsze mam wątpliwości do kwalifikacji, czy nie powienien być to § 1 albo 3.
Czy istnieje zakaz uzyskiwania dostępu do częstotliwości policyjnych - podsłuchiwania policji.
Wreszcie, czy te informacje były informacjami do których nie byli oni uprawnieni skoro dotyczyły potwierdzenia danych osobowych kierującego.

abak napisał w dniu 17.03.2010 o godzinie 15:11:56 :

pytanie czy było to urządzenie podsłuchowe lub nadawczo odbiorcze, bo jeżeli nie to zgodnie prawem telekomunikacyjnym Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. w tym wypadku nie ma 267 § 3
Dalej wydaje się że jeżeli nie nadają w sposób kodowany (czyli nie dochodzi przełamania albo ominięcia elektronicznego, magnetycznego, informatycznego lub innego szczególnego zabezpieczenia) więc nie ma 267§ 1, to tylko i wyłącznie ich problem, że pośrednio zezwalają na podsłuchiwanie. A wydaje mi się również że nie ma ustawy czy rozporządzenia właściwego ministra zabraniającego użytkowania skanerów częstotliwości.
Teoretycznie mogłaby wchodzić w grę 4 (267 § 4) ale do tego trzeba ujawnić info innej osobie.

A § 2 ??? to kwalifikacja (jak dla mnie) z sufitu tam jest mowa o uzyskaniu bez uprawnienia dostępu do całości lub części systemu informatycznego (hacking)
Ale ja się nie znam bom wyłącznie teoretyk domorosły
i to tak na gorąco

nawiązując do postu poniżej mój (a raczej moich rodziców) dobry stary telewizor Neptun również odbierał transmisje policyjne

romanoza napisał w dniu 17.03.2010 o godzinie 15:17:54 :

Nawiązując do postu abaka, u kolegi na wieży Techniksa, gdy miał podłączone urządzenie do karaoke można było usłyszeć rozmowy policyjne, sam słyszałem.

abak napisał w dniu 17.03.2010 o godzinie 15:49:10 :

aha gdyby to było urządzenie nadawczo odbiorcze to ewentualnie prawo telekomunikacyjne Art. 208. 1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

jano1976 napisał w dniu 17.03.2010 o godzinie 20:38:32 :

Za mało danych do rozwiązania ;-) Czy oni mieli to urządzenie zamontowane i słuchali policjantów, czy tylko tę daną sytuację, bo jeśli tę daną sytuację to przecież mają prawo dostępu do informacji o swoich danych osobowych.

gzrech napisał w dniu 18.03.2010 o godzinie 08:35:27 :

"jano1976" napisał:

Za mało danych do rozwiązania ;-) Czy oni mieli to urządzenie zamontowane i słuchali policjantów, czy tylko tę daną sytuację, bo jeśli tę daną sytuację to przecież mają prawo dostępu do informacji o swoich danych osobowych.


Stan faktyczny jest dokładnie taki jak opisałem. Słuchali tylko fragment jedego komunikatu - w trakcie rozmowy policjant sprawdzał dane kierowny u dyżurnego - był to niewielki fragment tej rozmowy kilkanaście sekund. Pewnie słuchali przez zdłuższy czas i innych rozmów policyjnych, ale nie ma na to żadnego dowodu.

Urządzenie to był zwykły skaner - urządzenie do odsłuchu, bez możliwości nawiązania połączenia, który powszechnei dostepny jest w sklepach internetowych, czyli urządzenie odbiorcze. Nie było to urządzenie nadawcze.

abak napisał w dniu 18.03.2010 o godzinie 09:27:10 :

W nawiązaniu do tego co napisałeś w moim subiektywnym odczuciu nie bardzo można mówić o przestępstwie, bo z czego ma wynikać że uzyskali dostęp do informacji do której nie byli uprawnieni nawet gdyby słuchali non stop ??? jeżeli legalnie na rynku są urządzenia umożliwiające odbiór innych częstotliwości (zastrzeżonych) no to sry, jest dziura , drzewiej z tego co pamiętam powszechnie dostępne urządzenia miały poblokowane, możliwości odbioru innych częstotliwości, trzeba było dokonywać przeróbki. Nie wiem czy jest przepis zakazujący prowadzenia nasłuchu określonych częstotliwości radiowych. I jak napisałem, gdyby wiadomości były kodowane, a ich urządzenie miało system umożliwiający rozkodowanie to co innego a tak..........

romanoza napisał w dniu 18.03.2010 o godzinie 09:44:40 :

abak ma rację, to tak jak kiedyś w myśliwcu NATO pilot usłyszał "Tutaj Radio Maryja, katolicki głos w waszych domach". Nikt się nie włamywał do systemu, jakoś częstotliwości się pokryły

abak napisał w dniu 18.03.2010 o godzinie 11:34:54 :

tytułem uzupełnienia bez wczytywania się w przepisy
zastrzeżenie częstotliwości oznacza bodajże, że nie wolno na niej nadawć osobom trzecim i bodajże nie można ich przyznać w koncesji/zezwoleniu jakieś np. stacji radiowej, nie wydaje mi się natomist, że oznacza to zakaz prowadzenia nasłuchu tejże w szczególności, że jak napisałem powszechnie są dostępne urządzenia które bez przeróbek mogą do tego służyć.
na dodatek zdaje się że te częstotliwości są jawne
Prwao telekomunikacyjne
Art. 111. 1. Przeznaczenie dla poszczególnych służb radiokomunikacyjnych częstotliwości lub zakresów częstotliwości, zwanych dalej "częstotliwościami", oraz ich użytkowanie określa się w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości.
2. Częstotliwości mogą być użytkowane jako:
1) cywilne;
2) rządowe;
3) cywilno-rządowe.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, Krajową Tablicę Przeznaczeń Częstotliwości, realizując politykę państwa w zakresie gospodarki zasobami częstotliwości, spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej oraz telekomunikacji, z uwzględnieniem międzynarodowych przepisów radiokomunikacyjnych, oraz wymagań dotyczących:
3) obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego
- kierując się koniecznością zachowania jej aktualności.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.