Środa 28 października 2020 Wydanie nr 4629

Cywilna procedura

Wykonanie tytułu a pozbawienie wykonalności tytułu wyk.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 18.03.2010 o godzinie 20:27:43 :

Dzisiaj przeżyłem lekki szok. Pełnomocnik powoda w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego zaczął mnie przekonywać o zmianie linii orzecznictwa i poglądów doktryny w sprawie dopuszczalności pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczegom pomimo wykonania tytułu Do tej pory nie miałem cienia wątpliwości, że wykonanie tytułu skutkuje oddaleniem powództwa. Czy znacie odmienny pogląd? Byłbym wdzięczny za jakieś namiary...
Wyszedł też drugi problem: Powód przyznał, że wprawdzie komornik ściągnął z jego rachunku kwotę objęta tytułem, ale powód zaskarzył tę czynność do sądu, a zatem do wykonania tytułu jeszcze nie doszło. Zwróciłem się do sadu rozpoznajacego skargę o akta. Tak się zastanawiam, co będzie w sytuacji, gdy skarga zostanie uwzględniona, ale wierzyciel nie zwróci kasy? Czy to będzie miało znaczenie dla oceny wykonania tytułu?

Gotka napisał w dniu 19.03.2010 o godzinie 08:21:15 :

wydaje mi się, że u nas w wydziale była podobna sprawa, ale szukałam teraz w kompie jakiegoś uzasadnienia i nie znalazłam - może nie było II instancji. Wtedy w dyskusji wyszchodiło nam, że co do dzasady nie jest wykluczone orzeczenie o pozbawieniu wyk po jakimś częściowym ściągnięciu wierzytelności, bo to stronie może być potrzebne w kontekście odpadnięcia podstawy prawnej świadczenia. Ale prima facie pozbawianie wykonalności etgo co wykonane to sprzeczność.

mitesek napisał w dniu 19.03.2010 o godzinie 09:13:58 :

w zeszłym roku oddaliłem takie powództwo i odwoławczy utrzymał. ale to było w zeszłym roku

SSR napisał w dniu 19.03.2010 o godzinie 09:18:39 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Dzisiaj przeżyłem lekki szok. Pełnomocnik powoda w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego zaczął mnie przekonywać o zmianie linii orzecznictwa i poglądów doktryny w sprawie dopuszczalności pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczegom pomimo wykonania tytułu Do tej pory nie miałem cienia wątpliwości, że wykonanie tytułu skutkuje oddaleniem powództwa. Czy znacie odmienny pogląd? Byłbym wdzięczny za jakieś namiary...


W tej kwestii wypowiadał się wielokrotnie SN:

III CRN 310/77 wyrok SN 1978.01.20
LEX nr 8055
Powództwo przeciwegzekucyjne, przewidziane w art. 840 k.p.c. nie jest dopuszczalne po wykonaniu tytułu wykonawczego. Nie zamyka to jednak powodowi możliwości dochodzenia swych uprawnień w innym postępowaniu.
I CR 255/88 wyrok SN 1988.11.17
LEX nr 8929
Dłużnik traci prawo wytoczenia powództwa opozycyjnego z art. 840 k.p.c. dopiero z chwilą wyegzekwowania przez wierzyciela świadczenia objętego tytułem wykonawczym.
I PKN 197/01 wyrok SN 2002.04.04
Wokanda 2002/12/27
Powództwo przeciwegzekucyjne może być realizowane tylko pod warunkiem, że istnieje potencjalna możliwość wykonania tytułu wykonawczego. Żądanie pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności nie może być jednak skutecznie złożone po wyegzekwowaniu należności w całości.


ale...

wydaje mi się, że są sytuacje, gdy takie roszczenie można uwzględnić. Np. gdy wierzyciel częściowo wyegzekwował tytuł, później komornik zwrócił go wierzycielowi bez wzmianki o częściowym wyegzekwowaniu, a następnie wierzyciel ponownie kieruje go do egzekucji w całości.

W tej sytuacji pp wydaje się być jedyną możliwością obrony dłużnika.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której tytuł jest wyegzekwowany w całości - pozostaje on w aktach komornika i nie stanowi niebezpieczeństwa dla dłużnika.

Joasia napisał w dniu 19.03.2010 o godzinie 17:50:15 :

Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania czynności - chyba że sąd ją wstzryma albo zawiesi postępowanie egzekucyjne. Komornik musi niezwlocznie przekazać wierzycielowi ściągniętą kwotę.
Jeszcze nie widziałam skargi na zajęcie kasy, rozpoznanej przed upływem 4 dni od ściągnięcia.
Cokolwiek sąd zrobi w skardze - tytuł jest wyegzekwowany, bo pieniądze przekazano wierzycielowi. Dłużnikowi pozostaje roszczenie o zwrot bezpodstawnego / odszkodowanie / nic - w zależności od tego, co uda mu się wykazać.

Trzeba oddalić. Ewentualnie najpierw umorzyć jako bezprzedmiotowe - a jeśli się będą upierać przy merytorycznym rozstrzygnięciu - to uchylić umorzenie na 395 i oddalić.

Katie napisał w dniu 16.08.2011 o godzinie 22:01:36 :

A co w przypadku orzeczenia o alimentach, jak jest wykonane częściowo??

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.