Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

zakres służebności osobistej, nieodpłatnej i dożywotniej

dżordan23 napisał w dniu 28.03.2010 o godzinie 01:14:58 :

witam. mam pewien problem prawny w ustaleniu, co obejmuje zakres pojęcia "dożywotnia i nieodpłatna służebność mieszkania". czy osoba uprawniona to tej służebności powinna ponosić koszty prądu, gazu i innych mediów, czy też nie? jaki według Was jest zakres przedmiotowy takiej służebności, biorąc też pod uwagę przepis art. 908 par. 2 kc ?
pozdrawiam

Johnson napisał w dniu 28.03.2010 o godzinie 07:06:03 :

Moim zdaniem czym innym jest zwykła służebność, gdzie uprawniony płaci za prąd itd., a czym innym uprawnienia z umowy dożywocia.

Co do "zwykłej" służebności: art. 302 §2 kc w związku z art. 260 §1 kc.

Natomiast dożywocie ma odrębne uregulowanie które przytoczyłeś.

joanna3107 napisał w dniu 28.03.2010 o godzinie 21:55:41 :

Witam,
byłabym daleka od interpretowania przytoczonej "dożywotniej i nieodpłatnej służebności mieszkania" przy zastosowaniu zasad dotyczących dożywocia, ponieważ umowa dożywocia ma na celu zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania. Zapewnienie mieszkania jest tylko jednym z elementów utrzymania, a zatem powinno być interpetowanie ściśle.
Mieszkanie to możliwość przebywania w określonym miejscu. Dodatkowe wygody już w samym zamieszkiwaniu się nie mieszczą (można sobie wszak pomyśleć o nieruchomości, do której nie doprowadzono gazu, prądu, a jest zamieszkiwana - ostatnio byłam na takiej nieruchomości w celu przesłuchania pozwanej, więc przykład z życia wzięty).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.