Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

podstawy wpisu nabywcy do KW przy prawie odkupu dla ANR

cyryl_mi napisał w dniu 30.03.2010 o godzinie 17:01:53 :

Zgodnie z powołanymi wyżej orzeczeniami SN, jeżeli Agencji Nieruchomości Rolnych służy prawo odkupu z art. 4 ust. 1 ukur, podstawą wpisu nabywcy do KW jest - oprócz umowy przeniesienia własności - także dowód doręczenia Agencji zawiadomienia o umowie oraz jej oświadczenie iż nie korzysta z prawa nabycia albo upływ terminu do złożenia oświadczenia w tym przedmiocie. Jak to stosować, jeżeli notariusz trzeciego dnia składa (bo musi) wniosek o wpis do KW ? Czekać ponad miesiąc i wzywać - kogo ? - do przedłożenia odpowiedzi Agencji albo złożenia oświadczenia (w jakiej formie ?) o upływie terminu miesięcznego i braku stanowiska? Czy brak dowodu doręczenia Agencji zawiadomienia traktować jako brak formalny pisma, czy przeszkodę do wpisu ?
Pytań jest wiele, ale spotkałem się już z całkowicie różną praktyką, poczynając od braku żądania przez sąd czegokolwiek, aż do błyskawicznego oddalania wniosku z tezą o nieważności aktu.

Joasia napisał w dniu 30.03.2010 o godzinie 18:20:03 :

A czy to nie jest ten przepis, który chyba w zeszłym tygodniu Trybunał skreślił?

cyryl_mi napisał w dniu 30.03.2010 o godzinie 18:55:31 :

Niestety nie, ten właśnie przepis uznano za zgodny z Konstytucją. Uznano natomiast za sprzeczny z Konstytucją odkup wynikający z ustawy o gosp. nier. rolnymi SP. czyli aktualny w sytuacji nabycia gruntów rolnych od SP.

por. http://www.parkiet.com/artykul/29,908300.html

Trebor napisał w dniu 31.03.2010 o godzinie 09:00:39 :

"Jeśli Agencja Nieruchomości Rolnych nie skorzystała z określonego w art. 4 ust. 1 ustawy prawa nabycia nieruchomości rolnej, podstawę wpisu nabywcy do księgi wieczystej stanowi, oprócz umowy przeniesienia własności nieruchomości, także dowód doręczenia Agencji zawiadomienia o umowie oraz jej oświadczenie, że nie korzysta z prawa nabycia albo upływ miesięcznego terminu do złożenia oświadczenia w tym przedmiocie". Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27.10.2004. (sygn. Akt IV CK 121/04 , publikowane w OSNC 2005/11/191.
ja w zarządzeniu piszę za 40 dni lub z dowodem doręczenia ANR odpisu umowy bądź oświadczeniem ANR a nieskorzystaniu z prawa odkupu
u nas ANR odpisy umowy wysyłają notariusze
mam zwrotkę + około 40 dni ( obrót pocztowy )lub oświadczenie o nieskorzystaniu - wpisuję nie mam oddalam

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.