na nieruchomości dłużnika wpisano hipoteke zwykłą w kwocie 27.000 zł. Wierzyciel pozywa dłużnika osobistego, kt.ory podnosi skutecznie zarzut przedawnienia wierzytelności i dłużnika rzeczowego - o kwotę równą kwocie hipoteki "wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu".
Dłużnik hipoteczny nie odbiera korespondencji.
czy waszym zdaniem można wyrokiem zaocznym uwgzlędnić powództwo w całości wobec dłużnika rzeczowego czy też w zakresie roszczenia o odsetki należy oddalić (pomimo braku z jego strony zarzutu przedawnienia) z uwagi na to, że nie mieszczą się one w kwocie hipoteki
z ciekawosci również: jak formułujecie sentencje w takich przypadkach, tj. czy zasądzacie od dłuznika rzeczowego kwote X "z ograniczeniem odpowiedzialności do nieruchomości Y" czy też zasądzacie kwotę X "zastrzegając pozwanemu prawo do powoływania sie w toku postepowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności do nieruchomości Y"?
Nie miałam takiej sprawy, ale wydaje mi się, że zasądzić od rzeczowego tylko tyle, ile w hipotece, i z ograniczeniem odpowiedzialności do tej nieruchomości. W końcu tytuł powinien być maksymalnie jasny i prosty do wykonania.
jeszcze zależy czy hipoteka kaucyjna (nie można wyjść ponad kwotę) czy zwykła (można jeszcze dać odsetki w granicach 69ukwh i 1025 kpc).
można poczytać:
II CSK 525/07 wyrok SN 2008.02.14
OSNC 2009/4/61...
Przewidziane w art. 69 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) w związku z art. 1025 § 3 k.p.c. ograniczenie odpowiedzialności dłużnika hipotecznego z tytułu odsetek powinno być zastrzeżone w treści tytułu egzekucyjnego (art. 319 k.p.c.).
sorry - dopiero teraz zauważyłem, że chodzi o zwykłą