Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

Apelacja a wartosć przedmiotu zasakrżenia i zmiana roszczeń

sebus napisał w dniu 07.04.2010 o godzinie 13:05:22 :

Sprawa o 7000 zł. Powód przegrał. Składa apelację, w której wartość przedmiotu zaskarżenia wskazuje na 77000 zł, a we wniosku apelacyjnym wnosi o zmianę zaskarżonego wyroku i zasądzenie od pozwanego 77000 zł. Pytania dwa: czy w trybie 25 kpc dokonać sprawdzenia wartości przedmiotu zaskarżenia i ustalić prawidłową czyli 7000 zł. Pytanie drugie: czy powód w apelacji rozszerzył roszczenie, a jeżeli tak to czy odrzucać pozew w zakresie rozszerzonym z powołaniem się na 383 kpc ?. A może jakieś inne koncepcje bo ja się już wyczerpałem ...

Johnson napisał w dniu 07.04.2010 o godzinie 20:11:42 :

"sebus" napisał:


Pytania dwa: czy w trybie 25 kpc dokonać sprawdzenia wartości przedmiotu zaskarżenia i ustalić prawidłową czyli 7000 zł.


Bardzo ładnie.

"sebus" napisał:


Pytanie drugie: czy powód w apelacji rozszerzył roszczenie, a jeżeli tak to czy odrzucać pozew w zakresie rozszerzonym z powołaniem się na 383 kpc ?. A może jakieś inne koncepcje bo ja się już wyczerpałem ...


Według mnie wszystko zależy od tego jak to napisał.
Co do tego art. 383 kpc to on nie daje podstaw do odrzucania. Jeśli wyraźnie zgłosił nowe inne żądanie i "rzypadkiem" wpisał je do apelacji to wyłączyć do odrębnego rozpoznania i zarejestrować nową sprawę.
Natomiast jeśli to rozszerzenie jest wnioskiem apelacyjnym tzn. chce by sąd odwoławczy po zmianie wyroku zasądził coś czego nie było w I instancji to należałoby rozważyć odrzucenie apelacji w tej częsci, jako niedopuszczalnej.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.