Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202
sebus napisał w dniu 07.04.2010 o godzinie 13:15:17 :

Ja to mam dziś pod górę <beczy> Ale do rzeczy. Komornik prowadzi egzekucję alimentów, dłużnik jest na czysto - żadnych zaległości, reszta w terminach. Wierzycielka składa wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości. A komornik pisze do sądu, aby ten sąd ( czyli ja) wydał mu zarządzenie w trybie 759 kpc żeby on coś z tym zrobił ( z myślą między wierszami o umorzeniu egzekucji z nieruchomości) - zmierzając do zapewnienia należytego wykonania egzekucji. Ale co: po pierwsze wierzyciel się uparł, po wtóre jakoś nie widzę podstaw do nakazania umorzenia, po trzecie dłużnika nie stać na uwolnienie się od egzekucji na 883par. 2 kpc?

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 07.04.2010 o godzinie 16:29:33 :

Takiej sytuacji, żeby komornik się zwrócił do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 par. 2 kpc, to jeszcze nie widziałem Wygląda mi to na próbę uzyskania darmowej porady prawnej, przerzucenia odpowiedizlaności na sąd za podjęcie decyzji i przyznanie się do niekompetencji .
Problem z egzekucją z nieruchomości świadczeń alimentacyjnych polega na tym, iż zasadniczo ma to sens tylko w stosunku do znacznych zaległości, a nie bieżących należności.
Moim zdaniem brak podstaw do umorzenia egzekucji z nieruchomości. Nie dopatrywałbym się tej podstawy w art. 799 par. 1 kpc Komornik mógłby w takiej sytuacji wstrzymać się z czynościami na podstawie art. 822 kpc, a na wniosek dlużnika zawiesić egzekucję w tej części na podstawie art. 799 par. 2 kpc. Moim zdaniem takiego wniosku nie może zastąpić zarządzenie w trybie art. 759 par. 2 kpc.
W razie zawieszenia egzekucji z nieruchomości pozostaje kwestia wzmianki o wszczeciu egzekucji, która w praktyce pełni fukcję "quasihipoteki". Bardzo często wierzycielowi chodzi właśnie o uzyskanie takiego "zabezpieczenia", a nie o efektywną egzekucję. To oczywiście poważnie ogranicza prawa właścicielskie dłużnika. Po takim zawieszeniu trudno stwierdzić umorzenie po roku na podstawie art. 823 kpc, a więc egzekucja może wisieć nawet latami. Mam niestetyty taki przypadek. Dla sądu to dodatkowy kłopot, bo pomimo zawieszenia trzeba sprawować nadzór nad zarzadcą...
Kosztami niecelowej egzekucji z nieruchomości komornik powinien obciazyć - w miarę mozliwości - wierzyciela.

Raesumując, na Twoim miejscu stwierdziłbym postanowieniem brak podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu i na tej podstawie zakreślił sprawę w ramach nadzoru, jeżeli praktykujecie rejestrowanie takich spraw odrębnie.

Pawnik napisał w dniu 07.04.2010 o godzinie 18:37:00 :

Popieram w całości stanowisko Przedmówcy. W przypadku sprzedaży nieruchomości koszty niecelowej egzekucji obciażą wierzyciela. Dodatkowo wierzyciel odpowiada za szkodę wyrzadzoną dłużnikowi stosowaniem sposobu egzekucji niewspółmiernie uciążliwej ( art. 799 par 1 kpc).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.