Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku

cyryl_mi napisał w dniu 12.04.2010 o godzinie 11:04:19 :

Matka małoletniego uzyskała zezwolenie sądu opiekuńczego na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, jednakże postanowienie to zostało wydane już po upływie właściwego terminu do złożenia takiego oświadczenia (wniosek został złożony w okresie biegu terminu). Czy może obecnie skutecznie złożyć takie oświadczenie?

sebus napisał w dniu 12.04.2010 o godzinie 11:14:39 :

Termin materialny nie podlega przywróceniu, ale chyba uległ przerwaniu a skoro tak - to biegnie na nowo w myśl 124 par. 1 kc od chwili uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego ( prawomocności postanowienia). Czyli może złożyć.

Johnson napisał w dniu 12.04.2010 o godzinie 16:05:54 :

Przedawnienie dotyczy tylko roszczeń majątkowych, a nie wydaje mi się żeby oświadczenie spadkowe takim było, więc cześć kodeksu cywilnego o przedawnieniu jest tu chyba nie na miejscu.
Natomiast zgadzam się że nikt nie może być pokrzywdzony przez zbyt wolne działanie sądu. Oświadczenie jest skuteczne. Trzeba by tylko pomyśleć o innej argumentacji. Tylko się tak zastanawiam jakiej

SRS napisał w dniu 14.04.2010 o godzinie 14:09:22 :

"cyryl_mi" napisał:

Matka małoletniego uzyskała zezwolenie sądu opiekuńczego na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, jednakże postanowienie to zostało wydane już po upływie właściwego terminu do złożenia takiego oświadczenia (wniosek został złożony w okresie biegu terminu). Czy może obecnie skutecznie złożyć takie oświadczenie?


wydaje mi się iż nie bedzie skuteczne; powinna składać oświadczenie bez zgody - a skuteczne byłoby jak sąd da zgodę ...
podobna sytuacja jak piszą wniosek o sns - i że bedą oświadczenia składać ... - a rozprawa po 6 miesiącach - oswiadczenia nieskuteczne ...

Przy okazji tematu:
1/ jak praktykujecie z oswiadczeniami o odrzucenu/przyjeciu spadku na piśmie?
2/ jak pobieracie oplatę ?
3/ czy osobną sprawe zakładacie - dla kazdego oswiadczenia ?
4/ czy bez opłaty odbieracie i potem w koncowym o tym można?
5/ i najwazniejsze jak praktykujecie z oswiadczeniami o odrzucenu/przyjeciu spadku otrzymanymi od rejentów w których nie ma tytułu powołania wskazanego w oswiadczeniu (641 par 1 pkt 2 kpc) - jest coś takiego iż po oswiadczeniu piszą iż czlowiek oświadczył iż spadkodawca testamentów nie sporządził!!!! uważam iż oswiadczenie wadliwe ze wszystkimi skutkami niezłożenia - i jak mam w terminie 6 mcy to mogę zasugerować odebranie drugiego a jak po terminie - to przepadło - choć tez jak ktoś zechce składac to przyjmuję oświadczenie.
6/ jak odebrać oświacczenie od spadkobierców soadkobiercy kt. zmarł przed upływem 6 m-cy (a.1017 kc)

monikissima napisał w dniu 14.04.2010 o godzinie 18:22:46 :

Zgadzam się z sebusem - czas rozpoznawania wniosku przez wydział rodzinny powinien niejako "zawieszać" ustawowy okres na złożenie oświadczenia o odrzuceniu, zgadzam się z johnsonem, że niekoniecznie w oparciu o taką podstawę.
Ciekawe, czy to sąd się ociągał, czy matka złożyła wniosek w rodzinnym na kilka dni przed upływem terminu?
Nie zgadzam się z SRS - z tego, co pamiętam, czynność prawna w imieniu małoletniego, do podjęcia której konieczna była zgoda sądu opiekuńczego, podjęta mimo braku tej zgody jest nieważna, a zgoda nie może być udzielona post factum.

Johnson napisał w dniu 14.04.2010 o godzinie 20:56:00 :

"monikissima" napisał:


z tego, co pamiętam, czynność prawna w imieniu małoletniego, do podjęcia której konieczna była zgoda sądu opiekuńczego, podjęta mimo braku tej zgody jest nieważna, a zgoda nie może być udzielona post factum.


A nie tak jak jest art. 63 kc. Tam co prawda jest mowa o zgodzie osoby trzeciej a nie sądu, ale to już jakieś uregulowanie by było.
Problem tylko z tym że nie można utożsamiać wniosku o zgodę na oświadczenie z samym oświadczeniem.
Powinno być w sumie tak jak pisze "SRS": składam oświadczenie spadkowe i występuje o zgodę na jego złożenie, a nie tak jak jest teraz: najpierw występuje o zgodę a potem gdy ją uzyskam to składam oświadczenie spadkowe.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 15.04.2010 o godzinie 01:59:51 :

Nieważność może wynikać z art. 58 par. 1 kc w zw. z art. 101 § 3 kro (Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko).

tombialka napisał w dniu 18.04.2010 o godzinie 20:41:23 :

A może matka powinna złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego i jednocześnie wnieść o uchylenie się od skutków niedochowania terminu do jego złożenia.

SRS napisał w dniu 20.04.2010 o godzinie 00:15:11 :

"monikissima" napisał:

Zgadzam się z sebusem - czas rozpoznawania wniosku przez wydział rodzinny powinien niejako "zawieszać" ustawowy okres na złożenie oświadczenia o odrzuceniu...
Nie zgadzam się z SRS - z tego, co pamiętam, czynność prawna w imieniu małoletniego, do podjęcia której konieczna była zgoda sądu opiekuńczego, podjęta mimo braku tej zgody jest nieważna, a zgoda nie może być udzielona post factum.


ale nie zawiesza ...
to prawda - teraz zgoda ma byc przed - tak jest to wykładane przynajmniej ...

[ Dodano: Sro Kwi 28, 2010 10:25 pm ]
jak praktykujecie z oswiadczeniami o odrzucenu/przyjeciu spadku otrzymanymi od rejentów w których nie ma tytułu powołania wskazanego w oswiadczeniu (641 par 1 pkt 2 kpc) - jest coś takiego iż po oswiadczeniu piszą iż czlowiek oświadczył iż spadkodawca testamentów nie sporządził!!!! uważam iż oswiadczenie wadliwe ze wszystkimi skutkami niezłożenia - i jak mam w terminie 6 mcy to mogę zasugerować odebranie drugiego a jak po terminie - to przepadło - choć tez jak ktoś zechce składac to przyjmuję oświadczenie.

joanna3107 napisał w dniu 29.04.2010 o godzinie 19:53:42 :

"tombialka" napisał:

A może matka powinna złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego i jednocześnie wnieść o uchylenie się od skutków niedochowania terminu do jego złożenia.


Według mnie tryb powinien być taki:
1. wystąpienie do sądu z wnioskiem o przyjęcie oświadczenia co do przyjęcia/odrzucenia spadku oraz równoczesne wystąpienie do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na określonej treści oświadczenie spadkowe
2. wniosek w sprawie o przyjęcie oświadczenia - o zawieszenie postępowania do czasu uzyskania decyzji sądu opiekuńczego
3. zgoda sądu opiekuńczego (prawomocne postanowienie)
4. podjęcie postępowania przed sądem spadku i złożenie oświadczenia

W takim przypadku i termin jest zachowany, i oświadczenie jest składane po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.

Wątpię, czy dobrym rozwiązaniem byłoby uchylanie się od skutków niezłożenia oświadczenia, ponieważ trudno powiedzieć, że sąd rodzinny zbyt długi rozpoznający sprawę wprowadzał nas w bład albo groził

cyryl_mi napisał w dniu 30.04.2010 o godzinie 00:17:43 :

Obawiam się, że termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku nie zostanie jednak zachowany - ew. zawieszenie postępowania nic tutaj nie zmieni. To jest, niestety, termin prekluzyjny. Wiele lat temu spotkałem się z orzeczeniem SN, w którym wyrażono myśl - chociaż w odmiennym stanie faktycznym (spór co do ważności testamentu) - że sama gotowość i zapowiedź złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku winna być traktowana jako wystarczający przejaw woli. No ale tam nie było problemu czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem małoletniego !

Joasia napisał w dniu 30.04.2010 o godzinie 15:55:20 :

To wcale nie jest stare orzeczenie, tylko całkiem jeszcze niedawne, a w każdym razie jz nowożytne :
Orzeczenie z dnia 15 stycznia 1991 r., III CZP 75/90, skład: Przewodniczący: sędzia SN J. Niejadlik (sprawozdawca), Sędziowie SN: S. Dąbrowski, J. Gudowski. Z uzasadnienia:
"Wola złożenia ustnie do protokołu - wyrażona zwłaszcza w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku - oświadczenia w tym przedmiocie powinna jednak być respektowana przez sąd spadku. Negatywne stanowisko sądu nie może tu szkodzić prawom tego spadkobiercy. Termin określony w § 1 art. 1015 k.c. należałoby zatem uznać dla spadkobiercy, który przed jego upływem zwrócił się o to do sądu, za zachowany również wtedy, gdy po upływie tego terminu sąd odebrał od niego do protokołu oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Odmowa przyjęcia oświadczenia w tym przedmiocie podlega kontroli instancyjnej przy okazji rozpoznawania rewizji od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 383 k.p.c.)."

Ogromnie mnie to orzeczenie dziwi. Bo właśnie dawne orzeczenia mówiły, że termin jest zawity, ma skutki materialne, nic tu do rzeczy opieszałość sądu nie ma, jak komus sie termin kończy, to ma iść do notariusza.
Nic stałego.
Muszę poszukać tych staroci, bo w Lexie chyba ich nie ma.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.