Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

Zwrot uiszczonego wpisu w toczacym sie postepowaniu

plesser
18.04.2010 12:45:45

Na wstepie wyjasnie, ze utknalem poza kontynentalna Europa bez jasnych perspektyw na lot powrotny i z braku laku i dostepu do pietrzacej sie w domu roboty wymyslam sobie rozmaite zajecia. Glose juz jedna mentalnie mam opracowana, a teraz wzialem sobie na warsztat sprawe kosztow w postepowaniu, ktore prowadze jako kurator spadku.

Sprawa dotyczy co prawda postepowania sadowoadministracyjnego, ale filozofia jest wspolna, a problem prawny w postepowaniu cywilnym analogiczny.

Jako kurator spadku wnioslem skarge kasacyjna od wyroku WSA. Skarge przygotowalem sam, a podpisywal mi pro bono znajomy radca. Z ostroznosci procesowej od razu grzecznie przelalem tez wpis. To moja pierwsza skarga kasacyjna w NSA i wolalem nie fikac. Inaczej niz przed WSA nie powolywalem sie tez jako kurator spadku na ustawowe zwolnienie od kosztow postepowania sadowoadministracyjnego z art. 239 pkt. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. (w WSA powolywalem sie na nie, ale ostatecznie wpis wnioslem, bo przewodniczacy uznal, ze przepis nie znajduje zastosowania do kurateli spadku a nie chcialem w tym akurat postepowaniu wpadkowo wyjasniac tej kwestii). Zwolnienie przysluguje, podobnie jak w cywilnym (art 96 ust. 1 pkt. 5 u.k.s.p.c.), “kuratorowi wyznaczonemu przez sąd orzekający lub sąd opiekuńczy dla danej sprawy”.

Wpis zostal zatem wniesiony. Czekam na termin rozprawy w NSA.
No i odmiennie niz SN (w postanowieniu z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie I CZ 75/09) NSA uznal ostatnio w postanowieniu z dnia 17 marca 2010 r. w sprawie I OZ 187/10, ze ustawowe zwolnienie od kosztow obejmuje w sadowoadministracyjnym takze kuratele spadku.

Pytanie: czy moge w ramach toczacego sie postepowania wniesc o zwrot uiszczonego wpisu jako kurator w swietle orzeczenia NSA ustawowo zwolniony z kosztow, czy tez z racji nieskorzystania ze srodka zaskarzenia przy wnoszeniu skargi nie ma obecnie juz podstawy do zwrotu uiszczonego wpisu?

SSR
18.04.2010 20:04:50

IMHO: TAK.
Art. 225 ppsa - Opłatę prawomocnie uchyloną w całości lub w części postanowieniem sądu oraz różnicę między kosztami pobranymi a kosztami należnymi, a także pozostałość zaliczki wpłaconej na pokrycie wydatków zwraca się stronie z urzędu na jej koszt.

Skoro należne koszty wynosiły 0 a wpłaciłeś X, to X podlega zwrotowi na Twoją rzecz (i koszt).

plesser
19.04.2010 12:25:53

Dzieki za glos. Wlaczylo mi sie podejscie Margaret Thatscher, ktora na szczytach poswieconych finansowaniu Wspolnot Europejskich i podzialowi wspolnotowych pieniedzy wyglaszala "I want my money back!".
Koszty to dla mnie jednak teren zupelnie obcy wiec wolalem sie przekonac, ze moj tok myslenia nie jest jawnie bezzasadnie zyczeniowy.

Joasia
19.04.2010 13:02:27

Wystąp o zwrot - to w końcu nigdy nie zaszkodzi.
Ale z aplikacji pamietam, jak P. S. Gonera uczulała na słowo: pobrane. Że różnica między kosztami pobranymi a należnymi, to nie to samo co różnica pomiędzy kosztami wpłaconymi a należnymi. Jak sąd wzywa stronę i kasuje - to pobiera. A jak strona sama wpłaca bez sensu - to bezpodstawnie wzbogaca Skarb Państwa.

ujw
19.04.2010 17:18:59

nie dzielimy włosa na czworo ... Art. 225 ppsa, jak to SSR słusznie podał

PS. bardzo mądre taktyczne posunięcie, aby nie przybliżać szczegółów uwięzienia Kolegi poza kontynentem ... zważywszy na miejsce udręczenia, faktycznie wszyscy by współczuli ... a już smutku mamy dość

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.