Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

Zwrot uiszczonego wpisu w toczacym sie postepowaniu

plesser napisał w dniu 18.04.2010 o godzinie 12:45:45 :

Na wstepie wyjasnie, ze utknalem poza kontynentalna Europa bez jasnych perspektyw na lot powrotny i z braku laku i dostepu do pietrzacej sie w domu roboty wymyslam sobie rozmaite zajecia. Glose juz jedna mentalnie mam opracowana, a teraz wzialem sobie na warsztat sprawe kosztow w postepowaniu, ktore prowadze jako kurator spadku.

Sprawa dotyczy co prawda postepowania sadowoadministracyjnego, ale filozofia jest wspolna, a problem prawny w postepowaniu cywilnym analogiczny.

Jako kurator spadku wnioslem skarge kasacyjna od wyroku WSA. Skarge przygotowalem sam, a podpisywal mi pro bono znajomy radca. Z ostroznosci procesowej od razu grzecznie przelalem tez wpis. To moja pierwsza skarga kasacyjna w NSA i wolalem nie fikac. Inaczej niz przed WSA nie powolywalem sie tez jako kurator spadku na ustawowe zwolnienie od kosztow postepowania sadowoadministracyjnego z art. 239 pkt. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. (w WSA powolywalem sie na nie, ale ostatecznie wpis wnioslem, bo przewodniczacy uznal, ze przepis nie znajduje zastosowania do kurateli spadku a nie chcialem w tym akurat postepowaniu wpadkowo wyjasniac tej kwestii). Zwolnienie przysluguje, podobnie jak w cywilnym (art 96 ust. 1 pkt. 5 u.k.s.p.c.), “kuratorowi wyznaczonemu przez sąd orzekający lub sąd opiekuńczy dla danej sprawy”.

Wpis zostal zatem wniesiony. Czekam na termin rozprawy w NSA.
No i odmiennie niz SN (w postanowieniu z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie I CZ 75/09) NSA uznal ostatnio w postanowieniu z dnia 17 marca 2010 r. w sprawie I OZ 187/10, ze ustawowe zwolnienie od kosztow obejmuje w sadowoadministracyjnym takze kuratele spadku.

Pytanie: czy moge w ramach toczacego sie postepowania wniesc o zwrot uiszczonego wpisu jako kurator w swietle orzeczenia NSA ustawowo zwolniony z kosztow, czy tez z racji nieskorzystania ze srodka zaskarzenia przy wnoszeniu skargi nie ma obecnie juz podstawy do zwrotu uiszczonego wpisu?

SSR napisał w dniu 18.04.2010 o godzinie 20:04:50 :

IMHO: TAK.
Art. 225 ppsa - Opłatę prawomocnie uchyloną w całości lub w części postanowieniem sądu oraz różnicę między kosztami pobranymi a kosztami należnymi, a także pozostałość zaliczki wpłaconej na pokrycie wydatków zwraca się stronie z urzędu na jej koszt.

Skoro należne koszty wynosiły 0 a wpłaciłeś X, to X podlega zwrotowi na Twoją rzecz (i koszt).

plesser napisał w dniu 19.04.2010 o godzinie 12:25:53 :

Dzieki za glos. Wlaczylo mi sie podejscie Margaret Thatscher, ktora na szczytach poswieconych finansowaniu Wspolnot Europejskich i podzialowi wspolnotowych pieniedzy wyglaszala "I want my money back!".
Koszty to dla mnie jednak teren zupelnie obcy wiec wolalem sie przekonac, ze moj tok myslenia nie jest jawnie bezzasadnie zyczeniowy.

Joasia napisał w dniu 19.04.2010 o godzinie 13:02:27 :

Wystąp o zwrot - to w końcu nigdy nie zaszkodzi.
Ale z aplikacji pamietam, jak P. S. Gonera uczulała na słowo: pobrane. Że różnica między kosztami pobranymi a należnymi, to nie to samo co różnica pomiędzy kosztami wpłaconymi a należnymi. Jak sąd wzywa stronę i kasuje - to pobiera. A jak strona sama wpłaca bez sensu - to bezpodstawnie wzbogaca Skarb Państwa.

ujw napisał w dniu 19.04.2010 o godzinie 17:18:59 :

nie dzielimy włosa na czworo ... Art. 225 ppsa, jak to SSR słusznie podał

PS. bardzo mądre taktyczne posunięcie, aby nie przybliżać szczegółów uwięzienia Kolegi poza kontynentem ... zważywszy na miejsce udręczenia, faktycznie wszyscy by współczuli ... a już smutku mamy dość

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.