Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

podwójnego poddania się egzekucji co do zwrotu pożyczki

cyryl_mi napisał w dniu 10.05.2010 o godzinie 15:55:32 :

Sporządzono akt notarialny, w którym w związku z udzieleniem pożyczki w kwocie 60.000 zł przez pewną firmę ubezpieczeniową znalazły się m. in stwierdzenia:
1. NN oświadcza, że co do obowiązku zwrotu Towarzystwu pożyczki w kwocie 60.000 zł wraz z oprocentowaniem, w umówionych ratach i terminach, zgodnie z harmonogramem spłat stanowiącym załącznik do umowy pożyczki, poddaje się egzekucji wprost z tego aktu na podstawie art. 777 par. 1 pkt 4 kpc,
2. NN oświadcza, że co od obowiązku zwrotu Towarzystwu pożyczki, o której mowa w niniejszym akcie, wraz z oprocentowaniem oraz odsetkami ustawowymi należnymi Towarzystwu od dnia następnego po dniu wymagalności od niespłaconej kwoty pożyczki, poddaje się egzekucji wprost z niniejszego aktu do kwoty 120.000 zł na podstawie art. 777 par. 1 pkt 5 kpc.
Dalej jest wzmianka o terminie do wystąpienia o nadanie klauzulki wykonalności, i że warunkiem upoważniającym wierzyciela do prowadzenia egzekucji jest niezapłacenie którejkolwiek z rat pożyczki w umówionyjm terminie.
Moim zdaniem akt jest wadliwy, gdyż zawiera dwa oświadczenia o poddaniu się egzekucji, a każde z nich obejmuje kwotę tej samej pożyczki. I najważniejsze - czy taka wadliwość podlega badaniu w postępowaniu klauzulowym (warunki formalne są spełnione, ale z treści aktu wynika niewątpliwie iż jest jedna pożyczka i dwa poddania się egzekucji - tak jakby wydano dwa rozstrzygnięcia w tej samej sprawie) ?.

Joasia napisał w dniu 10.05.2010 o godzinie 16:46:33 :

To nie są dokładnie te same kwoty. Pierwsze poddanie się dotyczy sumy kosztu kredytu (kwota główna + prowizje + % umowne), czyli tego, ile w sumie klient zapłaci, o ile będzie płacił w terminie.
Poddanie drugie obejmuje kwotę należną kredytodawcy w razie wypowiedzenia umowy kredytu (np. z powodu zalegania ze spłatą rat) - wtedy biegną % ustawowe jako "karne", i w dodatku nie jest znana końcowa kwota zadłużenia, no bo nie wiadomo w którym momencie kredyt wypowiedzą (czyli ile zostanie do spłaty) i ile tych % narośnie.

A z twierdzeń wierzyciela co wynika? Wypowiedzieli umowę czy obowiązuje ona nadal? I na co chcą klauzulę: na pierwsze czy na drugie poddanie?

ropuch napisał w dniu 11.05.2010 o godzinie 08:48:21 :

Fakt, że przede wszystkim nie wiadomo na co klauzulę chce wierzyciel i dlaczego

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.