Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Prawo rodzinne

ograniczenia rozszerzenia wspólności majątkowej

cyryl_mi napisał w dniu 22.05.2010 o godzinie 18:26:34 :

Zgodnie z art. 49 par. 1 kro nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia. Sporządzono jednak akt notarialny, w którym rozszerzono wspólność majątkową na nieruchomości stanowiące dotychczas majątek osobisty małżonków. Zamieszczono wniosek o stosowny wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, która została odziedziczona przez jednego z małżonków w 1970 r. Mam wątpliwości, czy takie rozszerzenie jest skuteczne w świetle powołanego przepisu kro i czy wniosek o wpis w KW może być uwzględniony ? W żadnym komentarzu nie mogę na ten temat nic wyczytać, oprócz wskazówki iż w takiej sytuacji możliwe jest przesunięcie z majątku osobistego do wspólnego, ale nie w drodze umowy majątkowej małżeńskiej, lecz np. darowizny.

arczi napisał w dniu 24.05.2010 o godzinie 12:10:57 :

zależy jaka była treśc aktu notarialnego.
Czy rozszerzono rzeczywiście wspólność na przedmioty wcchodzące w skład majątku osobistego (co do zasady), czy też dokonano przesunięcia konkretnego skłądnika z majatku osobistego do wspólnego. Ta ostatnia czynnośc nie powinna być traktowana jako zmiana ustroju majątkowego ale jedynie darowizna, która w tej sytuacji jest dopuszczalna.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.