Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

czy można konwalidować uchwałę rady nadzorczej spółdzielni?

larakroft napisał w dniu 25.05.2010 o godzinie 21:07:51 :

Mam problem z zakresu prawa spółdzielczego, na którym w ogóle się nie znam.

Rada nadzorcza w głosowaniu jawnym podjęła decyzję o odwołaniu prezesa spółdzielni, pomimo że zgodnie z ustawą uchwały w tym przedmiocie powinny być podejmowane w głosowaniu tajnym. Konsekwencją uchwały było wypowiedzenie dotychczasowemu prezesowi umowy o pracę jak też powołanie (również w głosowaniu jawnym) osoby do pełnienia obowiązków prezesa.
Kilka dni po posiedzeniu rady jeden z jej członków zaczął się burzyć, domagając się uchylenia uchwał i ponownego głosowania już w trybie tajnym.
Czy możliwe jest konwalidowanie nieprawidłowo podjętych uchwał poprzez podjęcie nowych w głosowaniu tajnym, które stwierdzałyby, że uchwały wcześniej podjęte są ważne?

Johnson napisał w dniu 25.05.2010 o godzinie 21:33:49 :

"larakroft" napisał:


Rada nadzorcza w głosowaniu jawnym podjęła decyzję o odwołaniu prezesa spółdzielni, pomimo że zgodnie z ustawą uchwały w tym przedmiocie powinny być podejmowane w głosowaniu tajnym.


Z ustawy to wynika? Bo nie mogę znaleźć. Może ze statutu ?

"larakroft" napisał:


Konsekwencją uchwały było wypowiedzenie dotychczasowemu prezesowi umowy o pracę jak też powołanie (również w głosowaniu jawnym) osoby do pełnienia obowiązków prezesa.
Kilka dni po posiedzeniu rady jeden z jej członków zaczął się burzyć, domagając się uchylenia uchwał i ponownego głosowania już w trybie tajnym.
Czy możliwe jest konwalidowanie nieprawidłowo podjętych uchwał poprzez podjęcie nowych w głosowaniu tajnym, które stwierdzałyby, że uchwały wcześniej podjęte są ważne?


Co rozumiemy pod pojęciem konwalidowanie? Przyjmując że pierwsza uchwała była nieważna to jak najbardziej można podjąć kolejną ważną. A prezes się odwołał do sądu pracy?

larakroft napisał w dniu 25.05.2010 o godzinie 21:45:05 :

Odwołanie w głosowaniu tajnym wynika z prawa spółdzielczego.

art 35 § 2. Wybory do organów spółdzielni, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym.


Ale czy tu można mówić o nieważności uchwały z mocy prawa? Co do prezesa - na ten czas nie odwołał się do sądu pracy. Pisząc o konwalidowaniu miałam na myśli to, że rada podejmuje nową uchwałę, w której potwierdza to, co wcześniej uchwalono.

Johnson napisał w dniu 25.05.2010 o godzinie 21:52:04 :

Skoro nie ma to znaczenia dla prawa pracy to:
1) może być zapewne problem z zarejestrowaniem zmiany zarządu w KRS (w sumie pewnie tam się załącza uchwałę od odwołaniu zarządu ??);
2) i jak już pisałem wyżej, moim zdaniem, nawet przyjmując że uchwała jest nieważna to nie ma przeszkód by podjąć taka uchwałę ponownie we właściwym trybie.

Sandman napisał w dniu 26.05.2010 o godzinie 09:37:46 :

Najbezpieczniejszym wyjściem będzie podjęcie nowych uchwał o odwołaniu z funkcji i rozwiązaniu stosunku pracy....da to "dodatkowy" termin prezesowi na odwołanie, ale jeśli odwoła się od "obecnych" uchwał to raczej wygra...
"Konwalidacja" może nastręczyć dodatkowych kłopotów, a poza tym jak to przeprowadzić.... W głosaniu tajnym stwierdzą, że podtrzymują tamte uchwały? Trochę to dęte....

Johnson napisał w dniu 26.05.2010 o godzinie 10:01:57 :

"Sandman" napisał:


Najbezpieczniejszym wyjściem będzie podjęcie nowych uchwał o odwołaniu z funkcji i rozwiązaniu stosunku pracy....da to "dodatkowy" termin prezesowi na odwołanie,


Nie zgadzam się że nowa uchwała da prezesowi nowy termin. Termin do odwołania się do sądu pracy - o ile zresztą tam był stosunek pracy, bo to nie jest konieczne - biegnie nie od dnia uchwały o odwołaniu z funkcji prezesa tylko do dnia wręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. A oświadczenie jak już zostało wręczone i jest skuteczne, a termin pewnie minął albo niedługo minie. Nowa uchwała dla wypowiedzenia nie będzie miała żadnego znaczenia. Będzie miała tylko znaczenie dla ustalenia czy odwołano zarząd czy nie. Czyli w skrajnym wypadku może okazać się że stosunek pracy ustanie ale funkcja w zarządzie nie.

"Sandman" napisał:


ale jeśli odwoła się od "obecnych" uchwał to raczej wygra...


A tu się zgadzam. Ma wygraną w sądzie pracy. Ale bez pozwu i tak nic mu to nie pomoże

larakroft napisał w dniu 26.05.2010 o godzinie 12:05:36 :

Dzięki bardzo za pomoc

Sandman napisał w dniu 27.05.2010 o godzinie 11:23:14 :

"Johnson" napisał:

...
..... Nowa uchwała dla wypowiedzenia nie będzie miała żadnego znaczenia. Będzie miała tylko znaczenie dla ustalenia czy odwołano zarząd czy nie. Czyli w skrajnym wypadku może okazać się że stosunek pracy ustanie ale funkcja w zarządzie nie.

Hmmm...nie znam się na prawie pracy, ale o tę właśnie rozbieżność w uchwałach mi chodziło....a są orzeczenia (przeważający pogląd), że te dwie czynności (odwołanie z funkcji i rozwiązanie stosunku) powinny być dokonane w tym samym czasie.....
...jeszcze muszę to sprawdzić....

Johnson napisał w dniu 27.05.2010 o godzinie 11:35:43 :

"Sandman" napisał:


Hmmm...nie znam się na prawie pracy, ale o tę właśnie rozbieżność w uchwałach mi chodziło....a są orzeczenia (przeważający pogląd), że te dwie czynności (odwołanie z funkcji i rozwiązanie stosunku) powinny być dokonane w tym samym czasie.....
...jeszcze muszę to sprawdzić....


Muszą być w jednym czasie gdy chce to zrobić RN (bo inaczej można przegrać w sądzie pracy, gdyż oświadczenia wobec osób nie będących w zarządzie [już odwołanych] podejmuje nie RN tylko nowy zarząd), ale nawet gdyby zrobiła to RN i pracownik się nie odwoła to stosunek pracy ustaje. Nie ma sankcji nieważności wypowiedzenia z mocy prawa.

Natomiast można zrobić też tak, że RN odwołuje z funkcji zarządu a potem w odrębnym oświadczeniu zarząd (nowy) wypowiada umowę o pracę.

III APa 9/96 wyrok s.apel. w Łodzi 1997.01.29
OSA 1997/11-12/46...
Unieważnienie uchwały Zgromadzenia Wspólników wywiera skutek jedynie wobec powierzonej powodowi funkcji Prezesa Zarządu Spółki - natomiast ocena prawidłowości rozwiązania łączącego ze spółką stosunku pracy podlega rygorom prawa pracy (...)

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.