Mam problem z zakresu prawa spółdzielczego, na którym w ogóle się nie znam.
Rada nadzorcza w głosowaniu jawnym podjęła decyzję o odwołaniu prezesa spółdzielni, pomimo że zgodnie z ustawą uchwały w tym przedmiocie powinny być podejmowane w głosowaniu tajnym. Konsekwencją uchwały było wypowiedzenie dotychczasowemu prezesowi umowy o pracę jak też powołanie (również w głosowaniu jawnym) osoby do pełnienia obowiązków prezesa.
Kilka dni po posiedzeniu rady jeden z jej członków zaczął się burzyć, domagając się uchylenia uchwał i ponownego głosowania już w trybie tajnym.
Czy możliwe jest konwalidowanie nieprawidłowo podjętych uchwał poprzez podjęcie nowych w głosowaniu tajnym, które stwierdzałyby, że uchwały wcześniej podjęte są ważne?
"larakroft" napisał:
Rada nadzorcza w głosowaniu jawnym podjęła decyzję o odwołaniu prezesa spółdzielni, pomimo że zgodnie z ustawą uchwały w tym przedmiocie powinny być podejmowane w głosowaniu tajnym.
Konsekwencją uchwały było wypowiedzenie dotychczasowemu prezesowi umowy o pracę jak też powołanie (również w głosowaniu jawnym) osoby do pełnienia obowiązków prezesa.
Kilka dni po posiedzeniu rady jeden z jej członków zaczął się burzyć, domagając się uchylenia uchwał i ponownego głosowania już w trybie tajnym.
Czy możliwe jest konwalidowanie nieprawidłowo podjętych uchwał poprzez podjęcie nowych w głosowaniu tajnym, które stwierdzałyby, że uchwały wcześniej podjęte są ważne?
Odwołanie w głosowaniu tajnym wynika z prawa spółdzielczego.
art 35 § 2. Wybory do organów spółdzielni, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym.
Ale czy tu można mówić o nieważności uchwały z mocy prawa? Co do prezesa - na ten czas nie odwołał się do sądu pracy. Pisząc o konwalidowaniu miałam na myśli to, że rada podejmuje nową uchwałę, w której potwierdza to, co wcześniej uchwalono.
Skoro nie ma to znaczenia dla prawa pracy to:
1) może być zapewne problem z zarejestrowaniem zmiany zarządu w KRS (w sumie pewnie tam się załącza uchwałę od odwołaniu zarządu ??);
2) i jak już pisałem wyżej, moim zdaniem, nawet przyjmując że uchwała jest nieważna to nie ma przeszkód by podjąć taka uchwałę ponownie we właściwym trybie.
Najbezpieczniejszym wyjściem będzie podjęcie nowych uchwał o odwołaniu z funkcji i rozwiązaniu stosunku pracy....da to "dodatkowy" termin prezesowi na odwołanie, ale jeśli odwoła się od "obecnych" uchwał to raczej wygra...
"Konwalidacja" może nastręczyć dodatkowych kłopotów, a poza tym jak to przeprowadzić.... W głosaniu tajnym stwierdzą, że podtrzymują tamte uchwały? Trochę to dęte....
"Sandman" napisał:
Najbezpieczniejszym wyjściem będzie podjęcie nowych uchwał o odwołaniu z funkcji i rozwiązaniu stosunku pracy....da to "dodatkowy" termin prezesowi na odwołanie,
ale jeśli odwoła się od "obecnych" uchwał to raczej wygra...
Dzięki bardzo za pomoc
"Johnson" napisał:
...
..... Nowa uchwała dla wypowiedzenia nie będzie miała żadnego znaczenia. Będzie miała tylko znaczenie dla ustalenia czy odwołano zarząd czy nie. Czyli w skrajnym wypadku może okazać się że stosunek pracy ustanie ale funkcja w zarządzie nie.
"Sandman" napisał:
Hmmm...nie znam się na prawie pracy, ale o tę właśnie rozbieżność w uchwałach mi chodziło....a są orzeczenia (przeważający pogląd), że te dwie czynności (odwołanie z funkcji i rozwiązanie stosunku) powinny być dokonane w tym samym czasie.....
...jeszcze muszę to sprawdzić....