Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

odsetki i weksel na zabezpieczenie

sławo napisał w dniu 31.05.2010 o godzinie 10:06:17 :

umowa kredytu z wekslem gwarancyjnym in blanco i deklaracją wekslową. W umowie zastrzeżone odsetki kapitałowe 20 % i odsetki za zwłokę 20 % w skali roku. W deklaracji wekslowej prawo do wypełnienia wekla na sumę zadłużenia wraz z odsetkami kapitałowymi i za zwłokę oraz wszelkimi kosztami.
Wierzyciel - nabywaca wierzytelności z umowy kredytu - wypełnił weksel na siebie i wyliczył zadłużenie w sumie na 14.000 zł. Złożył do sądu pozew z weksla ale prócz tej kwoty długu wekslowego zażądał także dalszych odsetek za zwłokę - te 20 % w skali roku z umowy kredytu.
I tak się zastanawiam - a im dłużej mysle tym gorzej na tym wychodzę - czy nie powinienem zasądzić tylko długu wekslowego 14.000 zł ale wraz z odsetkami ustawowymi za zwłokę, bo z weksla nie wynikają odsetki wekslowe. A skoro dochodzi roszczeń z weksla - długu wekslowego - to nie sięgam już do umowy, gdzie odsetki są zastrzeżone 20 %. W wekslu nie mam odsetek.

PS. kiepskim sędzią jestem, bo nie znam się na wekslach, choć wieloktrotnie materię tę zglębiałem a wykłady szkoleniowe z SSN D. też niewiele mi dały Proszę o pomoc

anya napisał w dniu 31.05.2010 o godzinie 12:11:41 :

W takiej sytuacji kierowalam do C i oddalałam w częsci co do odsetek ponad ustawowe. Okreg przyklepywał

sponn napisał w dniu 01.06.2010 o godzinie 14:30:28 :

Kwota z weksla + odsetki ustawowe.

Jak chce sobie zadac innych odsetek to niech dochodzi na podstawie umowy a nie weksla.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.